Po letech v Národním muzeu

01.12.2021

Návštěva muzea už nás lákalo poměrně dlouho, protože jsme na něj slyšeli chválu ze všech stran. A ta chvála je tedy patřičná. Když jsme muzeum navštívili naposledy (před x lety), tak nás tedy vůbec nezaujalo. Jako budova je nádherná, o tom žádná, ale ty expozice byly fakt nudný. Zato teď je to vážně WAU.

Už cesta k muzeu byla pro naše dětičky záživná. Jeli jsme tramvají kolem pražského hradu, potom pár zastávek metrem, svezli na jezdících schodech, viděli pár žebráků, no prostě výlet do Prahy se vším všudy. Z metra jsme vylezli přímo u muzea a vrhli se po schodech dovnitř. V muzeu je skvělé, že platí pouze dospělí. Děti do 15 let mají vstup zdarma. A to si necháme líbit. Vstupenka pro dospělé stojí 200 Kč, což je v dnešní době taková klasika. Po zakoupení lístků vám bude nabídnuta šatna, kde si můžete nechat i větší batůžek. My jsme využili odkládací skříňky, kam jsme všechno nahrnuli a mohli si v pohodlí užít návštěvu.

Po zdolání schodů ze šaten nám bylo vysvětleno, jak máme procházet expozice. Začíná se totiž až ve třetím patře a postupně se schází dolů. Ve třetím patře se nachází vyhlídka na Václavské náměstí a taky na krásnou kupoli. Podlaha je zde vytvořena ze skla a děti se po tom bály chodit. Určitě nebyly jediní. Z věže jsme sešli do druhého patra, kde na nás čekala výstava s názvem: Slavní čeští skladatelé. Tam jsme vůbec neodbočili, poněvadž to není zrovna náš šálek kávy. My jsme radši hned zamířili do expozice: Zázraky evoluce. A můžeme vám říci, že to je fakt paráda. Uvidíte zde korálový útes hrající všemi barvami, obrovskou oliheň na stropě, veliké mušle, žraloka, rejnoka a další rybičky, různé druhy ptáků, několik krokodýlů, velký sál plný obrovských savců - slon, nosorožec, žirafa a kostra plejtváka přes celý strop. No zkrátka tohle bude děti, ale i vás dospělé opravdu bavit. Všechno je krásně propracované, nasvícené a vymyšlené do detailu. Tohle prostě musíte vidět.

Za expozicí Zázraky evoluce je nyní výstava o Olympijských hrách v Tokiu. Uvidíte zde třeba oblečení, které nosili naši sportovci, olympijské medaile a další zajímavé propriety. Odtud jsme opět sešli o patro níže a zamířili do expozice: Okna do pravěku. Na samotném začátku je taková malá kavárna, kde si můžete dát něco dobrého, anebo si koupit malý suvenýr. Děti zde určitě zaujme model dinosaura. Za kavárnou už je vstup do pravěku. Jsou zde k vidění trilobiti, prehistorické moře, modely dinosaurů a jiných prehistorických zvířat. Nám se nejvíce líbil šavlozubý tygr a mamut. Za touto expozicí už je klasický Sál minerálů, kde se můžete pokochat nejroztodivnějšími barvami, tvary, uskupením, velikostí či naopak maličkostí. Nás tedy uchvátil malý sál, kde spatříte luminiscenční minerály. To je naprosto dokonalý a na tomhle místě bychom fakt vydrželi neskutečně dlouho. Takové dechberoucí barvy, no prostě WAU.

Po expozici minerálů už jsme zamířili dolů k šatnám, ale byli jsme naprosto okouzleni a určitě se do Národního muzea budeme opět rádi vracet. Dětem se opravdu hodně líbilo a my jsme byli velmi mile překvapeni, jak se muzeum dokázalo nádherně změnit. Z nic neříkajících vitrín se stalo úžasné divadlo a pastva pro oči. Skládáme velkou poklonu.

Otázka na samotný závěr: Už jste navštívili tyto expozice v Národním muzeu? A jak se vám tam líbilo?

Sledujte nás i na Facebooku (dry and wet family) a Instagramu (dry_and_wet_family). Dáváme tam i jiné fotografie a momentky. :-)