Po letech ve Varech

04.10.2021

Konečně jsme se taky dostali na návštěvu lázeňského města Karlovy Vary. Chtěli jsme se tam zajet podívat s dětmi, aby taky viděly vřídlo a další prameny. Navíc jsme doufali, že takhle na podzim by mohlo být město prázdnější. Ještě ke všemu nebylo ani moc hezky, takže nám to opravdu vyšlo.

Ve městě jsme zajeli na velké placené parkoviště, které se nachází nedaleko centra. Jako zaplatili jsme 100 Kč, ale kde tuhle částku už dneska nedáte, že? Vzali jsme batoh s hrníčkem a mohlo se vyrazit. Jelikož jsme tam byli v neděli, tak v ulicích byl docela nepořádek po sobotní večerní jízdě. Tohle město asi v noci fakt žije. Všude se válely střepy či lahve. Ještě to nikdo nestačil uklidit, ale na kráse historického centra to moc dojmu nesebralo.

První stavbou, na kterou člověk narazí je hotel Thermal. To je tak ošklivá stavba a opravdu nechápeme, proč se zrovna tady odehrává Filmový festival. Ve městě je tolik nádherných budov. Od hotelu jsou také vidět slunečníky u nově zrekonstruovaného bazénu. Tam se asi někdy podíváme. Jednou už jsem tam byla jako dítě a dost mě to zklamalo. Očekávala jsem, že tam bude termální voda a byl to jen obyčejný bazén. Teď už by tam opravdu ta termální část měla být. A hned to bude o něčem jiném. U hotelu nás tedy nejvíce baví řeka Teplá, ve které se vždycky pod mostem shromažďují ryby a čekají na turisty. Ty zvířata nejsou vůbec blbí.

Za hotelem je krásný park s jezírkem, kde se k vám zase přiženou kachny. Můžete tady chvíli zrelaxovat či zajít do prvního altánku - Sadové kolonády. Zde se nachází hned dva prameny - Hadí a Sadový. Nám teda téměř žádný pramen nechutnal. Většina z nich je hodně slaná a spojení teplé a slané vody většinou vyvolává břišní potíže. Podle nás by měly být podle kolonád také záchody. Překvapovalo nás, kolik lidí to pije ve velké míře či si to dokonce čepuje do PET lahví. Ale proti gustu žádný dišputát.

Nedaleko od Sadové kolonády jsme zabrousili ke stánku a dali si teplou lázeňskou oplatku. Bez toho by návštěva Varů vůbec nedávala smysl. S oplatkou v puse jsme vyrazili dále a objevovali prameny v Mlýnské kolonádě. Ještě nás čekala Tržní kolonáda a konečně to slíbené vřídlo. Ještě než jsme se probojovali stavbou ke vřídlu, tak nás uchvátil pohled na řeku a nánosy minerálů z teplých pramenů.

Vřídlo se již nějakou dobu nenachází uvnitř budovy, ale přímo venku. V budově jsou pouze kohouty s vřídelní vodou, aby se dala ochutnat. Děti musely vyzkoušet, jak moc je vřídlo teplé a dost sebou trhaly, když strčily prstíky do vody. Každý si to musí vyzkoušet na vlastní kůži. U vřídla jsme se rozhodli, že se půjdeme podívat ještě na vyhlídky na město. Těch je totiž nad městem opravdu požehnaně. My jsme navštívili hned čtyři a kupodivu jsou jen pár výškových metrů od sebe.

První zastávkou byl asi nejznámější - Jelení skok. Ke kamzíkovi prostě musí každý, kdo navštíví Karlovy Vary. Cesta k němu vede po žluté turistické stezce a můžete se rozhodnout, jestli půjdete po strmých schodech nebo to radši obejdete po lesní cestě. My jsme zvolili schody a byla to docela makačka. Dále na nás čekal dřevěný altánek - Mayerův gloriet. A také vyhlídka Kristýna. V té je jedna zajímavost. Přímo uprostřed altánku je ponechána skála, na které je stavba postavena. Dětem se skála líbila a musely jí hned pokořit. Poslední zastávkou byla vyhlídka Petra Velikého. Ze všech míst je krásný výhled na celé historické centrum města. Cesta vzhůru tedy za námahu určitě stojí.

Ještě se do Varů někdy vrátíme a navštívíme i další vyhlídky např. rozhlednu Diana Goethovu vyhlídku. Na tu se teda těším úplně nejvíc. A teď už by nás jen zajímalo, jestli už jste Vary navštívili? A co se vám nejvíce líbilo?

Sledujte nás i na Facebooku (dry and wet family) a Instagramu (dry_and_wet_family). Dáváme tam i jiné fotografie a momentky. :-)