Rozhledna Máminka patří všem maminkám

31.01.2022

Co se takhle podívat na jednu moc hezkou rozhlednu uprostřed křivoklátských lesů. My jsme jí navštívili na podzim, ale určitě bude přístupná i v zimním období, poněvadž tam moc sněhu nepotkáte. Maximálně nějaké to bahno, ale zdejší cesty byly moc pěkně zpevněné, takže bychom se toho moc nebáli.

Teď se podíváme, kde jsme zanechali auto. My jsme k rozhledně jeli přes Roztoky (u Křivoklátu) a dojeli na lesní parkoviště Na vartě. Odtud už přímo vyrazíte po modré turistické stezce. Celou dobu byla cesta vhodná i pro kočárek, takže ho klidně vezměte s sebou. My jsme to ještě nevěděli, jak to tam vypadá, takže se Vikina celou dobu nesla v nosítku. (Naštěstí to není do nějakého krpálu, aby se člověk výrazně zapotil.) Cestou jsme se zastavili u prvního odpočívadla a dali si něco malého na posilnění.

Vtipné je, že rozhlednu není odnikud vidět. Zkrátka musíte věřit, že tam někde na tom kopci fakt je. Když už dojdete k odbočce, která vede přímo k rozhledně, tak vás čeká ještě pár překvapení. Poměrně dost nás překvapila Myšlenková zahrádka. Tu jsme teda ještě nikde neviděli a je to zajímavý nápad. Kousek od cesty je několik dřevěných cedulek, na kterých jsou napsány citáty od významných autorů. Jedním z nich je: "Arogance je parukou k zakrytí duševní pleše." (Jan Werich). Citáty si určitě přečtěte a můžete se nad nimi chvíli zamyslet v té čisté přírodě kolem vás.

Další zajímavostí je domeček se skřítky Hudlinošem a Hudlinoškou. Jsou zde dva keramičtí skřítci a můžete jim s dětmi vylepšit domeček. My jsme jim alespoň vymetli listí ze zahrádky. A až si pohrajete, tak už máte rozhlednu, co byste kamenem dohodili. U rozhledny jsou opět místa k odpočinku a posilnění. Děti hned potřebovaly pití a nějakou tu svačinku, aby zvládly zdolat schody na vrchol rozhledny. Po posilnění jsme se tedy vydali vzhůru se sloganem: "Tak jdeme vzhůru hrdobci", který je napsán před vstupem na dřevěnou lávku. Zajímavostí na této rozhledně jsou schody a hlavně to, co je na nich napsáno. Na posledním schodu je třeba napsáno: " Bohu díky za maminky." Takže tahle rozhledna opravdu patří všem maminkám, takže si tuhle návštěvu patřičně užijte.

Na vrcholu rozhledny je pamětní kniha, do které se můžete zapsat a samozřejmě ukazatele, co člověk může všechno vidět. Z této stavby je opravdu moc hezký výhled do krajiny, ale my jsme šli brzy dolů, poněvadž nahoře dost foukalo. Ještě než jsme z místa odešli, tak jsme se podívali na informační tabule. Docela nás zaujalo, že tato stavba je ze stejné dílny jako rozhledna Maják v Příchovicích nebo na Sněžce. Třeba jste již někde navštívili rozhlednu z jejich dílny.

Celá cesta má 2,5 km a není nijak náročná, takže jí bez problémů zvládnete i s malými dětmi. Dokonce i s kočárkem nebo odrážedlem. Takže na Máminku určitě vyrazte, určitě se vám výlet bude líbit. Tak kdo z vás už tady byl?

Sledujte nás i na Facebooku (dry and wet family) a Instagramu (dry_and_wet_family). Dáváme tam i jiné fotografie a momentky. :-)