Návštěva města Annaberg-Buchholz

02.02.2022

Tohle německé městečko máme kousek od chalupy a nachází se v něm hned několik zajímavostí. Vydáme se za historií, zvířátky, výhledem do kraje či na místní kulturní akce. Rozhodně je zde, co objevovat. Tak jdeme na to.

Jako první místo zmíníme takový malý zoopark, kam je vstup zdarma a děti si to zde určitě užijí. My jsme sem jezdili poměrně často, hlavně krmit králíky a očumovat osmáky degu. Nejdříve vám řekneme, kde můžete zanechat auto. Buď můžete zaparkovat na určitou dobu přímo u vstupu do lesa (s parkovacími hodinami), nebo vyjet o kus dále do kopce a opět po silnici sejít ke zvířátkům a třetí alternativou je obrovské parkoviště přímo pod fotbalovým stadionem, které není nijak omezeno a je zdarma. Všechny tři místa jsou opravdu kousek od zvířátek.

V parku najdete několik výběhů a voliér. Nás asi nejvíc překvapili opice, které pěkně řádí a dělají si s turistů srandu. Schválně skočí proti člověku na klec, aby se lekl. Nám to už udělala několikrát. Vedle opic jsou morčata, dále divoká prasata či králíci. Ke králíkům se mohlo do výběhu a dokonce se dali krmit. Automat na jídlo stál 0,20 Eur. Takže jsme doma střádali tyhle centíky, abychom mohli chodit králíky. V době koronaviru se dovnitř nemohlo, ale snad se to už brzy změní. Další výběh, do kterého byl volný přístup, byl kozí a ovčí. Chodili jsme si sem drbat malá kůzlátka a kartáčovat ovce. V areálu se můžete podívat ještě na různou drůbež (taky se dříve dala krmit), jeleny, osmáky degu, poníka, oslíka, sovy a ještě nějaké ptactvo. Na to, že je areál zdarma, tak je tam poměrně dost zvířat a dá se tam nějaký ten čas strávit. Navíc jsou zde hřiště pro děti, takže si nějaký ten čas navíc rezervujte.

Za další se určitě vydejte podívat do centra města. Mají zde moc pěkné náměstí, hlavní třídu a hlavně úžasný kostel, který je občas i otevřený k nahlédnutí. Tahle stavba je naprosto dechberoucí. Nejvíce se nám líbí vstupní brána a samozřejmě věž. Přímo v centru vedle náměstí se dá také pohodlně zaparkovat (za pár Euro) nebo tam v klidu dojdete z parkoviště od fotbalového stadionu. Není to nijak daleko.

A kam dále? Co třeba na kopec k rozhledně, kde je krásný výhled na celé město. Od zvířátek se tentokrát vydáte do kopce a po silnici dojdete až na vrchol kopce Pöhlberg, kde stojí restaurace a rozhledna. Cestou si jistě povšimnete krásných skalních varhanů, které kopec odkrývá. V restauraci se můžete malinko posilnit, sednout si na venkovní zahrádku a kochat se výhledem do kraje. Jestli je rozhledna zpřístupněna, to vám bohužel neřekneme. Na místě jsme byli pouze jednou a všechno bylo zavřené.

Místa už jsme vám prozradili a teď se podíváme na nějaké zajímavé akce. Moc pěkné jsou vánoční trhy (když je zrovna koronavir nezruší) přímo na náměstí. Jsou zde postaveny dřevěné domečky, prodávají se tu sladkosti či pořádné německé kýče, ale rozhodně to má vánoční kouzlo. Dominantou je vždy dřevěný kolotoč (nejezdí se na něm). Tento rok byl na náměstí pouze vánoční stromek, kolotoč a krásný domeček, ve kterém bylo spoustu okýnek. V těch okýnkách byly dřevěné postavičky, které se pohybovaly a ukazovaly nějakou klasickou ruční práci (např. výroba ozdob, pekař, švadlena,...). Tohle se dětem moc líbilo. Další zajímavou akcí je Halloween. Většina obchodů vytvoří halloweenskou výzdobu a všude ve městě svítí vyřezané dýně. Samozřejmě si na hlavní třídě můžete zakoupit i různé dobroty, ale svítící dýně nás nadchli více. Několikrát se nám povedlo, že jsme ve městě zastihli přehlídku a sraz různých auto veteránů, které se nejdříve shromáždí na place vedle fotbalového stadionu a potom jedou za sebou spanilou jízdu. Některé kousky jsou opravdu prvotřídní. Posledním tipem na akci je velká matějská s názvem Annaberger Kät. Tu jsme zatím stihli jenom jednou, protože většinou někde jsme, ale stojí určitě za návštěvu. Je zde opravdu hodně atrakcí a určitě si zde najdete to pravé ořechové. My jsme se třeba projeli na velkém ruském kole, ale pro větší odvážlivce jsou zde fakt famózní atrakce.

Třeba jsme někoho z vás nalákali na návštěvu tohohle malebného městečka, ať už kvůli zajímavým akcím nebo za historií. S návštěvou určitě neprohloupíte. Už jste o tomhle městě slyšeli nebo jste už ho dokonce navštívili?

Sledujte nás i na Facebooku (dry and wet family) a Instagramu (dry_and_wet_family). Dáváme tam i jiné fotografie a momentky. :-)