Co by dítě mělo zažít, než půjde do školy. – 2. díl

13.11.2020

Minulý týden jsme začali s představováním činností, co by dítě mělo všechno vyzkoušet a vy samozřejmě s ním. Dnes nás tedy čeká dalších pět aktivit z dlouhého až nekonečného seznamu. 😊 Jdeme na to, ať to všechno stihneme.

6) POUŠTĚT DRAKA.

Tak tuhle činnost už jsme stihli několikrát. Minulý rok jsme dokonce koupili draka rozloženého na prvočinitele, takže zábava byla dvojnásobná. Nejdřív se poprat se samotnou stavbou a potom si užít první let. Můžeme říct, že papírový drak fakt lítá parádně a stačí na něj jen slabý větřík. Tenhle rok jsem sháněla draka v několika hračkárnách a skoro nikde už ho neměli. Nakonec jsem jednoho sehnala a chodili jsme ho pouštět skoro každý den. Tuhle činnost zvládnou děti bez problémů od cca 2 let, když jim pomůžete draka vytáhnout nahoru.

My dospělí jsme si pořídili trochu větší draky a zkoušíme kiting. První kite má cca 3 m a druhý už je trochu větší - 12 m. Třeba vám ukážeme, jak se s ním pereme na lyžích, až napadne pořádná vrstva sněhu, abychom měli do čeho padat.

7) JET NA VÝLET BEZ RODIČŮ.

Tak Lexík už bez nás byl několikrát. S babičkou a dědou odjede kamkoliv a kdykoliv. Vůbec nás k životu nepotřebuje. Většinou s nimi jezdí na chalupu do Vejprt, když musíme být třeba na závodech ve Veltrusech. Tenhle rok byl s nimi i na dovolené spolu se sestřenicí. Až Vikinka ještě trochu povyroste, tak můžou vyrazit se všemi vnoučaty na pořádnou dovolenou. Snad se z nich nezblázní a chvíli to vydrží.

8) ZASADIT ROSTLINU A SLEDOVAT, JAK ROSTE.

No popravdě, tohle je činnost, kterou jsme ještě nezkoušeli. Lexík rád pomáhá na zahrádce - pleje, zalévá, sází, hrabe se ve hlíně, vybírá brambory, a tak podobně. Chtěla bych s ním vyzkoušet zasadit šišku a sledovat, jestli nám z ní vyroste stromeček. Vypadá to totiž skvěle a sama to chci vyzkoušet. Taky bychom na jaře mohli vysít osení na Velikonoce nebo předpěstovat hrách. Na tom je výborně vidět, jak rostlinka roste. Dítě vidí docela rychlý výsledek své práce.

9) JET NA KOLE S VĚTREM O ZÁVOD.

Tohle nás taky teprve čeká. Samozřejmě už drandí s větrem o závod na odrážedle, ale pravé kolo dostane až od Ježíška. Těšíme se, až s ním budeme jezdit na krátké výlety a nebudeme se s ním muset tahat v sedačce na kole. Vikinka jezdí v cyklovozíku a ještě chvíli bude. Jízda s vozíkem je tedy dost náročná, ale představa toho, jak budu mít namakaný lýtka, ta za to stojí. Až jednou budu jezdit bez vozíku, tak to pojede asi samo.

10) UPÉCT PERNÍČKY A NAZDOBIT JE.

Perníčky se mnou Lexík ještě nepekl a to určitě tenhle rok napravíme. Nedávno jsme spolu pekli aspoň citrónové sušenky. Pomáhal mi s vykrajováním, což bude dělat právě i s perníčky. S tím zdobením to bude zajímavější, ale asi mu povolím si několik perníčků pomalovat. Spíš jsem zvědavá, jak se mu bude líbit, když se trochu opatlá cukrovou polevou. Já to totiž taky moc nemusím. Člověk se lepí, a když to stále olizuje z prstů, tak je naslazen na několik týdnů dopředu.

Tak a máme za sebou dalších pět činností. Jak jste na tom? My tedy musíme ještě něco napravit, ale to určitě zvládneme. Příští týden se můžete těšit na dalších pět aktivit.

Sledujte nás i na Facebooku (dry and wet family) a Instagramu (dry_and_wet_family). Dáváme tam i jiné fotografie a momentky. :-)