Pokusy na doma - 1. díl

22.03.2021

V době lockdownu člověk (lépe řečeno zoufalý rodič) hledá možné alternativy, jak zabavit svoje děťátka. My jsme dost malovali a jinak vytvářeli, hráli bojovky a taky zkoušeli různé pokusy. Samotným pokusům přecházelo docela dlouhé hledání na internetu a sbírání inspirace. Většinu pokusů zvládnete hravě s tím, co máte právě doma a nemusíte hned běžet něco nakupovat.

  • Solné krystaly

Tenhle pokus zná asi každý, ale je prostě dobrý a dětem se určitě bude líbit. Sice musí pár dní počkat, než se na niti něco vytvoří, ale fakt to stojí za to. Jsou hned dvě možnosti, jak si krystaly vytvořit. V prvním případě nám postačí jedna sklenice s vodou plnou soli (přidáváme sůl, dokud se nepřestane rozpouštět), bavlnka, špejle a kancelářská sponka (tu jsme neměli). Do sklenice jednoduše spustíme bavlnku přivázanou na špejli a potom už jen čekáme. Druhá možnost spočívá ve dvou sklenicích se solným roztokem, bavlnkou a talířkem. Oba konce bavlnky spustíme do sklenic a pro jistotu si dáme pod volnou bavlnku talířek. Krystaly se vytvoří na bavlnce mimo sklenic. Zkrátka se z bavlnky stane takový náhrdelník.

  • Solné obrázky

Na tohle malování budeme potřebovat: čtvrtku, sůl, lepidlo (tekuté) a vodovky. Lepidlem namalujeme třeba mašinku, potom obrázek posypeme solí a na závěr začneme barvit. Barva se krásně vsakuje do soli a dítě tak velmi jednoduše vytvoří moc pěkný obrázek. Tohle zvládne opravdu každý a zároveň je to moc efektní. My jsme vyzkoušeli právě tu mašinku a potom chtěl Lexík dinosaura. Jako malovat ho lepidlem je docela oříšek.

  • Nafouknutí balónku

Ukažte dítěti kouzlo, kde bez použití vlastního dechu či pumpičky nafouknete balónek. Co k tomu potřebujete: sklenici nebo lahev, jedlou sodu, balónek a ocet. Pomocí trychtýře nasypete do balónku jedlou sodu. Do skleněné lahve nalijete ocet a opatrně nasadíte balónek. Dejte bacha, ať se vám hned jedlá soda nevysype. Jakmile balónek dobře nasadíte, tak vsypte jedlou sodu do lahve. Balónek se hned začne nafukovat. Tohle je fakt parádní pokus.

  • Papírová květina

Vyzkoušejte, jak se rozvíjí květina. Co si na tenhle pokus připravíme: vystřiženou květinu z papíru, misku s vodou a tužku. Na papír namalujete květinu, vystřihnete a lístky natočíte na tužku, aby byly srolované. Potom už dáte květinu do misky s vodou a pozorujete, co se bude dít. Květina se po chvíli celá rozevře a rozprostře se po vodní hladině. Pokus byl velmi rychlý a taky se docela líbil.

  • Mýdlo jako lodní pohon

Chcete vidět rychlý start vaší papírové loďky? Co budeme potřebovat: papírovou lodičku, mísu s vodou (plech na pečení) a jar. Nejdříve si připravíte opravdu jednoduchou lodičku, položíte ji na vodní hladinu a za její záď vložíte prst namočený v jaru. Uvidíte, jak loďka rychle vystřelí dopředu. Pokus je pěkný, ale nám vadilo, že se loďka rozjede pouze jednou. Potom musíte vyměnit vodu, aby v ní nebyla ani kapička jaru. Jinak vám už loď znovu nepojede.

  • Neviditelný obrázek

Malování nebo psaní vzkazů citronovou šťávou zná snad každý, ale už jste to ukázali i svým dětem? Přitom je to velmi jednoduché a jako děti jsme to dělaly pořád. Potřebujeme pouze papír, citronovou šťávu (ne citronku), štětec nebo špejli a potom cokoliv s teplem - plamen svíčky, troubu nebo žehličku. Na papír něco napíšete nebo nakreslíte a potom dáte nad plamen či pod žehličku. Jenom pozor, ať vám papír neshoří. Nám se to s plamenem stalo hned několikrát. Neviditelná zpráva se dá dobře využít při hledání pokladů.

  • Domácí modelína

A na závěr si vyrobíme domácí modelínu. Klasickou kupovanou modelínu doma máme, ale zajímalo nás, jaká bude ta domácí. Co k tomu budeme potřebovat: hladkou mouku, olej, sůl, kypřící prášek, horkou vodu, potravinářské barvivo. Do mísy dáme dva a půl hrnku hladké mouky, půl hrnku soli a dvě lžíce kypřícího prášku. Do druhé mísy nalijeme jeden a půl hrnku horké vody, dvě lžíce oleje a potravinářské barvivo. Tekutou směs potom vlijeme do sypké. Těsto zamícháme a přidáváme mouku podle potřeby. Po cca dvaceti minutách těsto vychladne a my z něj uhněteme pořádné nelepivé těsto. Potom z ní můžeme rovnou modelovat nebo jí schováme do plastové krabičky. Bez krabičky modelína vyschne. Modelínu jsme si vytvořili, ale nepřišla nám úplně zajímavá. Kusy se nedaly moc spojovat dohromady a navíc tolik nedrží (třeba aby postava stála). Navíc jí bylo strašně moc, takže pokud jí chcete vyzkoušet, tak si určitě dejte menší množství. Na druhou stranu na blbnutí pro děti je to vcelku fajn, ale to asi každé těsto.

Máme za sebou prvních sedm pokusů a další budou jistě následovat, protože tohle nás fakt baví. Možná mnohem více rodiče než děti, ale to je jedno, ne? Příště si třeba ukážeme octovou sopku, octovou raketu nebo výrobu vlastního papíru. Takže se máte na co těšit, co myslíte? Ještě by nás zajímalo, jestli jste nějaký pokus zkoušeli nebo máte nějaký další, který jste zkoušeli s dětmi?

Sledujte nás i na Facebooku (dry and wet family) a Instagramu (dry_and_wet_family). Dáváme tam i jiné fotografie a momentky. :-)