Traktorem po Zemědělském muzeu

21.02.2022

Tak tenhle výlet už jsme vážně plánovali dlouho, poněvadž chvály na Zemědělské muzeum v Praze jsme slyšeli už nejméně stokrát. A jelikož to máme do Prahy, co by kamenem dohodil, tak jsme o víkendu vůbec neváhali a konečně vyrazili na místo činu. A jaké to tam je, se dozvíte dále.

Nejdřív by vás mohlo zajímat, jestli se tam dá zaparkovat, když je to kousek od Letné? Vždycky se nám podařilo zaparkovat přímo před Technickým muzeum, které je hned vedle. Takže úplně v pohodě. Zaplatili jsme 90 Kč na dvě a půl hodiny, abychom měli jistotu, že nebudeme muset vybíhat ven a doplácet. Taky by vás mohly zajímat další finance a to je vstupné. Tak v muzeu zaplatí pouze dospělý - 180Kč a děti do 18 let neplatí nic. Takže se to docela dá, ne?

A jak to v muzeu vypadá a co všechno tam najdete? Po zakoupení vstupenky můžete využít šatnu, kde si buď věci zamknete do skříněk, nebo si bundy pověsíte pouze na ramínko na věšák. My jsme byli na místě brzy po otevírací době, takže jsme měli ještě volnou skříňku. A o víkendu se určitě vyplatí být na místě včas, poněvadž potom už je tam vážně plno. Tak, nyní už nás nic netíží a můžeme vyrazit objevovat. My jsme hned zamířili do expozice Jede traktor, která je jako jediná v suterénu. Tady na vás samozřejmě čeká místnost plná traktorů, ale je zde několik bonusů. Můžete si vyzkoušet zajezdit s traktorem na počítači, taky se můžete vyfotit na dvou traktorech, děti si zde můžou vypůjčit šlapací traktůrky nebo odrážedla a projet si vytyčenou trať kolem exponátů. V neposlední řadě je zde simulátor: Jízda traktorem, za kterou tedy musíte zaplatit 50 Kč a taky si vystát frontu, poněvadž je zde pořád plno. My jsme tuhle vynechali, ale kdyby bylo míň lidí, tak bychom to asi taky vyzkoušeli.

Přímo za pokladnou se dá taky jít ven, kde by měla být domácí zvířata - králíci, slepice, atp. Tam jsme už jednou byli a tentokrát jsme tuhle část vynechali. Zamířili jsme rovnou do prvního patra, kde na vás čeká expozice: Myslivost, která je teda úžasná. Je zde třeba postaven dřevěný domeček, ve kterém děti hledají lesní zvířátka nebo poznávají zvuky zvířat. Dále si děti můžou vyzkoušet přiřazování stop zvířat, zahrát nějaké ty interaktivní hry a mnoho dalšího. Za expozicí o myslivosti najdete krásnou místnost s názvem Laboratoř ticha. Zde se dozvíte, že i stromy vydávají zvuky, ale musíte být potichu jako myšky.

V prvním patře taky najdete moc hezkou expozici o Rybářství. Odtud jsme si třeba odnesli recepty na přípravu ryb. Taky si zde děti pohrály v prolézačce a omrkly akvárka s živými rybami. Nyní se přesuneme do druhého patra, kde je expozice Zemědělství. Tam se bude taky dětem líbit, poněvadž si třeba vyzkouší dojení krávy, či vytloukání másla v máselnici. Taky si můžou pustit zvuky domácích zvířat, anebo omrknout, jak vypadalo zemědělství v různých dobách na krásných modelech. Na stejném patře je i další expozice Voda v krajině.

Třetí patro patří dětem, poněvadž je zde expozice Gastronomie, ale hlavní průvodce zde dělají pejsek a kočička. Tady se děti dozví něco o ekologii a třídění, vyzkouší si třeba nakupovat české potraviny, aby k nám nemusely cestovat z takové dálky, můžou zde vykrajovat motivy z modelíny nebo si zahrát interaktivní hru. A samozřejmě mnoho dalšího. Ještě nám chybí vystoupat na střechu muzea a máme hotovo. Na střechu se můžete vydat po točitých schodech nebo vyjet výtahem. (S kočárkem se po muzeu dostanete úplně všude.) A co je na střeše? Tak třeba výhled na Prahu a taky záhony s květinami, které tam samozřejmě v zimě nejsou. Tahle část bude mnohem hezčí v létě.

Vystoupali jsme až na střechu muzea, prolezli jsme každou expozici, a tak nám nezbývá než dojít k autu či na autobusovou zastávku a vyrazit domů. Tohle muzeum vám však doporučujeme všemi deseti, poněvadž takhle to má vypadat. Takhle vypadají expozice postavené pro rodiny s dětmi, tady si to prostě užijí všechny generace. Takže smekáme a děkujeme za obrovský kus práce. A ten kdo tam ještě nebyl, tak tam koukejte vyrazit.

Sledujte nás i na Facebooku (dry and wet family) a Instagramu (dry_and_wet_family). Dáváme tam i jiné fotografie a momentky. :-)