Co by dítě mělo zažít, než půjde do školy. – 1. díl

04.11.2020

Před pár měsíci jsme na internetu našli seznam věcí, co by dítě mělo všechno zažít, než půjde do školy. Docela nás to zaujalo a řekli jsme si, že se s vámi o to podělíme. Třeba se to někomu bude také hodit. Seznam jsme si navíc trochu upravili, protože některé činnosti byly zkrátka zvláštní. Každý týden sem budeme přidávat pět aktivit. Jen pro představu, seznam má přes sto položek, takže to bude celkem na dlouho.

1) NAVŠTÍVIT ZOO

Tak tuhle aktivitu jsme zvládli už mnohokrát. Navštívili jsme ZOO v Praze, Plzni, Jihlavě, Hradci Králové a nějaké ty zooparky třeba v Zelčíně, Zájezdu, Chomutově, Karlštejnu. Zvířátka mají děti rády a úplně nejlepší je, když mají v ZOO drbací a krmící koutek. Tam se vždycky zdržíme nejdéle. Baví to nejen děti, ale i nás. Rádi si podrbeme třeba alpaky nebo mlsné kozy. Tuhle činnost určitě ještě zvládneme mockrát, než půjdou děti do školy.

2) JET NA VÝLET VLAKEM

I tady už máme splněno. Lexík má vlaky hodně rád, asi jako každý malý kluk. Poprvé jel vláčkem v muzeu vlaků v Lužné u Rakovníka. Tam si zakoupíte klasickou starou jízdenku, průvodčí vám jí cvakne a potom se jezdí dokola po úzkokolejce. Není to tedy úplně klasický vlak, ale zážitek pro děti je to skvělý. Nedávno jsme jeli ještě zajímavějším vláčkem. Byli jsme v Solvayových lomech, kde se můžete svézt důlním vlakem. To byl také perfektní zážitek. A na závěr jsme jeli i normálním vlakem na výlet s kamarádkami. Myslím, že úkol máme splněn na dvě stě procent.

3) SPÁT VENKU NEBO POD STANEM

Pod stanem spali oba kolem osmého měsíce. Spacáky jsme jim pořizovali skoro hned po narození. Když jezdíme na závody ve vodním slalomu, tak tam vždycky kempujeme. Kvůli dětem jsme si pořídili pořádně velký stan, abychom se tam zaprvé všichni bez problémů vyspali a zadruhé aby se nám tam vešly všechny ty krámy, které bezpodmínečně potřebujeme. Ještě si někdy musíme vyzkoušet spaní pod širákem. To si střihnem, až budou děti o trochu větší.

4) PODÍVAT SE DO KNIHOVNY

Do knihovny chodí Lexíkova babička u nás ve Strašecí, takže jsme tam s ní byli už několikrát. Lexík už si vybíral i knihy v dětském oddělení. Zatím asi ještě nechápe, k čemu přesně knihovna je, ale rozhodně už jí navštívil. Podle toho, jak chce celý den číst a prohlížet knížky, tak do knihovny bude chodit velmi rád. Vikinka sice v knihovně byla, ale asi o tom vůbec neví. Spala jako nemluvně v kočárku. Svou premiéru si teprve odbyde.

5) SJET NA BOBECH VELKÝ KOPEC 

Tak tahle činnost je teď u nás na denním pořádku. Lexík každý den omílá, jak už by chtěl bobovat. Nemůže se dočkat, až napadne sníh a my vlastně taky. Konečně budeme mít klid. Pořád mu opakujeme, že musí opadat všechny listy ze stromů, což už se skoro naplnilo. Teď jsme k tomu ještě přidali, že musí být taková zima, že nás budou zábst tváře a budeme mít červené nosy. Třeba bude brzy aspoň mrznout a na zahradě bude trochu namrzlá tráva. To nám na vyblbnutí stačí. Výhodou také je, že máme chalupu na horách, protože u nás už si toho sněhu moc neužijeme. Lexík tedy už jezdil na bobech, sáních a jiných blbovinám. Vikinka si svou první pořádnou jízdu vychutná až v letošní zimě.

Prvních pět činností máme zdárně za sebou a všechny jsou splněny. Většinu z nich si ještě zopakujeme mockrát, protože jsou zkrátka parádní. Teď by nás zajímalo, jak to máte vy? Také už vaše děti všechny tyto činnosti zažily? Kterou činnost mají nejradši? U nás teď vede to bobování.

Sledujte nás i na Facebooku (dry and wet family) a Instagramu (dry_and_wet_family). Dáváme tam i jiné fotografie a momentky. :-)