Panenský Týnec

15.08.2022

Tenhle městys se pyšní velmi zajímavou stavbou a to nedokončeným gotickým chrámem. Procházka kolem chrámu vám moc času nezabere, takže to berte jako takový malý tip, jak si třeba zpříjemnit cestu a na chvíli zastavit. My jsme už v chrámu byli několikrát a určitě nebudete litovat, že jste tam zamířili, poněvadž je to velmi zvláštní místo. O tom se dozvíte dále.

Nejdříve se zase podíváme, jak se k chrámu dostanete. Panenský Týnec leží mimo hlavní silnice směr Chomutov - Praha, ale je hned přímo vedle, takže to není žádná zajížďka. Chrám leží přímo ve středu obce a je u něj dokonce i malé parkoviště. Vždycky jsme tam bez problémů zaparkovali. U vstupních dveří už se z mapky dozvíte, že nedokončený chrám stojí na velmi zvláštním místě. Byla tam totiž naměřena ta nejsilnější a nejvíce uzdravovací pozitivní zóna. A právě na té mapce najdete místa, kde tato síla působí nejvíce. Určitě je i poznáte, až na místa přijdete. Buď tam bude někdo stát či sedět, stěny budou osahané a na pozitivní místa budou vyšlapané cestičky.

A co tahle pozitivní zóna "léčí"? Měla by vám navozovat dobrou náladu, chuť do života a třeba zmírňovat deprese. Dost často toto místo navštěvují labilní lidé či lidé se sklonem k depresím nebo dokonce sebevraždě. A možná díky tomu na nás tohle místo vůbec nepůsobilo pozitivně, ale spíš naopak. Necítili jsme se tam vůbec dobře. Možná kdyby tam byl člověk sám, což se asi jen tak nepodaří, tak by to bylo jiné. Rozhodně se na tohle místo sjíždí i nemocní lidé, lidé po mozkové mrtvici či po úrazech hlavy. To všechno by totiž pozitivní zóny měly léčit. Návštěva chrámu je tedy zajímavá i z tohoto léčitelského pohledu. Nikdy nevíte, jak se tam budete cítit, jestli na vás dýchne pozitivní energie nebo se tam budete cítit divně.

No a mimo těchto energetických bodů zde najdete prostě úchvatnou stavbu. Ta nás rozhodně dostala mnohem více do kolen, než ta léčitelská část. U chrámu je krásná zahrada, kterou se můžete projít a pokochat se stavbou zvenku. Potom můžete zamířit i dovnitř, prohlídka není nijak zpoplatněna. Ve zdech chrámu najdete různé sošky andělíčků, svíčky a když budou dozrálé kaštany, tak je tam naleznete ve všech spárách.

Chrám tedy určitě stojí za návštěvu, ať už z pohledu historického, architektonického či léčitelského. Každý si z toho vezme to, co je mu nejbližší. Tak co, navštívili jste Panenský Týnec? Jaký jste tam měli pocit?

 Sledujte nás i na Facebooku (dry and wet family) a Instagramu (dry_and_wet_family). Dáváme tam i jiné fotografie a momentky. :-)