Prohlídka hradu Hauenštejn

Horní hrad nám již dlouho chyběl do sbírky hradů a zřícenin nacházejících se kolem řeky Ohře. A že jich není zrovna málo. (Hned několik jich najdete ve starších článcích.) Ale teď bychom se hlavně měli věnovat tomuhle zajímavému hradu, na kterém se pořád něco děje a mění.
Nedaleko obce Stráž nad Ohří je na hlavní silnici ukazatel k Hauenštejnu. Tudy po opravdu úzké silničce se brzy dostanete na dvě neplacená parkoviště. Potom si můžete vybrat, jestli půjdete kratší či delší cestou. My jsme si tedy vybrali tu kratší po silnici. Když jsme se po chvíli vyloupli u hradu, tak jsem zjistila, že nemám telefon (abych mohla vše zdokumentovat) a běžela jsem zase zpátky k autu. Když jsem k němu doběhla, tak si ze mě dva motorkáři dělali srandu, že jsem určitě trhla rekord. Skoro jo.
U vstupu do hradu stojí hned několik krásných dřevěných soch, ale nebojte těch se v hradu opravdu nabažíte. Stojí téměř na každém kroku. Teď se však podíváme, kolik stojí vstupné. Tak takhle, pro dospělé stojí návštěva hradu 150 Kč a přilehlá botanická zahrada 50 Kč, děti platí až od 6 let a to 110 Kč (hrad) a 35 Kč (botanická), a ještě by vás mohla zajímat rodinná vstupenka za 450 Kč (hrad) a 150 Kč (botanická), rok 2022. Vstupenky máme zakoupeny tak vzhůru na hrad. Můžete si s sebou vzít i tištěného průvodce. (My jsme ho tedy využili.)


Vaše první kroky povedou hned po schodech dolů (my jsme šli po tmě, potom nám teprve rozsvítili) a vyjdete v krásném rytířském sále. Hlavně ty okna, ty nás fakt fascinovali. Mimo sálu, ještě můžete sestoupit na terasu s fontánou a prohlédnout si hrad i zvenku. A co je na hradě vytvořeno pro děti? Můžou plnit hned několik úkolů, a právě na dva z nich narazíte hned na začátku. Třeba můžou postavit hrad z kostek nebo si zahrát na archeology. Když najdou v písku pět předmětů a vyfotí si je, tak potom dostanou u pokladny i malý drahokam. Z rytířského sálu zpět nahoru, omrknout trofeje a pár zbraní, projít dalšími místnostmi a dojít ke věži. Nahoru vede hned 78 schodů, což jistě zvládnete. A navíc je z věže krásný výhled na celý hrad, takže tam prostě vylézt musíte.
Po prohlídce místností se dostanete na nádvoří a můžete se mrknout do jídelny ve sklepení, nebo projít do dalších místností kolem vyskládaného dřeva a navštívit komůrku pro poustevníka či sklepení plné fosforeskujících příšerek (zombie, Medúza, rakev s dítětem a jiné potvůrky). Na nádvoří je potom i malé hřiště pro děti, občerstvení a poslední sklípek, ve kterém přežívá čarodějnice.

Takže hrad už máme letem světem projitý a teď vzhůru ke kapli na vršku a taky do té botanické zahrady. Ještě než dojdete na rozcestí ke kapli či do zahrady, tak uvidíte klec, kde sedí sova. A taky bychom málem zapomněli na volně puštěné pávy, kteří se jen tak promenádují všude, kde jen to jde. Kaple sice nemá dodělanou fasádu, ale dá se jít i dovnitř a tam je poměrně zachovalá. A na samotný závěr si můžete projít i botanickou zahradu, která je hezky upravená a určitě se vám tam bude líbit. Zase nemůžete čekat žádnou obrovskou rozlohu, ale rozhodně si tam každý něco najde.
Návštěvu hradu a botanické zahrady máme zdárně za sebou. Myslíme si, že se vám tam bude líbit a dětem jakbysmet. Ani jsme nepředpokládali, že tam strávíme tolik času. Takže za nás určitě doporučujeme. Zadejte si Hauenštejn do navigace a jedem.
Sledujte nás i na Facebooku (dry and wet family) a Instagramu (dry_and_wet_family). Dáváme tam i jiné fotografie a momentky. :-)