Naše první soutěska – Liechtensteinklamm

29.11.2021

Procházka skrz soutěsku je v Rakousku taky dost typická, takže když hledáte nějaké zajímavé místo, tak vám určitě jedna z nich hned vypadne. Nám jako první naskočila právě Liechtensteinklamm a určitě jsme toho nelitovali.

Před návštěvou soutěsky jsme zastavili na jednom odpočívadle a uvařili si obídek. Přeci jenom při první dovolené jsme docela šetřili, a tak jídlo bylo na prvním místě. Těch několik dní bez restaurace člověk vydrží. Hlavně, že se někam podívá, že? Po "vydatném" obědě jsme zamířili ke vstupu do soutěsky. U těchto přírodních atrakcí je dobré, že jejich vstupy vám nevytáhnou všechny peníze z peněženky. Samozřejmě se najdou i výjimky, ale zrovna soutěsky to nebudou. Jestli si dobře pamatujeme, tak vstup byl kolem 6 Eur za dospělého (teď je to 10 Eur). A to na dovolené snad zaplatí každý.

Vstupenky bychom měli a tak se můžeme vrhnout na prohlídku. Po cca 50 m vejdete mezi skály a nějakou dobu v nich pobudete. Kolem celé cesty je bezpečné zábradlí, abyste se mohli beze strachu dívat na valící se vodu pod vámi. Voda je samozřejmě naprosto průzračná a krásně modrá. To je jiný, než ty naše hnědý řeky. Holt máme jiný podloží. Kolem vody půjdete po skále, po dřevěných chodnících, občas zamíříte přes kaňon na druhou stranu a budete se moci pokochat burácením vody přímo pod vámi. V jedné části se dokonce prochází osvětleným tunelem. Když tohle všechno zdoláte, tak na vás ještě na samém závěru čeká jedno velké překvapení.

Soutěska se najednou otevře a naskytne vám výhled na poměrně vysoký vodopád. Vodní tříšť je všude ve vzduchu a dost často i vašem fotoaparátu. Přímo u vodopádu jsou stoly a lavice k odpočinku. Takže si můžete dát svačinku a ještě se k tomu kochat padající vodou. Tady soutěska končí a musíte se opět stejnou cestou vrátit zpátky. My jsme zde byli mimo hlavní sezónu, takže lidí bylo poskromnu. Jak to vypadá v létě, to je otázka. Ale určitě se zde dají najít chvíle, kdy je soutěska volnější.

Ještě něco na závěr. Když jsme v Rakousku byli za další dva roky, tak jsme si všimli, že právě tahle soutěska je zavřená. Probíhala v ní velká rekonstrukce a podle fotek na jejich stránkách to bude stát za to. Mělo by tam být nové točité schodiště, takže se tam budeme muset vypravit znovu, abyste měli novější info.

A teď ještě klasika: Už jste navštívili nějakou tu rakouskou soutěsku? Jestli ne, tak to vážně stojí za to.