Návštěva ukázkové obůrky na Lánech

18.09.2021

U vstupu do obůrky už jsme byli minulý rok, ale po příchodu jsme zjistili, že nemají otevřeno. Přitom to mělo být v sezóně naposledy, ale to už je fuk. Aspoň jsme měli důvod se tam znovu vrátit. Napodruhé už se nám to povedlo a můžeme vám říci, jak to tam vypadá.

Auto jsme nechali na place u velké křižovatky směr Beroun, Lány, Křivoklát. Přímo k obůrce je totiž vjezd zakázán, ale aspoň se i pěkně projdete. Od auta můžete jít po silnici, ale my vám teda doporučujeme projít kolem několika domů a zajít do lesa. Tady totiž vede Naučná stezka Lánská obora. Až se cesta přiblíží k silnici, tak budete na místě. Jako první se na vás bude těšit velké divoké prase, které jsme právě viděli i minule. Kousek za jeho výběhem už je vstup do areálu. V kiosku zaplatíte vstupné 30 Kč a můžete se jít podívat z výšky na divokou zvěř.

My jsme třeba viděli daňky, jeleny sika a prasátka. Z dřevěného ochozu všechna zvířata krásně uvidíte. Některá zvířata byla přímo pod námi, ale větší část se pásla ve stínu stromů dále od stezky. Trochu mě mrzelo, že jsem neměla velký foťák se zoomem. Tak třeba příště. Moc se nám líbila divoká prasátka, která ryla čumáky po celém výběhu. Vypadalo to tam jako na minovém poli po průchodu armády. Všude samý kráter a v něm zaryté nějaké to prase až skoro po ocas.

Dřevěný chodník není nijak dlouhý, ale zvířat z něj uvidíte poměrně dost. My jsme ještě měli štěstí na nebázlivou srnku, která ležela přímo u plotu a skoro by se nechala i pohladit. Samozřejmě jsme na ní nesahali.

A co je ještě v areálu k vidění? Poměrně pěkná atrakce, u které strávíte dost času. V rohu za kioskem je totiž vytvořen rybníček, kde plavou různě velcí koi kapři a taky parádní jeseter. Toho jsme zahlédli jenom pár krát. Ale i ti kapříci se skoro vůbec nebojí a nechají se i letmo pohladit. Většinou tam najdete několik lidí, kteří leží na lávce přes rybníček a strkají ruce do vody. Jo, taky jsme tam leželi. Teda hlavně naše dětičky a my je drželi, aby si s těmi kapříky nešly rovnou zaplavat. Však to znáte.

Samozřejmě si v areálu můžete přečíst a prohlédnou spoustu naučných tabulí, což je na takovém místě nutností. Taky jsme se snažili rozeznat jednotlivá zvířata podle cedulí, ale jestli jsme na to přišli správně, kdo ví.

Tohle místečko určitě stojí za návštěvu a dokonce sem v pohodě můžete s kočárkem. I na tu dřevěnou plošinu a ochoz. Ještě je potřeba říci, že místo je otevřeno pouze od začátku května do konce září a to ve středu, čtvrtek, sobotu a neděli. Než tam pojedete, tak se raději koukněte na info o Ukázkové obůrce Lány.

Už jste zde někdy byli? Nebo na jiném místě na Lánech? Zámek, muzeum, dětské hřiště, další zvířátka, atd.?

Sledujte nás i na Facebooku (dry and wet family) a Instagramu (dry_and_wet_family). Dáváme tam i jiné fotografie a momentky. :-)