Skryjská jezírka nejsou nijak skryta

10.05.2021

Jezírka se nachází, jak napovídá samotný název, u obce Skryje. Tato vesnice se rozkládá na břehu řeky Berounky, zhruba 16 km jižně od města Rakovníka. V okolí můžete najít i další zajímavá místa a spojit třeba dva výlety dohromady.

A jak se na místo dostanete? Dojedete do obce Skryje a na návsi u kostela je veliké prostranství, kde můžete zaparkovat. Přímo u kostela je i autobusová zastávka. Dostanete se sem z Berouna, Rakovníka nebo z Křivoklátu.

K jezírkům se vydáte po modré turistické stezce. Kus cesty půjdete ještě skrz obec a můžete se třeba zastavit v Muzeu J. Barranda, kde se dozvíte spoustu zajímavých informací o jeho životě, uvidíte jeho osobní věci či sbírku zkamenělin z okolí Skryjí. Pokud půjdete dále, tak vás čeká ještě kus cesty po asfaltové silnici, ze které potom uhnete na polní cestu.

Stezka se brzy ocitá v lese, který vám v létě nabídne tolik potřebný stín. Cesta lesem už se svažuje k samotnému Zbirožskému potoku, na kterém se právě nachází náš cíl cesty. Okolo potoka je úzká pěšinka a sem tam budete muset přelézt nějaké kameny či kořeny stromů. Pro děti je to jako dělané. Bude to pro ně malé zpestření na jinak běžné cestě. Hned jakmile překonáte tuhle malou opičí dráhu, dostanete se na dřevěný mostek přes potok. Za ním už je jezírko pod malým vodopádem.

Vodopád tady vytváří opravdu pěkný skalní masiv, který zatarasil cestu potoku. V jezírku zas můžete pozorovat ryby nebo se v letních měsících i vycachtat. Takže nezapomeňte vzít náhradní oblečení. (To je tedy dobré zajistit v každém období. Člověk nikdy neví, obzvlášť když se v blízkosti nachází voda.)

Ještě vám doporučujeme vylézt kolem skály a jít se podívat na soutěsku z druhé strany. Za prvé potok nad skálou je opravdu krásný a ještě hezčí je pohled z vrchu na jezírko. Jenom kvůli němu budete muset přeskákat na druhou stranu potůčku. Určitě to zvládnete a pro děti to bude velká zábava.

Výhodou tohoto výletu je, že se tam můžete jít podívat v jakémkoliv ročním období. V létě se tam můžete koupat a v zimě či na jaře vás učaruje ledové království. My už jsme tam byli několikrát, ale nejvíce nás místo zaujalo v březnu, když bylo všechno zamrzlé. Ohledně sjízdnosti stezky kočárkem, nedoporučujeme ho brát. Lepší je využít nosítko než se zbytečně dřít.

A jaké jsou zajímavosti v okolí? Jak jsme již zmiňovali, přímo v obci je Muzeum J. Barranda, také si můžete projít Naučnou stezku s názvem Po stopě trilobita. Stezka má dvanáct zastavení a celý okruh má dva kilometry. Dále je ještě nedaleko krásná zřícenina hradu Týřov, ze které je moc pěkný výhled na řeku Berounku. Jestli je přímo v obci restaurace to nevíme, ale můžeme vám doporučit navštívit Hostinec U Rozvědčíka. Třeba to budete mít cestou. 

Výlet na jezírka už jsme poměrně dlouho neabsolvovali, asi to budeme muset napravit. Jako děti jsme tam chodili poměrně často, protože to opět máme za humny. Určitě se vám tam bude líbit. Znáte tohle místo? Už jste je někdy navštívili?

Sledujte nás i na Facebooku (dry and wet family) a Instagramu (dry_and_wet_family). Dáváme tam i jiné fotografie a momentky. :-)