Obři v zaniklé osadě Popov

06.09.2021

Jelikož máme rádi přírodu, tak nám samozřejmě nemohlo uniknout, že nad Jáchymovem ležela osada Popov, kde jsou k vidění 500 let staré stromy. Možná jste je někdy viděli v knihách či v nějakém dokumentu v televizi. Tak jsme na ně totiž narazili my a museli jsme se tam vydat. Jediné, co nás stále odrazovalo, byla vzdálenost. Je to poměrně daleko od míst, kde můžete nechat auto.

A kudy jsme tam nakonec šli? Nechali jsme auto u hlavní silnice u Radium Palace v Jáchymově a odtud se přesunuli k minigolfu. Od něj se také chodí na vodní mlýnky. To je skvělý výlet pro děti. Odkaz zde: https://www.drywetfamily.cz/l/udoli-mlynku-jachymov-aneb-zabava-s-vodou/ . Šli jsme skoro stejnou cestou, ale to bylo samozřejmě špatně. Přímo za lázněmi jsou totiž schody, které vedou na žlutou turistickou stezku. Po žluté se jde až do Popova, jenom jí musíte najít. My jsme se trochu rozdýchali při lezení po čtyřech, když jsme tu žlutou hledali, ale nakonec jsme jí našli.

Stezka vede převážně lesem po úzké cestičce. Určitě nedoporučujeme pro rodiny s malými dětmi, nedej bože v kočárcích. To určitě ne. Je to fakt daleko a ještě k tomu nic moc cesta. Sem tam se vám navíc může ztratit a je dobrý mít k dispozici GPS v telefonu. Taky jsme jí po cestě využili. Na jedné mýtince je docela pěkný výhled do kraje, ale zrovna tam jsme kvůli probíhající těžbě bloudili a nenašli žlutou značku.

Cestou jsme taky našli velké odkladiště pneumatik. To je teda krásný údolí a zajímalo by nás, kdo to mohl tak daleko od civilizace navážet. Za tímto "pneu rájem" brzy vylezete z lesa na louku a už vás bude čekat pouze kopec k bývalé osadě Popov. Z rozcestí se můžete vydat do všech stran a na každé z nich na vás něco čeká. My jsme šli nejdříve dolů z kopce ke zřícenině kaple a taky k popovskému jasanu. Jasan je nějakých 700 m dolů z prudkého kopce, ale určitě za tu námahu stojí. Je totiž přes 200 let starý a opravdu majestátní.

My jsme si cestu zpět zkrátili takovým úžlabím a vylezli jsme přímo u dolní popovské lípy. Ta má stáří cca 600 let a rozeklaná na dvě poloviny. Můžete tedy stromem prolézt a pořádně si ho prohlédnout. Opravdu nechápeme, jak takový strom může žít, ale je nádherný. Nedaleko od této lípy se nachází ještě horní popovská lípa. Ta je přibližně 500 let stará a najdete jí spíše podle GPS. My jsme jí chvíli hledali. Tato lípa je také zvláštní a to tím, že do ní můžete vlézt a být na chvíli její součástí. Působí to jako domeček pro lesního skřítka. A když najdete tuto lípu, tak hned vedle ní roste ještě jeden památný strom a to popovská bříza. Ta má stáří přes 100 let a proti těm ostatním obrům vám bude připadat normální.

Stromy tenhle výlet ještě nekončí. Můžete jít ještě na Popovskou horu, což je čedičový vrch s nádherným výhledem do kraje. Na samotném vrcholu stojí Popovský kříž. Odtud už jsme šli zase zpátky do Jáchymova a tentokrát jsme slezli správně po schodech za lázněmi. A díky tomu jsme taky našli úžasné dětské hřiště i s důlní mašinkou. Děti se vyřádí na hřišti a dospělí se zatím můžou pokochat upraveným parkem s jezírkem.

Celý výlet byl cca 12 km dlouhý a docela nás z něj bolely nožičky. Asi to bylo i tím terénem a cestou z kopce do kopce. Do Popova se dá dojít ještě po zelené turistické stezce taktéž z Jáchymova, ale jaká je tam cesta, vám neřekneme.

Také máte rádi staré a mohutné stromy, které už toho opravdu hodně zažily? My je prostě milujeme. Třeba vás výlet upoutal a někdy se za těmi nádhernými obry vydáte také.

Sledujte nás i na Facebooku (dry and wet family) a Instagramu (dry_and_wet_family). Dáváme tam i jiné fotografie a momentky. :-)