Občerstvení u Červené jámy

21.07.2021

Tak na tomhle místě v Krušných horách jsme byli asi stokrát. Na jaře, v létě, na podzim i v zimě, prostě často. Je to totiž moc pěkný místo, kam jsou schopni dojít všichni kamarádi či rodinní příslušníci, kteří zavítají na naši chalupu. Navíc je zde lákadlo malého občerstvení.

Většinou tam chodíme od hlavní silnice, která spojuje Horní Blatnou a Ryžovnu. Tak někde mezi těmito obcemi se dá zaparkovat u lesní cesty. Místo určitě velmi dobře poznáte, poněvadž je tam vždy vystavena cedule s nalákáním na občerstvení či pivovar Ryžovnu. Jednou jsme taky šli delší trasu od památníku nad Ryžovnou. To je taky moc hezká procházka, když chcete vidět víc z Krušných hor.

Nejdříve to vezmete od té hlavní silnice. K občerstvení je to cca kilometr po lesní cestě, takže tam v klidu projedete i s kočárem nebo na kolech. Druhá trasa vede do kopce nad Ryžovnu a potom kolem čedičového lomu, který teda taky stojí za zastávku. Dále projdete kolem ruin domu po silnici a u maringotky odbočíte na lesní cestu. Tudy jsme už s kočárem nejeli. Vikina se nesla pěkně v krosně. Tudy je to o něco dál a za to horší cesta, ale určitě to stojí za to. U maringotky bývají v zimě husky, připravení na jízdu psím spřežením. Naskytne se vám krásný výhled třeba na Plešivec. Projdete i kolem propadliny lomu Červená jáma, která už je tedy nedaleko občerstvení. A třeba budete mít štěstí a uvidíte stádo ovcí, které hlídají psi. Jen se k nim nepřibližujte.

Tak a teď něco k samotnému občerstvení. Je to prostě pohádková stavba. Celé je to postavené ze dřeva, střecha je obrostlá mechem, venku je krásné přírodní sezení a dříve zde stávala i průlezka pro děti. Musela být asi odstraněna, aby se náhodou někomu něco nestalo. Určitě ten strom nebyl certifikovaný EU, takže smůla. U občerstvení je taky parádní fena, která si velmi ráda hraje s míčem. Je to takový rozený brankář.

Občerstvení nabízí nějaké to pitivo jako pivo, malinovku, čaj, kafe, atd. a taky nějaké dobroty jako jsou domácí koláče či buchty, které jsou pokaždé jiné. Nemůžete čekat nějakou plně zásobovanou restauraci. Je to prostě jenom malé občerstvení, které vás jistě nadchne, tak jako nás a každého, kdo na místo zavítá.

Jedno malé upozornění na závěr. V zimě se na místo dostaňte buď pěšky, nebo na běžkách. Silnice kolem se v zimě neudržují a my jsme tam jednou měli docela problém. Takovou ledovku jsme ještě nezažili a znovu ji absolvovat určitě nechceme. Při průjezdu na běžkách jsme se na místě ani nezastavili, protože tam bylo víc lidí jak na Václaváku. Ani jsme nevěděli, kudy máme skrz ty davy projet. Více si ho užijete na jaře či na podzim, mimo hlavní sezonu.

Líbí se vám pohádková chaloupka? Už jste tam někdy zavítali? 

Sledujte nás i na Facebooku (dry and wet family) a Instagramu (dry_and_wet_family). Dáváme tam i jiné fotografie a momentky. :-)