Nahlédnutí do okénka vědy - Techmania Plzeň

05.08.2022

Jak jsme slibovali, tak další díl z plzeňské metropole je tady. Jak název napovídá, tak se dneska zaměříme na prohlídku Techmanie. Tam je toho tolik k vidění, že tam strávíte opravdu hodně času. I my jsme tam vydrželi fakt dlouho, což je u nás neobvyklé. Jdeme se tedy podívat, co všechno tam potkáte, objevíte a vyzkoušíte.

Nejdřív si zase řekneme, jak je to s parkováním, a hlavně s cenami vstupného. Přímo u budovy Techmanie je placené parkoviště, které vás na celý den bude stát 60 Kč, pokud si zakoupíte vstupenku. Parkoviště můžete využít bez prohlídky, ale zaplatíte 100 Kč na den. My jsme tohle parkoviště využili hned pro více účelů. Tak samozřejmě jsme navštívili Techmanii, ale potom jsme šli od auta i do centra města. Nechtělo se nám hledat další parkování, když je to na náměstí cca 2 km. Auto jsme vyřešili a teď to vstupné. Od třech let už děti platí stejnou cenu jako dospělí, takže to dělá 280 Kč za osobu. Pokud máte dvě děti, tak se vám vyplatí rodinná vstupenka za 1040 Kč. V ceně vstupenky je i vstup do 3D planetária. (Je asi lepší si rovnou na pokladně zarezervovat místa s dalším poplatkem.)

A teď už přímo k expozicím. Asi je projedeme postupně, poněvadž je toho vážně hodně k vidění. Začneme s Edutoriem. To je výstava o fyzice, takže zajímavosti kolem elektřiny, magnetismu, světla, gravitace a tak dále. Vyzkoušíte si, jak jednoduše funguje kladka, jak velká dokáže být magnetická síla, uvidíte rozložené světlo, jak se velmi jednoduše dokáže potopit loď a mnoho dalšího. Různých fyzikálních pokusů je ve dvou místnostech opravdu hodně a pořádně se na nich vyřádíte. Další expozicí je Filmohraní. To nás tedy moc neuchvátilo, ale asi k tomu nemáme žádný vztah. Můžete si zahrát na kameramana, vyzkoušet si roli moderátora ve studiu či natočit svůj vlastní film. Nám se moc líbila expozice s názvem Inženýr. Tam jsme si s dětmi pohráli s kostkami, můžete si tam postavit z papírových cihel dům, zahrát si interaktivní hru, vyhrát závod aut na dráze a další. V této části jsme strávili poměrně dlouho a vůbec jsme se nenudili. U této expozice visí na stěně Entropa - dílo umělce Davida Černého, které jste určitě zaznamenali, když jsme předsedali Radě EU. Je vážně povedené. Další expozice vám opravdu zaměstná hlavičky. V části s názvem Má to háček najdete opravdu velké množství různých hlavolamů. Většinou u nich najdete dospělé, kterým se skoro kouří z hlavy, jak chtějí ten hlavolam vyřešit. Hned vedle jsou další dvě expozice, kde jsme strávili asi nejvíce času. Nejdříve se mrkneme na Vodní svět. Tam si můžete vyzkoušet Archimédův šroub, vytvoření vodního víru, projedete lodí přes zdymadlo a asi se zde i trochu namočíte. Ta druhá expozice je postavena pro ty nejmenší návštěvníky. Je zde opravdu velký strom, kolem něj je vytvořena voda z molitanových kostek, taky je zde postaven hrad se strašidelným sklepením, veliká skluzavka a další a další vychytávky pro trpaslíky. Tady se opravdu hooodně dlouho zdržíte. Ještě nám však zbývá navštívit výstavu o práci v dole (ta nás tedy moc nenadchla), taky o přístrojích pomáhajících při covidu (termokamery) a dále ještě stroje vyrobené ve strojovně ŠKODA (lokomotivy,trolejbus,...). Další výstava, která nás zaujala se skrývala pod názvem Člověk a zvíře. Tam si třeba můžete vyzkoušet, jak rychle běháte, jakou máte sílu či jaký máte sluch v porovnání s netopýrem. V expozici Obnovitelné zdroje jsme si vyzkoušeli vichřici ve větrném tunelu, což děti samozřejmě zaujalo nejvíce. A konečně poslední část byla věnována Déčku (dětský kanál České televize). Tam jsme si mohli vyzkoušet předpověď počasí jako ve studiu.

Tím však návštěva Techmanie ještě nekončí. Jak jsme avizovali na začátku, tak se vstupenkou můžete ještě navštívit 3D planetárium. Uvnitř budovy ještě najdete expozici o vesmíru. My jsme však tohle už jen letmo prolétli a na promítání už jsme nešli. 

I tak jsme tam strávili přes tři hodiny a určitě bychom tam vydrželi ještě déle, kdyby tam bylo více vzduchu a méně lidí. Doufáme, že jsme vás tímto článkem nalákali na úžasný svět věda a techniky. A kdopak z vás už Techmanii navštívil? Nemusí to být jen ta plzeňská.

Sledujte nás i na Facebooku (dry and wet family) a Instagramu (dry_and_wet_family). Dáváme tam i jiné fotografie a momentky. :-)