Soutěska Kitzlochklamm

24.06.2022

Tak tuhle soutěsku jsme navštívili úplně poprvé. Chtěli jsme tam již minulý rok, a nakonec jsme místo toho vyrazili do Kaprunu. Soutěska Kitzlochklamm se nachází u města Taxenbach. Cesta na parkoviště je poměrně úzká, takže jsme doufali, že nepotkáme žádné protijedoucí auto. Naštěstí jsme tam byli poměrně brzy, což je vždy známkou úspěchu. Obzvlášť v úzkých soutěskách. Takže pěkně přivstat.

Na parkovišti stálo jen pár aut a my se začali bát, jestli se vstup neotvírá až později. Mile nás překvapilo, že soutěska je otevřena již od 8 hodiny ranní. Tak hurá dovnitř. Ještě před vstupem si tedy obléct bundy, abychom tam nezmrzli. Vstupné bylo pro dospělého 9 Eur (2022). Hned za turniketem na nás čekalo několik skříní, které byly narvané oranžovými lezeckými helmami. To jako fakt? Nakonec jsme si všichni helmy poslušně nasadili a samozřejmě se museli vyfotit.

Jako stádo helmutů jsme doklopýtali k první kochačce. Hned za první zatáčkou na vás totiž vykoukne opravdu vysoký vodopád. Wau, to je tedy parádní začátek. Dále už pěkně po dřevěných chodnících kolem vody, Zašli jsme se mrknout i na první ferraty, které měly být i pro děti. Pár cest je zde jistě lehčích, ale zbytek je tedy dost zajímavý. Lezení vysoko ve stěně, přechod přes lanový mostek nad údolím, průchod tunelem a mnoho dalšího. Kdyby někoho ferraty zaujali, tak je najdete pod názvem Kitz klettersteige. Jednoho odvážlivce jsme ve stěně i viděli a šlo mu to jako po másle.

Kousek za první ferratou se přejde přes vodu a spatříte nekonečné schodiště směrem vzhůru. Když dolezete až na vrchol, tak na vás čeká zkouška odvahy v podobě průhledné vyhlídky vysoko nad vodou. Jako vlezli jsme tam všichni, ale ne že bychom z toho byli úplně nadšení. Radši zase zpět na pevnou půdu. Hned za vyhlídkou je tunel skrz skálu, který vás zavede na moc pěkný dřevěný most přes údolí. Za dalším mostem je už konec soutěsky a vy máte hned několik možností. Vyrazit zpět soutěskou skoro stejnou cestou k autu, projít se ještě dál údolím kolem říčky nebo si dát větší okruh a dojít zpět k autu jinudy. My jsme samozřejmě s dětmi zvolili tu nejkratší možnost, tedy projít zpět soutěskou.

Za strašidelnou vyhlídkou se můžete jít podívat do krátké štoly a potom projít dalším tunelem na cestu k autu. Jelikož jsme díky schodům vystoupali poměrně vysoko, tak jsme to samozřejmě museli i sejít. Čeká na vás sto a jedna zatáčka po klasické pěšině. Cesta vyúsťuje opět u vchodu, kde musíte vrátit helmy zpět do skříně. U parkoviště si ještě můžou děti trochu pohrát na malém hřišti, zatímco vy si dáte pohov a třeba něco na zub.

Návštěvu soutěsky opravdu doporučujeme, poněvadž je taková jiná než ostatní. A není to jen díky helmám. Kolem vás budou trčet vysoké skály roztodivných tvarů, v říčce zase leží obrovské balvany, a ještě si zde můžete zalézt na ferratě. Navštívil už někdo z vás Kitzlochklamm? A kdo už vyzkoušel i ferratu?