Něco o vodním slalomu
Jelikož je vodní slalom neodmyslitelnou součástí našeho života, tak bychom vám ho měli trochu přiblížit. V minulosti se mi stávalo, že lidé nevěděli, co si pod tím pojmem představit. Slalom na vodních lyžích to fakt není. :-)

Tento sport se možná dostal v posledních letech více do povědomí, díky známým osobnostem (př. Vávra Hradilek, Jiří Prskavec,...) a je dobře, že se díky nim více zviditelňuje. Přece jenom se jedná o náš druhý nejúspěšnější sport na olympijských hrách. A to už něco znamená.
Nyní se podíváme na několik důležitých parametrů tohoto sportu. Nejdříve si řekneme na čem se jezdí a jaké jsou v tom odlišnosti.
Máme tedy 5 disciplín a jsou v nich docela velké rozdíly. Začneme u kategorie K1M a K1Ž. Zkratka K1 = kajak jednotlivec a M = muži a Ž = ženy. V kajaku se jezdí vsedě s nataženýma nohama a používá se kajakářské pádlo. Nikdy, ale opravdu nikdy neřekněte místo pádlo veslo. To je úplně něco jiného a používá se v jiném sportu. Zpět ke kajakářskému pádlo - má dva listy, což je důležité vědět. Následuje totiž kategorie C1M a C1Ž. Zkratka C1 = canoe jednotlivec a M = opět muži a Ž = ženy. Canoi říkáme slangově singl a jezdí se v něm vkleče s připoutanýma nohama pomocí kurtů. Vypadá to jako mučící nástroj, ale je to opravdu potřeba pro lepší manipulaci s lodí. V této kategorii se používá singlířské pádlo, které má pouze jeden list. A už vidíte ten rozdíl. Většina singlířů (C1M) jezdí na tzv. přes ruku a klasicky na ruku. Na ruku jezdí na své straně (na straně, kde drží pádlo) a na přes ruku je to naopak (pádlem šahá do vody přes loď). Singlířky (C1Ž) mají méně síly a jezdí jiným stylem. U nich je běžné, že pádlo přehazují z ruky do ruky, aby jeli stále na své straně a nemuseli jezdit na přes ruku. Je to snazší způsob jízdy, ale přehazovat pádlo se musí dobře umět, abyste najednou nebyli v kritické situaci bez pádla. Někteří singlíři už také přehazují, ale stále většina zůstává u klasické jízdy. Poslední kategorií je C2 - canoe dvojic. Tzv. debl. V lodi jezdí dva lidé a sedí se v něm jako v singlu. Každý z nich pádluje na svém straně. Musí být dokonale sehraní, a proto se této kategorii říkalo královská. Bohužel v roce 2016 byla tato kategorie naposledy na Olympijských hrách. Vyřadily ji kvůli genderové nevyváženosti sportu. Místo C2 bude na Olympiádě relativně nová kategorie C1Ž. Za debly se dlouhou dobu bojovalo, ale bohužel se nepodařilo zvítězit. Snad se ještě někdy dočkáme vrácení této kategorie na světovou úroveň.

Nyní si řekneme na čem se závodí a trénuje. Závody a tréninky se uskutečňují buď na přírodní trati - řeka s naházenými hrázemi z kamenů, nebo na umělé slalomové dráze (USD). My tomu slangově říkáme kanál. Zkuste si říct ve škole, že jezdíte na kanále. Většinu lidí tím spíš pobavíte, protože si určitě nepředstaví slalomovou trať s umělými překážkami se spoustou vln a válců. Místo toho, aby vás obdivovali, že se nebojíte jezdit na těžké vodě, tak jste spíš divní, ale to nám evidentně nikdy nevadilo.

Jak vypadá takový závod? Postaví se trať z branek. Většinou jich je cca kolem 20 a z toho je třetina protivod. Protivody mají červeno bílou barvu a jezdí se proti vodě (to je samozřejmě patrné z názvu). Po vodě se jezdí zeleno bílé brány a říká se jim povody. Jak prosté. Cílem je projet trať, v co nejkratším čase a projet všechny branky správně. Pokud závodník bránu neprojede, přičte se mu 50 trestných vteřin. My tomu říkáme, že dostal pade, padesátku, padinu, kuli. Když se závodník brány dotkne, tak se mu přičtou 2 trestné vteřiny. Doteku říkáme šťouch. O správném průjezdu branek rozhodují rozhodčí kolem trati. U vyšších závodů je i několik rozhodčích na jedné brankové kombinaci, aby viděli průjezdy z různých stran a rozhodnutí bylo objektivní. Také už je dovoleno i video, a tak máme i video rozhodčího, který přezkoumává kritické momenty jízdy.
Kde můžete slalomáře vidět a pokochat se tímto nádherným sportem? Slalomové dráhy jsou v pražské Troji, ve Veltrusech, v Roudnici, v Českých Budějovicích, v Opavě a na dalších přírodních tratích po celé ČR. Doporučujeme se jet podívat na ČP (český pohár) nebo SP (světový pohár) do pražské Troji. Nejlépe tak poznáte, jak je tento sport divácky atraktivní. Vydovádí se tam i vaše dětičky. Vždy je na místě třeba skákací hrad. Další skvělou záležitostí jsou komentátoři. Jednoho z nich možná budete znát - Daniel Stach. Pracuje pro Českou televizi a uvádí pořad Hyde Park.