Štola panny Marie Pomocné na Měděnci

24.07.2021

Konečně jsme se dostali taky dovnitř toho prodolovaného kopce Mědník u obce Měděnec. Pořád jsme lezli po jeho povrchu a ještě jsme ho nikdy neprozkoumali zevnitř, ale to se nedávno změnilo. Už víme, jak to vypadá ve štole panny Marie Pomocné.

Co všechno můžete vidět na Měděnci, máte v jiném článku v sekci Krušné hory. Stačí vyhledat. Dneska se podíváme na tu štolu. Pokud se do ní chcete podívat, tak musíte navštívit infocentrum v místní hospodě. Tam se zeptáte u výčepu, jestli mají ještě místo. Dovnitř totiž pouští max. 12 - 15 lidí najednou. Taky si dejte pozor na to, kolik je vašim dětičkám. Dovnitř smí až od 8 let. Takže naši prckové si ještě chvíli počkají.

V hospodě si zkrátka zarezervujete místo a zjistíte, v kolik máte být nastoupení před štolou. Samozřejmě i zaplatíte a dostanete vstupenky. Za dospělého dáte 100 Kč a za dítě 80 Kč. Prohlídky jsou na cca 40 minut a začínají v každou celou hodinu. Hlavně buďte u toho správného vchodu včas, radši o 15 minut dřív, ať se stihnete nachystat.

A kde je ten správný vchod? Projdete kolem hospody stromovým tunelem a půjdete po louce podle ukazatelů. Díky nim tu správnou štolu bez problémů najdete. U štoly nám bylo řečeno, že je uvnitř mokro a kdo chce, si může půjčit holiny. Takže si můžete vzít i svoje z domova, abyste byli správně vybaveni. Samozřejmě dostanete helmu a pár lidí i baterku. Celá štola je osvětlená a nemusíte se bát, že byste někam neviděli.

Na prohlídce se dozvíte, jak se hledala žíla, podle které potom kopali. Jak rychle postupovali, jak velký měli horníci životní prostor a kdo vynášel ven suť. Cestou uvidíte i pár horníků a ukázky různých kamenů. Podíváte se do slepých ramen štoly, kouknete se do větracího komína a na konci prohlídky vás čeká průzračné jezírko. Zajímavostí je, že tato voda zásobuje celou obec Měděnec a přilehlé obce.

Nám se tam moc líbilo a určitě vám doporučujeme zajít na prohlídku. Je to další zpestření našeho oblíbeného místa. Už jste navštívili obec Měděnec a jeho krásy?

Sledujte nás i na Facebooku (dry and wet family) a Instagramu (dry_and_wet_family). Dáváme tam i jiné fotografie a momentky. :-)