Úzkou cestičkou až na zříceninu Týřov

09.08.2021

Z obce Skryje se můžete jít podívat nejen na Skryjská jezírka, ale i na zříceninu hradu Týřov. A tam se právě dneska vydáme. Samozřejmě tyhle dvě místa nejsou jediná vhodná k návštěvě. Určitě toho v okolí najdete ještě mnohem více.

Auto můžete nechat buď na návsi, nebo zajet přímo k vodě hned u mostu. My právě jezdíme k vodě, kde se přímo nachází žlutá turistická stezka, která vás zavede až na hrad. Hned za posledním domem se nebojte vlézt na pozemek. Vypadá to, že někomu lezete přímo do zahrady, ale pouze přejdete přes mostík a už jste na stezce. Cestička určitě není vhodná pro jízdu s kočárkem. Takže nechodce či prvokrůčkaře dejte do nosítek. Je to prostě jistota.

My jsme Vikinu naložili do nosítka a Lexíka stále drželi za ruku, protože cestička je poměrně úzká a nachází se docela vysoko nad vodou. Asi by člověk strávil nějakou dobu v kotrmelcích než by spadl do vody. Takže starší dítě pěkně na vodítko. Po cestě najdete i jednu vyhlídku na Berounku. Dřevěná plošinka trčící nad vodou. Od vyhlídky už zase cestička klesá a svažuje se k toku Berounky. Podél ní už je stezka přeci jenom větší a dítě se může konečně pořádně proběhnout.

Po chvíli lezení přes kořeny a kameny se dostanete k potoku. Půjdete pár set metrů proti proudu a narazíte na mostek. Za ním vás budou čekat nekonečné schody. Několik hliněných a potom už dřevěné až na hrad. Po vylezení schodů si můžete prohlédnout informační tabuli a taky napsat nějaký ten vzkaz do knihy návštěv.

Když odtud vylezete ještě kousek nahoru, tak najdete pozůstatek věže a jednu místnost. Do věže se dá vlézt menším otvorem. Pro trpaslíky jako dělané. Ze zbytků místnosti se vám zase naskytne krásný výhled na řeku Berounku. Na hradě si můžete dát svačinku nebo si rozdělat ohýnek a něco si upéct. My jsme si teda dali jenom svačinku, načerpali teplo ze sluníčka a Jíra se prolétl dronem, abychom si prohlídli hrad i shora. Nejhezčí je asi ta věž, jak zespoda tak shora.

Výlet není nijak náročný, jen si dávejte pozor na úzké cestičce. Dětem se hrad bude jistě líbit a cestou si můžou pohrát i v potůčku pod hradem. A když bude velké teplo, tak se můžete i pořádně vykoupat v řece.

Už jste navštívili tuto pěknou zříceninu? Určitě stojí za to se na ní jít podívat. Navíc v okolí je mnoho zajímavostí a můžete tak navštívit i více míst najednou.

Sledujte nás i na Facebooku (dry and wet family) a Instagramu (dry_and_wet_family). Dáváme tam i jiné fotografie a momentky. :-)