Strašák všech mužů a žen - VÁHA

Strašák všech žen i mužů - VÁHA
Když už máme na stránkách i sportovní záložku, tak bychom se mohli podělit o naše metody, strasti a pomocníky v boji s nadváhou. Určitě to každý z vás dobře zná. Ať už jste hubení nebo silnější, tak jste určitě někdy nebyli spokojeni se svou postavou či váhou. A to my také ne. Co jsme pro to dělali či nedělali, to si právě řekneme dále.
Jelikož jsme odmala přičuchli ke všem možným sportům, tak nám pohyb není moc cizí. Stále se snažíme udržovat a předávat lásku k pohybu i našim dětem. Samozřejmě jsou v životě určité situace, které nám silně naruší běžnou pohybovou rutinu. Například přechod ze školních let, kdy má člověk opravdu dost času, do pracovních radovánek. Při práci už se toho dá přeci jenom stíhat mnohem méně a navíc se musí člověk do pohybu více nutit. Nejradši bychom přišli z práce a nic nedělali. Máme toho už prostě dost.
Nejhorší možností je sedavá práce, kde se tělo opravdu moc nenadře a právě u tohoto zaměstnání je pohyb ještě mnohem důležitější. Nejenže můžete začít tloustnout, ale navíc i zakrnět. Měli bychom se tedy nějakému sportu věnovat a minimálně se snažit protahovat, abychom se úplně nezkrátili. Každý den si zacvičte pět tibeťanů nebo pozdrav slunci. To na protáhnutí těla krásně postačí. Cestou do práce či přímo v ní se snažte chodit po schodech, vyhněte se eskalátorům či výtahům. Pokud to tedy jde. Nesnažte se vybíhat jezdící schody proti proudu, pokud nechcete být ve večerních zprávách. Několikrát týdně se snažte věnovat nějaké sportovní činnosti - krátké cvičení, běh, rychlá chůze. Zkrátka pohyb je základ a bez toho to prostě nejde.
Další nepříjemnou záležitostí pro nabrání přebytečných kil je úraz. To bohužel nijak neovlivníme. Úraz na nás prostě někde číhá a my ho buď přejedeme, nebo na nás skočí. Jakmile se zahojíme, tak nás čeká ještě dlouhá doba rekonvalescence, kterou nesmíme podcenit. Po úraze se člověk bojí, že si opět něco udělá a nejde do věcí naplno, tak jako dříve. Tahle doba trvá poměrně dlouhou dobu, ale pak najednou zmizí a už jsme to zase my jako předtím. Člověk se nesmí pohybu vzdát, když je to samozřejmě možné a úraz neměl fatální následky.
Ještě si řekneme jednu velmi častou situaci postihující hlavně ženské pokolení. Těhotenství. To je kapitola sama pro sebe. Někdo přibere pár kilo a z někoho se stane lochneska. Někdo odejde z porodnice ještě hubenější než před těhotenstvím a někdo vypadá jako by čekal ještě další dítě. Přesto je mnoho žen, které si přebytečná kila domů přinesou a chtějí se jich nějak zbavit. Nějakou dobu si musí tělo odpočinout, což je podle mě velmi individuální. Mě po prvním císaři bylo tak dobře, že jsem 14 dní po porodu byla jezdit na vodě ve slalomovém kanále. Po druhém císaři už to bylo daleko horší a byla jsem ráda, že jsem zvládla procházku po městě s kočárkem. Pokaždé jsem začala cvičit cca 3 měsíce po porodu a na svou váhu jsem se bez problémů dostala za další tři měsíce intenzivního cvičení.
Co jsem používala za cvičení? Ze začátku jsem cvičila pouze jógu, abych se pořádně protáhla a připravila tak tělo na nějakou formu pohybu. Většinou se jednalo o půlhodinu až hodinu cvičení. Když se tělo začalo přizpůsobovat, tak přišel čas nasadit vyšší level. Trochu přidat pod kotel. Vždy jsem cvičila doma, protože jsem se nikdy nedonutila jít cvičit do nějakého fitka. Radši si to pěkně oddřít doma a mít klid. Někomu naopak vyhovuje mít nad sebou někoho, kdo ho bude povzbuzovat a buzerovat. To není můj styl. Já se buzeruju a hecuju sama. A co jsem teda doma cvičila? Střídala jsem cardio tréninky, HIIT, core a posilování. Každý den jsem si odpoledne zacvičila půl až tři čtvrtě hodiny a bylo hotovo. No stress. Nezaměřila jsem se pouze na určité partie těla, ale snažila jsem se cvičit cviky na celé tělo. Jednou to bylo zaměřeno na ruce, jednou na břicho, atp.
Ještě mám několik pomocných tipů, jak se přimět cvičit. Nejlepší je samozřejmě vlastní hnací motor. Já chci něco dělat a neskončím, než budu sama se sebou spokojená. To je top vlastnost, ale mnoho lidí jí bohužel nemá. Pomůckou vám může být tréninkový partner nebo skupina, ve které se budete navzájem hecovat. Není nic lepšího. To je většinou vhodné pro soutěživé jedince ve smyslu: "Přece nebudeš lepší než já.". Dalším pomocníkem je napsat si tréninkový plán, kterým se řídím. V pondělí cvičím Core, v úterý mám cardio, a tak dále. Tohle také spoustě lidí pomůže. Když to máte pouze v hlavě, tak vás to tolik nedonutí, jako když si plán napíše, vytisknete a dáte na dobře viditelné místo.
Poslední věcí je správné stravování, o kterém se moc rozepisovat nebudu, protože to sama nedodržuji. Vařím domácí stravu z poctivých surovin, což je asi dobrý základ. Ale s jídelníčkem si budete muset skočit za nutriční terapeutkou. Ta vám určitě poradí. Určitě nedržte nějaké drastické diety. To nikam nevede. Nově vytvořený jídelníček není jenom na nějaký měsíc. Je to změna na celý život. Občas si budete moct zahřešit, protože vám to tělo jednou za čas dovolí, když se k němu budete chovat pěkně.
A jak hubnete vy? Máte nějaké osvědčené metody?
Sledujte nás i na Facebooku (dry and wet family) a Instagramu (dry_and_wet_family). Dáváme tam i jiné fotografie a momentky. :-)