Riegrova stezka údolím Jizery

19.05.2022

Jelikož jsme o víkendu byli na závodech nedaleko Železného Brodu, tak jsme v neděli měli dopoledne poměrně dost času, takže jsme ho využili na procházku kolem Jizery. Už docela dlouho jsme tuhle stezku chtěli projít, ale vždy se nám do toho něco vloudilo. Tentokrát jsme měli jasný cíl, a to dojít k ferratě s názvem Vodní brána, což se nám nakonec povedlo.

Na stezku jsme vyrazili od železniční zastávky Spálov a šli dále proti proudu řeky po červené turistické trase. Cestou samozřejmě narazíte na naučné cedule spojené s Riegrovou stezkou. Nejdřív vás čeká cesta do kopce, ale potom už to jde víceméně stále po rovině nad vodou. Tahle trasa je dosti podobná třeba výletu na zříceninu Týřov nad řekou Berounkou. Zkrátka musíte počítat s tím, že cesta není nijak široká, je v ní spousta kořenů a kamenů, a navíc je docela vysoko nad řekou. Pod vámi je tedy strmý svah, kde byste se jen tak nezastavili. Pro nás to znamenalo, že jsem šla stále vedle Lexíka (4,5 roku), kdyby náhodou uklouznul, tak abych ho stihla zachytit. Jinak by skončil v kotrmelcích.

První zajímavostí byla studánka Antala Staška. Krásně upravená, jen bacha na bahýnko na cestě. Na bahno narazíte ještě několikrát, poněvadž těch malých přítoků je tam více. U jedné lesní studánky je dokonce hrneček, abyste mohli ochutnat. Brzy se za studánkami začnou objevovat skalní masivy a občas bude pod vámi pěkně hučet řeka. Další zajímavostí je vyhloubený tunel skrz skálu. Je cca 10 m dlouhý a za ním vás obklopí skály, kde se prý v zimě vytvářejí ledopády. Tak nezapomeňte tohle místo omrknout i v zimních měsících. Určitě bude i lépe vidět na řeku, když nebudou mít stromy listy. Za tunelem a dřevěnými lávkami přes skalní masiv pod vámi vyjdete na vyhlídku. Odtud je zase určitě lepší výhled na podzim či v zimě. Z vyhlídky pěkně dolů blíže k řece. Po seběhnutí z kopce na vás čeká malá vodní elektrárna a hned nad ní už je to nejhezčí místo z celé stezky. Dojdete totiž přímo nad řeku a cesta vás zavede na dřevěný můstek upevněný na skálu. Máte tedy nádherný výhled na řeku, kterou obklopují mohutné skály.

A právě na druhé straně řeky je zmíněná ferrata Vodní brána. Je zde hned několik cest od A po D. Jdete třeba přímo nad vodou i přes krátký lanový most. Podle mapky to není jediný most, který budete moct překonat, i v horní pasáži na něj narazíte. Skála je tedy poměrně vysoká, ale jestli jsou cesty těžké, vám bohužel neřekneme. Neměli jsme možnost vyzkoušet, tak třeba jindy. Rozhodně výhled ze skály bude skvělý. I samotné dívání na ostatní lezce bylo parádní. Pokud se však k ferratě budete chtít přímo dostat, a ne na ní jen koukat z mostíku, tak musíte zajet do obce Semily, kde je k ferratě i parkoviště. Riegrova stezka taky končí v obci Semily, ale my jsme se na mostku otočili a šli zase zpátky tou samou cestou. K Vodní bráně to bylo přes tři kilometry a celá trasa má zhruba 3,5 km. Takže jsme neprošli jen malý kousek.

Dětem se stezka líbila, nám už trochu méně díky bezpečnosti, ale holt musí být člověk více ve střehu. Nebylo to ani moc náročné, žádné velké kopce či naopak klesání. Víceméně stále po rovině a ve stínu. Jen pro kočárky to tady vážně není, takže dítě pěkně do nosítka či krosny, a hurá na výlet. Tak kdopak z vás už má tuhle stezku prošlou? Nebo jste už lezli na Vodní bráně? Jak se vám líbila? 

Sledujte nás i na Facebooku (dry and wet family) a Instagramu (dry_and_wet_family). Dáváme tam i jiné fotografie a momentky. :-)