Po stopách Blatenského příkopu

15.04.2022

Dalším zajímavým výletem v Krušných horách v oblasti kolem Božího Daru je technická kulturní památka Blatenský příkop. Příkop prošel rekonstrukcí a byla kolem něj vybudována naučná stezka, která měří cca 12 km. My jsme šli pouze její část, a i tak to byl poměrně dlouhý výlet.

Naučná stezka začíná asi 1,5 km za Božím Darem směrem na Horní Blatnou a příkop právě vede až skoro do obce Horní Blatná, což je poměrně daleko. Proto jsme si vybrali pouze jednu část, a to z Ryžovny na Bludnou a zase zpět. Auto jsme nechali přímo na křižovatce u Restaurace Salaš. Kus se musí jít po silnici, ale potom se zabočí na louku a celou dobu vás bude doprovázet příkop. My jsme se však ještě chtěli podívat na skály Kantorstein, které se nacházejí na pastvině za příkopem. Chvíli jsme nevěděli, jak se tam dostat, ale potom nás samozřejmě napadlo, že tam prostě přeskočíme. Zrovna v místě, které jsme si vybrali byl však příkop asi nejširší. Některým ze skupiny se to moc nelíbilo a snažili se najít cestu jinudy. Já jsem na druhou stranu přeskočila, potom i táta s bráchou. Poslední dvě jednotky na druhém břehu však stály za to. Nejdřív nás pocákala bahnem vnučko-neteř a sama si nabrala bahýnko do boty a potom nás tam málem stáhla snacho-švagrová. Zase si tenhle výlet budeme pamatovat. My si prostě vždycky musíme vymyslet nějakou blbost, aby se ten výlet něčím okořenil. Zbytek skupinky to normálně obešel po lávce, ale zase přišli o bahýnkovou zábavu.

Místečko zvané Kantorstein nabízí několik skalek a už jsme zde viděli několikrát přespávat turisty na přechodu hor. Je to takové skryté a útulné místo, kam si zalezete a když nebudete dělat randál, tak o vás jen tak někdo vědět nebude. My jsme to chtěli pouze omrknout a moc se nám tam líbilo, tedy hlavně dětem, které hned lezly po skalách a schovávaly se do skalních úkrytů. Po vyblbnutí už jsme znovu vyrazili na cestu. Chvíli jsme šli po pastvině a následně znovu "přeskočili" přes příkop, který se krásně zúžil a šel zkrátka překročit. Za pastvinou už na nás čekala cesta lesem, ale nejdřív si děti ještě vylezli na posed a my si prohlédli zrekonstruovanou část příkopu. Další část cesty byla dost zajímavá, poněvadž se člověk musí proplétat lesem, nespadnout či nesklouznout do příkopu, nevypíchnout si oko o trčící větve a při tom se kochat touhle technickou památku, kterou si bere zpět příroda.

Lesem kolem příkopu jsme došli až na cestu vedoucí k silnici do Horní Blatné, vlastně přímo u parkoviště k Červené jámě. Chvíli jsme uvažovali o tom, že bychom šli k Červené jámě a potom po stezce k Maringotce a zpátky na Ryžovnu, ale nakonec jsme usoudili, že to by bylo hodně dlouhý a děti by dost brblaly. Takže jsme se vrátili pěkně po silnici na Ryžovnu. Tam se můžete ještě zastavit v pivovaru a dát si něco dobrého na posilnění.

Procházka je to moc pěkná a určitě vám jí doporučujeme. Můžete třeba vyzkoušet i jinou část naučné stezky, když je tak dlouhá. My se taky třeba podíváme i jinam, až nebudeme vědět, co roupama. Tak kdopak z vás už se kolem příkopu procházel? 

Sledujte nás i na Facebooku (dry and wet family) a Instagramu (dry_and_wet_family). Dáváme tam i jiné fotografie a momentky. :-)