Po stopách trilobitů ve Skryjích

08.06.2022

Již nějakou dobu jsme měli v merku Naučnou stezku po stopě trilobita v obci Skryje, kde jsme již navštívili zříceninu Týřov či Skryjská jezírka. Tahle stezka byla vybudována v roce 2015 a podle informací jsme se měli něco dozvědět o trilobitech (to je asi jasný) s informačních tabulí a taky o J. Barrandovi z komiksových obrázků. A jelikož je stezka dělaná hlavně pro děti, tak neměli chybět ani různé prolézačky a nalákávačky, aby to celé obešly samy. Jak to vypadá v roce 2022, se dozvíte právě teď.

Nejdřív však musíme zmínit jedno unikátní místo, u kterého jsme museli zastavit (skoro smykem) při cestě do Skryjí. Když pojedete autem z obce Hřebečníky, tak přímo nad Týřovicemi je na kopci lavička a za ní je obrovské srdce s #tyrovvsrdci. U lavičky se dá zastavit, jen na to musíte být připraveni a nejet moc rychle.

Jinak naučná stezka začíná u Muzea J. Barranda, takže je ideální nechat auto přímo u kostela na velkém parkovišti. Když jsme tady byli naposledy, tak bylo parkoviště zadarmo. Teď je u vjezdu napsáno, že je placené, ale ať jsme hledali, jak jsme hledali, tak stále nevíme, kde se dá platit. Nikde není žádný automat, žádný človíček tam nepobíhá s lístky, takže vážně nevíme. Takže až to zjistíte, tak nám klidně dejte vědět. (Parkovné je zde 50 Kč.)

Od parkoviště jsme nešli k Muzeu, ale rovnou jsme se na stezku napojili za obecním úřadem. Hledejte červenou turistickou značku a pokračujte po ní až k první zastávce. Nachází se u posledních domů a je zde trochu zarostlé pískoviště se spoustou plastových hraček (co dům dal). Uprostřed toho pískoviště leží velký trilobit. Zřejmě zde měly děti trilobita vyhrabávat z písku jako je tomu v dinoparcích. Je zde i informační tabule s ukázkou trilobita. Cesta od zastávky byla hezky vysekaná a občas jsme na zemi nalezli dalšího trilobita. To se dětem líbilo. Na další zastávce na nás čekala taková malá rozhledna (vyhlídkové místo). Odtud krásně uvidíte Týřovické skály. Děti si zas můžou zahrát na piráty a pozorovat okolí přidělanými dalekohledy (pouze trubky ve tvaru dalekohledu). Podle fotek byla tahle stavba dříve mnohem lepší, sloužila jako pěkná prolézačka pro děti. Teď už na ní vylezete jenom po schodech.

Dále nás cesta zavedla dolů z pěkného kopce, a nakonec zmizela v hustém lesíku, který byl dost tmavý a Vikina do něj nechtěla vkročit. Uprostřed lesíka je u potoka pár soch z klacíků a taky provaz na "lezení" po svahu, který spíše využijí větší děti. Z lesíka vylezete mezi domy a potom narazíte na další zastávku s názvem Otočka. Teď ten kopec zase budete muset vylézt a skoro po čtyřech. V některých místech určitě, když vám to uklouzne po všudypřítomné břidlici. Cestou zase zašlápnete pár trilobitů a potom vás čeká vyhlídka na zříceninu hradu Týřov a most přes řeku. Na další zastávce je šipka k suťovišti, kde je povoleno hledání a sběr zkamenělin. Akorát s malými dětmi je to dost o hubu. Buďte fakt opatrní, ať neskončíte v kotrmelcích. Pěšinka je úzká, kameny dost kloužou. Po vrácení z naleziště objevíte u cesty velkého trilobita (tak aspoň nějakého). Cesta nám ještě chvíli stoupá, ale naštěstí už budete brzy na kopci. Vylezete nedaleko od parkoviště. A přímo u něj je ještě něco pro děti. Na zastávce je napsáno: Přeskoč, přelez. V trávě vedle je několik kmenů položených přes sebe, které můžou děti přelézat. My jsme tam ani nešli, poněvadž tráva kolem byla poměrně vysoká a dětem se tam moc nechtělo. Tak a tím jsme trasu završili.

Celá trasa má cca 2 km, ale je docela náročná. Rozhodně neprojedete s kočárem a s nechodícím dítětem na hrbu je to poměrně drsné. Jako zvládnete to, ale určitě je to vhodnější pro starší děti (cca od 4-5 let). Komiksové obrázky už asi na spoustě míst vůbec nejsou a ani jsme se toho moc nedozvěděli. My jsme z toho zas tak nadšení nebyli, ale třeba Lexíkovi (4,5 roku) se to docela líbilo. Tak třeba se to bude líbit i vašim dětem. Klasická otázka na závěr: Kdo už stezku navštívil? A líbila se vám nebo byste něco změnili?

Sledujte nás i na Facebooku (dry and wet family) a Instagramu (dry_and_wet_family). Dáváme tam i jiné fotografie a momentky. :-)