Stochov - město sv. Václava

22.08.2022

V blízkosti našeho městečka se nachází město Stochov, které má velmi zajímavou historii. Měl se zde totiž narodit sv. Václav. Na jeho počest zde sv. Ludmila zasadila dub, který stále ještě žije. Tedy spíš přežívá, ale to vidíte na obrázku. A co ještě město nabízí, se dozvíte dále.

Tak začneme u toho Svatováclavského dubu. Dub se nachází u kostela, kde se také můžete zajít podívat do muzea. Uvnitř najdete zajímavé informace o historii města a taky si zde můžete vyzvednout mapku se stezkou pro děti. K tomu se ještě vrátíme po pár poznámkách o dubu. Podle legendy měl být zasazen L. p. 903. Sice z něj už moc nezbylo, ale kupodivu stále žije. Přímo u dubu stojí i socha svatého Václava.

Tak a teď k té stezce pro děti. Minulý rok (2021) byla ve města vytvořena Stezka svatého Václava. Měří přibližně čtyři kilometry a začíná právě u dubu. Na cestě vás čeká hned 16 zastávek s různými úkoly. Samozřejmě se přitom dozvíte i spoustu zajímavostí. Něco o městě, o ekologii činí přírodě. S menšími dětmi doporučujeme stezku zdolat na kolech. Je to přece jenom dost ťapání. Stezka vás od dubu dovede do Honic (část Stochova), kde po domluvě můžete navštívit statek Lukášovi. (Najdete je na FB pod - Statek Lukášovi.) A co u nich všechno uvidíte? Slepice, králíky, kachny, holuby, nutrie, prase, papoušky, kozu, želvu, pštrosy či klokany. Na statek (také po domluvě) můžete dovézt nějaké to jídlo pro zvířátka. Tahle zastávka se vám bude moc líbit. Na návsi v Honících si navíc děti můžou i pohrát na hřišti.

A to ještě není všechno. Ve sportovní hale si můžete zahrát squash nebo bowling a hned vedle ní si třeba můžete zabruslit na oválu. Děti si zde zase pořádně zablbnou na pěkném dětském hřišti.

Tak co, navnadili jsme vás na procházku po městě Stochov? Doufáme, že ano. A jestli jste už město navštívili, tak nám můžete napsat, co se vám nejvíce líbilo.

Sledujte nás i na Facebooku (dry and wet family) a Instagramu (dry_and_wet_family). Dáváme tam i jiné fotografie a momentky. :-)