Přípravy na přechod Krušných hor

10.04.2021

Minulý rok jsme dostali nápad, že bychom mohli zkusit přejít celé Krušné hory. Náhodou jsme totiž našli na netu, že existuje tzv. Krušnohorský kvérunk a podle něj se dá jít. Po prozkoumání trasy, jsme si jí trochu upravili po svém, protože některá místa známe jako své staré škrpály. Takže jsme něco prostě vynechali a trasa je tedy trochu rychlejší. Kvérunk měří cca 230 km a naše trasa má podle předběžných měření jen 160 km.

Výchozím bodem bude městečko Kraslice, kam nás někdo bude muset dopravit. Asi tahle povinnost zbyde na rodiče, kteří nám budou i hlídat naše ratolesti. Předpokládáme, že celou trasu ujdeme za 7 dní, ale s určitostí to zjistíme až na cestě. Ještě jsme nikdy nešli tolik dní v kuse, takže to bude taková zkouška rovnou na ostro. Taky netušíme, kolik budeme schopni ujít za den kilometrů. Naplánovali jsme si minimálně 23 km denně. To snad dáme. A když to půjde rychleji, tak jenom lépe. Samozřejmě jsme si cestu naplánovali přes naši chalupu ve Vejprtech a taky přes Moldavu (Moldavská šatlava), kde máme známé. Ještě nevíme, jestli budeme spát uvnitř nebo si usteleme na zahradě, abychom nenarušili ráz celého přechodu. Cílem naší trasy je městečko Telnice.

A jak to bude tedy se spaním? No chceme spát venku nadivoko. Žádný stan, žádné ubytování. Prostě si najdeme klidné místečko a přespíme někde v lese. S tím teda taky zkušenost nemáme, ale pod širákem už jsme na vodě spali mockrát. Třeba pod mostem v Brandýse nad Labem nebo pod různými otevřenými přístřešky. A taky jsme se vyspali, takže by to neměl být problém. Samozřejmě si s sebou vezmeme plachtu, kterou si budeme moct dát pod sebe, a taky každý z nás ponese jednu celtu. Celty se dají přinejhorším spojit dohromady a vytvoří tak malý vojenský stan.

Dále se budeme snažit stravovat po cestě, abychom s sebou nemuseli tahat vařič. Rozhodli jsme se, že si teda vezmeme jeden ešus, abychom si třeba mohli uvařit něco na ohni. Ale to jenom v nouzi. Snad bude dostatek občerstvení a obchůdků po cestě. Na oběd do hospody a potom nakoupit něco malého na večeři a snídani. Ať toho nemusíme moc tahat. Máme taky nakoupené litrové lahve na vodu a určitě si vezmeme ještě další. Voda je potřeba. Pod stromečkem jsme o Vánoce taky našli skvělé příbory - vše v jednom, právě ty větší lahve, lehké spacáky, cestovní polštářek (bez kterýho nikam nejdu), pláštěnky a ekologický prostředek na mytí všeho.

Oblečení moc tahat nebudeme, budeme přežívat na prasáka. Týden to určitě vydržíme. Jen si chceme vzít druhé boty, nejspíš sandály. Co se týče techniky, tak určitě budeme mít klasický foťák, protože přeci jenom více vydrží a navíc fotky budou mnohem kvalitnější. Oba budeme mít mobily, ale budeme se snažit je mít vypnuté, aby nám vydržely. Ježíšek nám taky nadělil pořádnou power banku, ale snad nebude moc potřeba. Možná si s sebou vezmeme čtečku knih, abychom si mohli zase před spaním číst jako na Zélandu.

No, a když budeme mít vypnuté ty telefony, tak jsme museli pořídit klasické papírové mapy a jít bez GPS. Schválně, jak často budeme bloudit, když už jsme touhle technikou, tak namlsaní. Do mapy už jsem naši trasu zakreslila a ještě k tomu přidám psaný itinerář, abychom orientačně věděli kilometry, a kam se máme jít podívat. To bude romantika, co?

Už se na to fakt dlouho těšíme a není to jen kvůli tomu, že se zbavíme dětí na týden. Ne, to byl vtip. Určitě se nám bude stýskat a už se těšíme na to, až děti trochu povyrostou a budou moct jít něco s námi. Přeci jenom, tak drsní fakt nejsme, abychom je vzali do krosny nebo do kočáru a dali to i s nimi. Před rodiči, kteří to dali, fakt smekáme až k zemi.

Na závěr by bylo dobré říci, kdy tento pochod plánujeme, ať se máte, na co těšit. No myslíme si, že to zvládneme už začátkem června. Snad nebude na horách ještě sníh, protože zima to teda fakt nevzdává. A určitě se můžete těšit na fotky a taky video z naší cesty. Něco potom spácháme, abyste z toho taky něco měli. Zajímalo by nás, jestli jste už nějaký pochod šli? A jestli jo, tak jaký a jak se vám to líbilo?

Sledujte nás i na Facebooku (dry and wet family) a Instagramu (dry_and_wet_family). Dáváme tam i jiné fotografie a momentky. :-)