Okénko s eko produkty.

27.03.2021

Před cca dvěma měsíci jsme si pořídili několik ekologických pomocníků do domácnosti. Většinu z nich jsme si objednali z e-shopu econea.cz, který jsme tady už jednou představovali. A taky nesmíme zapomenout na úžasný bezobalový obchůdek Pět švestek v našem malém městečku. Tam seženete opravdu velmi zajímavé zboží a ještě vám tam moc rádi poradí a pomůžou. Co vám můžeme doporučit?

Biomat Airbox Family

Možná hned nepoznáte, co se pod tímto názvem skrývá, ale je to prostě koš na bioodpad. Má 8l a je dostatečný pro čtyřčlennou rodinu. Před koupí jsme se trochu báli, jestli ten bioodpad nebude smrdět, ale naše obavy byly prostě zbytečné. Koš je odvětráván a vůbec nic z něj cítit není. Koupili jsme si do něj papírové pytlíky, které po naplnění vezmeme a odneseme do kontejneru na bioodpad. Samozřejmě můžete odpad vyhazovat i na kompost, což my teď jednou za čas taky uděláme.

Ještě před koupí tohoto bio koše jsme koukali po vermikompostéru, ale jeho pořizovací cena nás tedy dost odradila. Navíc se do něj nemůže dávat, tak velké množství a není to tak úplně jednoduché se o žížaly starat. Takže nakonec vyhrál tento jednoduchý pomocník a jsme za něj moc rádi.

Pomocníci na mytí nádobí

Pokud nemáte myčku, tak vás třeba zaujmou velmi zajímavé produkty na mytí nádobí. Když jsme pokukovali po alternativách houbiček na nádobí, tak jsme našli látkové houbičky a mysleli si, že to bude to pravé. Nakonec nám ve výběru poradili v bezobalovém obchodě. Místo látkové houbičky jsme si pořídili lufu. Jednu větší na běžné mytí a dvě menší třeba na vymývání hrnečků. Při koupi je lufa taková tvrdá, ale po namočení změkne a nafoukne se. Báli jsme se, jak dlouho nám vydrží a zatím teda drží jako žádná obyčejná houbička před tím. Jediné co je na ní horší, že zadržuje vodu a nejde z ní tak dobře vyždímat. Takže jí musíte pokládat na místa, odkud může voda bezpečně odtékat. Třeba na kraj dřezu.

Dále máme ještě kartáč pro větší drhnutí, třeba na pánvičky a taky kartáč na ovoce. Ten je taky parádní. Pokud se vám lufa nelíbí, tak další alternativou jsou obyčejné bavlněné hadříky, které jednoduše hodíte do prádla a vyperete.

Látkové odličovací tampony

Obyčejných tamponů jsem měla velkou spotřebu, což se díky několika látkovým tamponkům zcela odbouralo. Kupte si jich víc, ať máte vždy nějaký v záloze. Já jsem si jich pořídila 6 a je to zcela dostačující. Opět se jednoduše hodí do pračky, nic složitého.

Různé hadříky

Samozřejmě je dobré mít v zásobě kvalitní hadříky na mytí povrchů, do kuchyně, do koupelny, na utírání prachu. Pokud si koupíte kvalitní, tak vám dlouho vydrží. Samozřejmě se také dají využít stará trička či prostěradla z bavlny.

Látkové pytlíky

Určitě znáte frusacky, prostě pytlíky na ovoce a zeleninu. Ty už máme doma fakt hodně dlouho. Pořizovali jsme si je v Německu, kde byly za pár korun. Jen je potřeba je nezapomínat doma, což se nám dost často stane a nechat si je v nákupní tašce. K frusackům jsme nyní pořídili i látkové pytlíky na pečivo

Tohle je jen pár jednoduchých rad a možností, u kterých můžete začít se svou eko domácností. My jsme se je naučili využívat velmi rychle a vůbec nám to nevadí, ba právě naopak. Máme mnohem méně odpadu a aspoň trochu lehčí svědomí. A co vy, používáte něco z uvedených možností? Snažíte se nezatěžovat už tak dost zpustošenou planetu?

Sledujte nás i na Facebooku (dry and wet family) a Instagramu (dry_and_wet_family). Dáváme tam i jiné fotografie a momentky. :-)