Po stopách Rapla – cínový důl Rolava

15.02.2021

Do cínového dolu jsme se chtěli vydat už dlouho a nakonec se nám to podařilo minulý rok na podzim. Je to sice dál a za to horší cesta, ale co bychom pro výlet neudělali, že? No prostě jsme to museli vidět, poněvadž se nám to prostředí moc líbilo v seriálu od České televize s názvem Rapl. Díky tomuhle seriálu se na místo vydává opravdu velké množství lidí a samozřejmě nejen tam.

Cesta z chalupy je poměrně dlouhá, ale na druhou stranu se projíždí moc pěkným prostředím Krušných hor. To samozřejmě moc neocení dětičky, ale na cesty už jsou zvyklí. Vikina to většinou prospí a Lexík už je dostatečně velkej, aby se s ní dalo domluvit. Takže pohoda. Naše trasa tedy vedla přes Boží Dar, Horní Blatnou a Nové Hamry. Z Hamrů jsme odbočili do malé osady s názvem Jelení. V těchto místech už cesta nevypadá jako silnice, ale spíš jako cyklostezka. Naštěstí jsme nepotkali žádná auta jedoucí proti nám, abychom se museli vyhýbat.

Obec Jelení nás velice zaujala. Hlavně asi tím, že jsme tam potkali lamy. Vedly si je děti na vodítkách jako psy na procházce. No prostě paráda. Doma jsem zjistila, že tam bydlí velmi zajímavá rodina, kterou už nějakou dobu sleduji na Instagramu. Určitě se mrkněte na jejich webové stránky www.mezijeleny.cz. Můžete se u nich ubytovat, svézt se na koních, nakoupit indické potraviny nebo se právě projít s lamou na vodítku.

Právě za obcí Jelení se už nachází ten bývalý cínový důl. Přímo u silnice je parkoviště s přístřeškem, takže to určitě neminete. Od aut jsme se vydali hned do lesa k první stavbě. Byl to pozůstatek domu, ale nic moc zvláštního. Za tímto domem je už mnohem zajímavější stavba, kterou si všichni fotí z různých úhlů a určitě už jste jí někde viděli. Co tady dřív stávalo, vám neřekneme, ale teď z toho zbyly pouze sloupy porostlé mechem. Vypadá to naprosto úžasně.

Prošli jsme tímto zbytkem stavby a dali se na konci doleva. Tam jsme na nic nenarazili, takže nám nezbývalo nic jiného než se vydat doprava na cestu. Okolo cesty bylo několik pozůstatků staveb, ze kterých zbyly pouze základy. Až na konci cesty stála zachovalejší budova. Na všechna místa vstupujete na vlastní nebezpečí, ale to je vám určitě jasné. Za nás vám dáme jedno velké varování, držte děti a psi u sebe, ať vám někam nespadnou. Všude se totiž nacházejí díry v zemi, které jsou zaplavené vodou. Odtud už by se nikdo nedostal.

Samozřejmě, že jsme se šli podívat do všech zbytků staveb nebo do sklepů, ale jak říkáme, dávejte si bacha. Cesta se potom stáčí doprava, kde stojí dvě obrovské budovy. Z jedné zbyly jenom sloupy, schody a první patro a v druhé budově jsou vidět ještě plné násypky s nezpracovanou rudou, bazénky, schody nikam a další zajímavosti.

Nás nejvíce lákala kruhová betonová nádrž, kde v seriálu Rapl našli mrtvou policistku naaranžovanou přímo uprostřed této vodní plochy. Tohle místo je za nás asi vážně nejhezčí. Na nádrž se můžete podívat i shora, když vylezete na nízkou stavbu přímo vedle ní. Je to opravdu fascinující. Nejzajímavější na tom asi je, že ten beton tak strašně dlouho drží téměř neporušen. Byl zde zřejmě použit německý válečný beton, na který nikdo nezná "recept".

Od nádrže už jsme šli zpět k autu a dali si svačinku. Na místě jsme byli včas, poněvadž za námi už bylo několik skupinek lidí a přece jenom tohle místo chcete vidět spíše sami, než s hromadou dalších turistů. Pletli by se vám na fotkách a neměli byste z toho takový zážitek, to fakt nechcete.

Přes silnici u parkoviště je snad ještě bývalý zajatecký tábor s názvem Sauersack, ale tam jsme tedy nebyli. Tak třeba příště. Ještě na závěr vás znovu nabádáme k opatrnosti. Hlavně pokud s sebou vezmete děti nebo pejsky. Výlet je to moc pěkný, ale jak se říká: S opatrností nejdál dojdeš.

Už jste navštívili tohle zajímavé místo? Koukali jste, na seriál Rapl z krušnohorského prostředí? Jestli ne, tak se na něj mrknete, protože to vážně stojí za to. 

Sledujte nás i na Facebooku (dry and wet family) a Instagramu (dry_and_wet_family). Dáváme tam i jiné fotografie a momentky. :-)