Skály na Strašidlech – Horní Blatná

17.05.2022

Aby těch skal v sekci Krušné hory nebylo málo, tak vám zas jedny přidáme. A tyhle máme zrovna obzvlášť rádi a chodíme k nim poměrně často. Téměř každá návštěva u nás na chalupě tohle místo poznala. Tenhle rok možná skály dostanou ještě nový rozměr, když jsme po nich začali i lézt. Místo je tedy vhodné jak pro horolezce, tak pro turisty obdivující pohled z výšek.

Nejdřív si řekneme, odkud ke skalám vyrážíme. Do Horní Blatné přijíždíme autem a necháváme ho přímo na návsi u kostela. (Mimo jiné náves určitě taky stojí za prozkoumání. Dominantou je určitě zmíněný kostel, ale nám se tam třeba líbí meteorologická stanice. Tam se můžete mrknout, jestli je venku panenka nebo panáček.) Tam je poměrně dost míst na parkování. Odtud už pěkně pěšky kolem Muzea Horní Blatná a potom podle směrovky ke skalám - Jindřišské skály nebo skály na Strašidlech. Obě jména najdete i na mapách. Nevede tam sice žádná značená turistická stezka, ale nemusíte se bát, že byste někde zabloudili. Projdete jen na konec vesnice a po lesní cestě se dostanete ke krásně zrekonstruované kapličce.

Od kapličky se jde cca 500 m dále po cestě, ze které následně odbočíte doleva a brzy dojdete k první skále. Jiná odbočka po cestě není, takže byste to měli trefit. Z první skalky ještě nic neuvidíte. Výhled zde sice není, ale tahle skalka skvěle slouží dětem či začátečníkům na lezení. Možná zde potkáte i nějaký lezecký oddíl. Ještě nedávno pod skálou stála dřevěná socha medvěda. Měl to být poslední medvěd na Hornoblatensku. Při poslední návštěvě (léto 2021) už tady medvěd nebyl. Jestli ho někdo zničil či si ho odnesl na zahradu, to babo raď. Třeba se tam zase někdy objeví.

Od skalky se vydáte dále po cestičce a vylezete u těch pořádných skal. Tady už je celé místo vykácené, skály odkryté, a tak je zde nádherný výhled jak do okolí, tak na skály samotné. Na zbylých pařezech vždycky posvačíme, pokocháme se, děti radši přivážeme na vodítko (neviditelné). Potom se jdeme ještě podívat na další skálu, na kterou se dá i vylézt. Na těchto skalách můžete dost často pozorovat horolezce, kteří se škrábou nahoru. Je zde poměrně dost cest různé obtížnosti.

Výlet není nijak náročný a ani zdlouhavý. Celková trasa je dlouhá něco málo přes čtyři kilometry. Většina cesty jde zdolat i kočárem, jen poslední úsek už je nesjízdný. Když jsme sem jeli s kočárkem, tak jsme ho u skály s medvědem zaparkovali a zamkli zámkem na kola ke stromu. Pokud máte rádi skály, tak tohle místo doporučujeme všemi deseti. Kdopak už se výhledem ze skal kochal? 

Sledujte nás i na Facebooku (dry and wet family) a Instagramu (dry_and_wet_family). Dáváme tam i jiné fotografie a momentky. :-)