Tak co si zahrajeme?

04.03.2022

U nás doma je tahle otázka tou nejčastější. Od té doby, co synátor objevil kouzlo stolních her, tak se toho stále nemůže nabažit. Jsme sice rádi, že ho to baví, ale zároveň nechceme hrát stále to samé dokola. A s tím přichází hledání nových zajímavých her, které by zvládlo i čtyřleté dítě. Tak samozřejmě u nás stále jede i pexeso, domino, černý Petr či klasické mariášové karty (zelená louka, červená bere a náznaky prší), ale už máme i docela pěknou zásobičku nových her, o kterých bychom vám rádi něco řekli. V tomto článku se podíváme hned na tři, které právě vedou.

Člověče, pojď do ZOO!

Jak je z názvu patrné, tak se pod tímto názvem nachází trochu jiná verze Člověče, nezlob se. Tahle verze je opravdu pro malé děti. Jezdíte po vytyčené trase, ale místo kostky s čísly házíte velkou dřevěnou kostkou s obrázky zvířat. Jinak je to naprosto stejné. Ale to ještě není všechno. Na druhé straně herního plánu je další hra. Tady házíte kostkou s barevnými puntíky a postupujete po vytyčené trase. Cestou musíte překonávat i různé nástrahy. Třeba stoupnete na pavouka, a jelikož se ho bojíte, tak musíte couvnout o dvě pole zpět. Občas jedete delší cestou než ostatní nebo naopak najdete zkratku. Vyhrává ten, který jako první doběhne do cíle a hodí modrou barvu na kostce. Hra je navíc od české firmy Detoa, kterou máme moc rádi a máme od ní spoustu hraček. Cena se pohybuje od 150 Kč.

Loupežníci, třeste se!

Tahle hra je u nás na stole opravdu každý den. Výhodou je, že není příliš dlouhá, takže si na ní vždycky čas najdete. A teď tedy něco o pravidlech. S figurkou postupujete po herním plánu a snažíte se pochytat, co nejvíce loupežníků. Pokud tedy stoupnete na červené pole, tak začíná boj. Otočíte si jednoho vojáka, který má určitou sílu (od 0 do 2). A k tomu si otočíte i jednoho loupežníka, ten má taky určitou sílu odporu (od 1 do 6). Samotný voják většinou loupežníka neporazí, takže k tomu ještě využijete hod kostkou. Podle toho, kolik hodíte, tak jste loupežníka buď porazili, nebo vám utekl. Je to takový hezký nácvik jednoduchého sčítání. (Sčítáte hod kostkou a sílu vojáka.) Syn se díky tomu naučil sčítat, takže nevíme, co bude dělat ve škole. Cestou taky můžete skončit na modrém poli, což znamená, že jste zabloudili v lese a jedno kolo nehrajete. Hra je také od českého výrobce Dino a na trhu se také pohybuje od 150 Kč.

Z pohádky do pohádky

A pokud milujete hry, které můžou trvat i hodiny, tak jste právě na správné stopě. Tahle hra je totiž tak nevyzpytatelná, že můžete skončit za 15 minut nebo hrát hodinu. Hra se nám všem moc líbí, ale přece jenom ji hrajeme méně často, protože zkrátka nevíme, na jak dlouho to bude. A jak se tedy hraje? Herní plán je velmi hezky namalován a máte na něm opravdu řadu překážek, které vám znemožňují se dostat do cíle. Nejdříve musíte překonat draka, potom dojdete na rozcestí a podle hodu kostkou jdete jednou ze tří cest. I z těchto cest se můžete třeba přenést do pekla, odkud není úplně jednoduché se dostat. Čerti vás totiž stále vrací zpět. Pokud to vše zvládnete, tak musíte překonat obra, draka nebo hada. Nejhorší na tom je, že jsou zde taková pole, která vás od cíle vrátí až skoro na start, takže jdete třeba třikrát do cíle, než se vám povede vyhrát. Výhodou zase je, že si nikdo nemůže být až k cíli jistý tím, že už má vyhráno. Hra je opět české firmy Dino a pohybuje se od 170 Kč.

Do tohoto článku jsme vybrali opravdu ty nejhranější deskovky, které jsou u nás skoro na denním pořádku. Výhodou je, že jsou všechny vyrobeny v České republice a navíc jsou velmi cenově přívětivé. Pokud některou hru máte doma, tak nám dejte vědět, jestli má u vás taky takový úspěch. 

Sledujte nás i na Facebooku (dry and wet family) a Instagramu (dry_and_wet_family). Dáváme tam i jiné fotografie a momentky. :-)