Úklid po narození dětí, aneb jak jste na tom vy?

07.08.2020

Nedávno jsme na našem blogu zveřejnily dva články o úklidu. Jeden byl napsán z pohledu ženy a druhý jako odveta od mužů. Na téma úklid lze napsat nepřeberné množství věcí. Je to zkrátka činnost, která nás provází od začátku až do konce našich dnů. Nikdy se jí nezbavíme. NIKDY. To je děsná představa, nemyslíte?

Dnes se tedy zaměříme na úklid po narození dětí. Tito malí tvorečkové nás začnou ovlivňovat hned od narození, a bohužel většinou negativně. Podle mě existují minimálně tři typy novopečených rodičů. Spíš maminek. Tatínkové se v úklidu moc neangažují, ale o tom už jsme si řekli minule.

Jdeme si představit tři základní typy žen - maminek:

  • NIC NESTÍHÁM

Před narozením dítěte bylo v domácnosti naklizeno a žena měla dostatek času na všechny klasické úkony. Vše bylo krásně připraveno na příchod vytouženého miminka. Po návratu z porodnice se vše otočí minimálně o 180°. Najednou je v domácnosti nepořádek. Žena nestíhá uklidit a uvařit, to už vůbec ne. Jak by také mohla? Musí přeci kojit, starat se o dítě a hlavně odpočívat. Má to tak napsáno i od lékaře a toho by měl každý poslouchat. V této domácnosti je nyní všechno na muži. Ten musí zastat veškerou práci za svou milovanou ženu, a když ne, tak mají zkrátka v bytě bordel. To se tak občas stane. Takže ženy nohy hore, nepořádek nikam neuteče, anebo ho uklidí někdo jiný. Některá si s tím opravdu hlavu neláme. Existují i typy, kterým to vadí, ale prostě to nestíhají. To je ten horší model. Vystresovaná matka a bordel v bytě. To je kombinace.

Chápu, že máte v domě nového hostitele, ale to ještě neznamená, že se okolo něj bude točit celý svět. Musíte všechno zvládat alespoň částečně tak dobře jako před narozením vaší ratolesti. Možná to bude chvíli trvat, ale nesmíte to vzdát. Vždyť ze začátku nám to mimčo jenom spí a jí. Člověk má hromadu času. Tak bojujte a nevzdávejte to. Ženská zvládne všechno, protože zkrátka musí. Jinak by se svět zastavil.

  • VŠUDYPŘÍTOMNÉ BACILY

Druhý typ ženy je podle mě mnohem horší než nestíhačka. Po narození miminka je v domácnosti cítit Savo a jiné prostředky na úklid. Tady se naopak nedělá nic jiného, než neustále uklízí. Stále, pořád a dokola. Domov není nikdy na 100% čistý, tak jak by žena chtěla. Dítě přeci nesmí vyrůstat ve špíně a nepořádku. Nejradši by ho zabalila do skafandru, aby se ho nic nedotklo. K těmto novopečeným rodičům se vám vážně nechce na návštěvu. Před tím než dostanete povolení přinést něco do kouta, tak si budete muset objednat "anti-covid" set - kombinézu (nejlépe dvě na sobě), brýle, štít, roušku (nejlépe respirátor), dvoje rukavice, atp. Pokud budete mít to "štěstí" a schválí vám vstup, tak ještě nemáte vyhráno. Dítě stejně skoro neuvidíte. Budete mít tak jednu minutu na zkouknutí novorozence ze vzdálenosti jednoho metru. Blíž se prostě nedostanete. Není lepší jít na výstavu korunovačních klenotů? Ty možná uvidíte lépe a nebudete se muset potit v ochranném setu. Tahle návštěva bude zkrátka stát za to. Zažili jste již něco podobného? Takoví rodiče opravdu existují. Čestné pionýrské.

  • STÍHÁM A NEŠÍLÍM

Tenhle poslední typ má všechno na háku, nebo to tak alespoň vypadá. Život po narození dítěte probíhá úplně stejně jako předtím. V domácnosti je normálně uklizeno, nesmrdí tady dezinfekce, je navařeno a bakterie si volně poletují vzduchem. No není to idyla? Tady jde život správným směrem. I když přiznávám, že to není úplně zadarmo, tak to určitě stojí za to. Ženy tohoto typu jsou občas více unavené, ale nedávají to moc najevo. Maximálně večer odpadnou už pohádky na spaní. Byt mají poklizený do dostatečné míry, o děti je krásně postaráno a manžel je také spokojený. Nemusí se před vchodem do bytu křižovat, co tam najde či nemusí podstupovat očistnou proceduru, aby vůbec mohl vstoupit do bytu. Tady je jen manžel kroutí nevěřícně hlavou a říká si, jak to ta moje ženuška všechno stíhá? Žena zkrátka umí zvládat mnoho věcí, zatímco muž by z toho zešílel za několik dní. Co by bez nás dělali?

Doufám, že většina z vás volí třetí pohodový model ženy, protože podle mého názoru je to ta nejlepší cesta. Občas je to samozřejmě náročné, ale můžete se spolehnout, že vám manžel s něčím pomůže, když mu řeknete. Nemusíte mít všechno na svém hrbu. Třeba u nás má manžel na starosti vynášet koše. I takováto drobnost vám ulehčí život.

Tak jak to vypadá u vás? Znáte jiný typ žen změněných po narození dětí? Jestli ano, tak se o ně s námi podělte. Alespoň si rozšíříme obzory.

Sledujte nás i na Facebooku (dry and wet family) a Instagramu (dry_and_wet_family). Dáváme tam i jiné fotografie a momentky. :-)