Návrat do minulosti Historypark Ledčice

24.09.2021

Tenhle park jsme našli úplnou náhodou, když jsme hledali nějaké tipy na výlety v mapách na Seznamu. Je škoda, že nemá větší reklamu, protože opravdu stojí za návštěvu. Park provozují praví archeologové a jsou naprosto skvělí. Zde si díky nim vyzkoušíte archeologii v praxi a i malé děti to bude velmi bavit.

Přímo u parku je poměrně velké parkoviště a také dětské hřiště, které je lepší si nechat až na samotný závěr. Vstupenky si koupíte ve dvoře domu a máte hned dvě možnosti. Koupit obyčejné vstupné a všechno si prohlédnout, nebo si připlatit i výklad. Ke všem činnostem dostanete výklad i samotnou ukázku, jak si všechno vyzkoušet. Při první návštěvě bylo jasné, že si zaplatíme vstup s výkladem a bylo to skvělý. Hned v první místnosti jsme si mohli vyzkoušet opravdu hodně zajímavých činností.

Děti asi nejvíce bavila 3D mapa. Je vytvořena z písku a počítačového programu. V písku si vytváříte krajinu podle vašich představ, umístíte tam třeba i domečky a potom si vyzkoušíte, jestli by vaše domečky obstály při povodni. Tu totiž můžete velmi jednoduše způsobit nastavením ruky. Tady jsme se opravdu vyřádili. Dále jsme si mohli vyzkoušet mlít mouku za pomoci dvou kamenů. Vlastní pomletou mouku si můžete dát do sáčku a odnést jako suvenýr. I malá hromádka však potřebuje opravdu hodně úsilí. Také se nám líbilo rozdělávání ohně za pomoci pazourku nebo škrtadla. Oheň se nám povedlo zažehnout, ale jednoduché to taky nebylo. Ještě jsme si mohli vyzkoušet tvarování kamene do podoby sekery za pomoci druhého kamene a vody. Na to jsme teda neměli tolik času a ani trpělivosti. Asi bychom tam byli ještě teď.

V další místnosti na nás čekala keramická dílna. Dostali jsme hlínu a vše potřebné a mohli jsme začít tvořit. Pán nám ukázal, jak se vytvářely hrnečky, sošky nebo malé domečky. Děti si vyrobily hrnečky a ještě další věcičky, které si opět mohly odnést jako suvenýr. A ještě jedna věc, když je venku chladno, tak tady se ohřejete. Navíc si zde můžete dát něco dobrého nebo si dojít na WC.

A co na vás čeká venku? Můžete si vyzkoušet hledání kovových předmětů za pomoci minohledačky. Dostanete pytlík, do kterého si své poklady uložíte a potom je můžete směnit za slevu v obchůdku. Nečekejte však, že najdete nějaké mince nebo něco podobného. V zemi jsou schované obyčejné věci jako hřebík nebo zátka od piva. Při hledání budete mít jako bonus krásný výhled na horu Říp. Dále je na pozemku několik staveb. Můžete si vyzkoušet nanášení bahna jako omítky na zeď, střelbu z luku na terč, dřevěné meče a štíty na boj z blízka nebo navštívit domácí zvířátka ve výběhu. Nás asi nejvíce zaujali vykopávky. Ve dvou budovách jsou připraveny hroby, na kterých si můžete vyzkoušet jejich odkrývání. Mimo koster najdete i další předměty pohřbené s jejich majiteli např. meč či náhrdelník.

Po vyzkoušení všech aktivit jsme s dětmi konečně zamířili na hřiště. Mimo tohoto hřiště si ještě zajeďte kousek zpět do obce. Tam je totiž naprosto úžasný místo pro děti. Najdete zde velikou dřevěnou loď, ze které vede tobogán. Samozřejmostí je lanovka, kolotoč s průlezkou a část, kde si vyhrají i ti nejmenší. Strávili jsme zde ještě spoustu času, ale děti se parádně vyblbly.

Už jste tento history park navštívili? Navštěvujete s dětmi takováto místo?

Sledujte nás i na Facebooku (dry and wet family) a Instagramu (dry_and_wet_family). Dáváme tam i jiné fotografie a momentky. :-)