Rozdrnčenou cestou na hrad Pravda

08.07.2021

Minulý rok na podzim jsem vyrazila sama s dětmi na zříceninu hradu Pravda, kterou máme poměrně nedaleko od domova, ale nikdy jsme tam nezavítali. Tak to se muselo rychle napravit. No a nedávno jsme tam byli znovu a nezůstali jsme pouze na hradě, ale došli i Čertovu kamenu a k úvozové cestě. Tak si to teď můžete vychutnat s námi.

Když jsme tam jeli poprvé, tak jsme jednou malinko zabloudili, ale na to že jsem jela bez kopilota, tak to bylo dobrý. Trochu mě svedla z cesty jedna zatáčka, která nás zavedla na polní cestu k JZD. Když jsme se ocitli mezi chmelem a hnojem, tak jsme to radši otočili, aby se po nás ještě nechtěla nějaká ta namáhavá činnost. Od JZD jsme se prokroutili serpentýnami do vesnice s názvem, který si budu do smrti pamatovat - Solopysky. To je fakt povedený.

Ze Solopysků je to už jenom kousek, ale docela vydatný. Pěkně jsme si zaskákali na úzké silničce, kde bych se nechtěla potkat s jiným autem. Naštěstí jsme tam nikoho nepotkali a auto se nám nerozpadlo. Podruhé jsme na místo přijeli z druhé strany, ale o skákání jsme i tak neměli nouzi. Navíc jsme si cestou zpět dali pěknou objížďku až skoro do Loun, ale to nás už nemůže vyvést z míry. Když chce člověk cestovat po ČR, tak musí různé okliky očekávat a naopak je mile překvapen, když žádnou oranžovou cedulku nenajde.

Dojeli jsme tedy na místo. Je zde něco jako parkoviště. Prostě plácek v lese pro několik aut. Moc se jich sem nevejde, ale na hrad se dá dostat i z druhé strany. Z plácku se vydáte jak jinak než do kopce. Přece jenom jdete na hrad, takže v údolí asi nebude. Pro kočár to úplně vhodný není, ale zvládnout se to dá. Občas je potřeba vyndat dítě a seskákat s prázdným kočárem, ale na to je většina rodičů zvyklá. Naštěstí přímo na hrad to je opravdu kousek.

Na kopci se nachází nejdřív pěkný přístřešek s ohništěm a potom teprve vstoupíte do hradu po dřevěném mostě. Hrad je poměrně velký, ale skoro nic z něj nezbylo. Pouze obvodové zdi a dvě "místnosti". Pod jednou místností se nachází i otevřený sklep. To se určitě bude dětičkám líbit. Ve volném prostranství hradu je několik ohnišť a můžete si zde opéct buřtíky. Tak na to myslete dopředu. Můžete si tak pěkně zpestřit výlet.

Z hradu se ještě můžete vydat po naučné stezce k reliéfům v kamenném úvoze. Při cestě z kopce se najednou začnou okolo vás zvedat skalky a sem tam v nich můžete najít i nějaké ty ksichtíky. Hledání obličejů a jiných reliéfů vás bude bavit. Schválně, kolik jich najdete. Za úvozovou cestou jsme odbočili zpátky (doleva) a došli k Čertovu kamenu. Je to prostě obří balvan vyčuhující v lese. Je celý popsaný jmény (Jména hloupých na všech sloupích.) a taky prochozený. Můžete na něj cestičkami vylézt a vyfotit se. Taky jsme to udělali a děti se na něm dost vyblbly. Kousek od něj je ještě jeden kámen, na kterém je vyobrazen čert.

Po cestě taky narazíte na Čertovu studánku, ale vodu jsme v ní teda nenašli. Třeba tam někdy je, ale podle nás je tam spíš špína a nepořádek. Určitě zde zásoby vody nedoplníte. Celý okruh s návštěvou hradu má zhruba 5 km. Většinu cesty se jde po rovině či z kopce, takže úplná pohodička. Ideální výlet pro malé děti, které se potřebují naučit překonávat delší vzdálenosti.

Už jste někdy tuto zříceninu navštívili? A došli jste k Čertovu kamenu?

Sledujte nás i na Facebooku (dry and wet family) a Instagramu (dry_and_wet_family). Dáváme tam i jiné fotografie a momentky. :-)