Slánská hora s ferratou

08.10.2021

Slánskou horu máme opravdu nedaleko domova, často okolo ní jezdíme na tréninky či k rodičům, ale nikdy jsme na ní nebyli, až donedávna. Navíc jsme o ní slyšeli i jako o místu s ferratou. Na to jsme taky byli hodně zvědaví. A jak se nám tam líbilo, to se dozvíte dále.

Ač je hora nedaleko centra města, tak se tady dá kupodivu dobře zaparkovat. Auto můžete nechat podél hlavní silnice nebo u hasičů. Tam jsme ho nechali i my. Dobře se na horu dostanete i autobusem, poněvadž autobusák je hned za rohem. Na vrchol kopce vedou podle mapy hned tři cesty po Naučné stezce. My jsme vyrazili po jedné s nich mezi domy a nestačili jsme se divit, kolik je na kopci cestiček. Je to tam takové velké bludiště, ale téměř každá cesta vede na vrchol. Sem tam je cestička dost zarostlá, ale o to je to větší zábava pro děti.

Cestou nahoru jsme našli hned několik krásných čedičových skal. Takže si můžeme zapsat další varhany. Člověk by řekl, že se moc často nevyskytují a my je teď potkáváme skoro na každém kopci. Taky jsme potkali vyhlídku na město, jen informační tabule jsou na některých místech poškozené. Spíš tam zůstal pouze rám a z toho se moc nedozvíte. Na jedné tabuli nás zaujala informace, že se tam našli mamutí kostry. A taky jsou zde dva kameny - obětní kámen a obětní mísa. Ale o jejich funkci nelze říct nic přesného, protože se zde nedělal podrobný archeologický průzkum. Cestou jsme ještě narazili na jeskyni a Lexík s Jírou si jí trochu prolezli.

Když se dostanete na samotný vrchol kopce, tak je zde docela veliká louka a samozřejmě výhled na každou stranu kopce. Zajímavostí jsou ještě tři velké dřevěné kříže. Nechali je zde postavit, aby místo dostalo duchovní ráz. K těmto křížům se také postavila kaple Božího těla, kterou můžete také navštívit. Je to moc hezká stavba, ale na jiném kopci. Když se ještě vrátíme k těm křížům, tak také sloužily jako orientační bod, když nebyl kopec tolik zarostlý.

Na druhé straně kopce jsme narazili na informační tabuli o místní ferratě. Hned jsme na ní také viděli první lezce a museli jsme se na ní jít podívat zezdola. Cestou jsme ještě zamířili na další vyhlídku a prohlídli si Slánskou horu i z druhé strany. Moc pěkný výhled na skalní masiv. A teď ještě k ferratě. Slezli jsme k ní po dost strmé pěšině, ale určitě se to dá obejít i pohodlněji. Na skále je 9 cest, které můžete vyzkoušet. Na některé cestě musíte dokonce překonat lanový most přes skalní trhlinu. Ferrata spíš připomíná lezení po skále, ale to je u nás v republice normální. Pokud jste ferratu ještě nikdy nelezli, tak se na Slánské hoře pořádají i kurzy. Od skály se nám nechtělo vracet do kopce, a tak jsme to zkusili projít po pěšině nepěšině. Nakonec jsme se ven s houští dostali a došli přímo k autu, ale určitě tady existuje i jednodušší přístup.

Zaujal vás výlet na Slánskou horu? Už jste někdy zkoušeli ferratu? A jaká je vaše oblíbená? My jsme zatím zkoušeli jenom lezení na stěně, ale moc nás to zaujalo. 

Sledujte nás i na Facebooku (dry and wet family) a Instagramu (dry_and_wet_family). Dáváme tam i jiné fotografie a momentky. :-)