Vánoce, Vánoce přicházejí...

03.12.2020

Už u vás propukla vánoční horečka? My už jedeme na vlně pohody a děláme různé činnosti spojené s adventním časem. Hlavně se z toho nezbláznit a naplno si to užívat s dětmi. Co už jsme všechno stihli a co nás teprve čeká, to si řekneme v dnešním článku.

Myslím, že už jsme zvládli opravdu hodně věcí na to, že je teprve začátek prosince. Tak třeba už jsme byli několikrát bobovat, ale to jen díky tomu, že máme chalupu na horách. Jinak bychom to určitě nezvládli. Asi bychom totiž nejeli jen na otočku na kopec kvůli bobování. Ale o tom můžeme jen spekulovat.

Lexík už zvládl nakreslit obrázek Ježíškovi, který jsme vložili do obálky společně s dopisem. Na obrázku byl velký vánoční strom, který si přeje úplně nejvíc. Tak to mu Ježíšek splní určitě. Navíc si ho možná i sám vybere. Chceme se jet o víkendu podívat na plantáž se stromky a zkusit si nějaký vybrat. Snad se nám bude některý líbit. A co vůbec nám, hlavně Lexíkovi se bude muset líbit. Ještě zpátky k dopisu. Ještě nám totiž leží doma a čeká na to, až ho odvezeme do Ježíškovy schránky. Nedáme ho tedy za okno, jak jsme byli zvyklí z dětství my. Teď už jsou jiné vymoženosti a Ježíšek posílá i odpovědi. Copak nám asi napíše?

Další pěknou aktivitou bylo vytváření jedlých ozdob pro zvířátka na stromeček. Nastříhali jsme si větvičky, nakrájeli jablíčka a mrkve a mohlo se vytvářet. Udělali jsme asi 20 ozdob, nakrájeli další ovoce a zeleninu na kousky, připravili zbytky kaštanů a žaludů a mohli vyrazit do lesa. Na procházce jsme si našli malý stromek, na který jsme navěsili ozdoby. Pod něj do trávy jsme vysypali nakrájené zbytky, aby se mohly namlsat i menší zvířátka. Také chodíme sypat zrní do krmítka na zahradě nebo vodním ptákům k rybníku či k řece.

Doma jsme připravili adventní věnec, což nebylo zrovna složité. Máme ho totiž předpřipravený a vždy jen koupíme nové svíčky. Několik let jsme poctivě vytvářeli věnce z větviček, ale připravený věnec je velká úspora času. Třeba si někdy opět vytvoříme "živý" až budou děti více pomáhat. S příchodem prvního adventu přišla i domácí výzdoba. Připevníme girlandy nad dveře a na zábradlí, přidáme světýlka a ozdoby. Do okna dáme ručně vyrobenou dřevěnou hvězdu a nalepíme ozdobné fólie. Potom už stačí rozmístit pár dalších dekorací a je hotovo. Tenhle rok to šlo jako po máslo, protože Lexík nosil ozdoby rychlostí blesku.

Už jsme taky začali péct cukroví. Tenhle rok budeme mít cca 10 druhů, takže bylo potřeba začít brzy. První na řadu přišly perníčky. Napečené už jsou, ale kdo je ozdobí? No budeme to muset zvládnout po večerech. Stejně jako nazdobení i ostatních druhů. Těsně před Štědrým dnem budu ještě péct vánočku. Tenhle rok mám nový recept, tak jsem zvědavá, jestli se konečně povede. Už jsem jí totiž pekla dvakrát a vždycky se mi tak nějak rozplizla na plechu. Chuťově byla sice dobrá, ale ten vzhled. No to prostě nechcete. Takže doufám, že tenhle rok to bude už na jedničku. Určitě vám dám vědět, jak to dopadlo.

Další aktivitou byla výroba domácí purpury. Na internetu jsme totiž našli návod, tak proč to nezkusit. Spousta lidí se možná vyděsí, když uvidí ten nekonečný seznam surovin. Můžu říct, že mě to taky překvapilo. Naštěstí máme doma většinu surovin nasušenou, takže to taková hrůza nebyla. Všechno se dá do hmoždíře a pořádně rozemele. Tohle samozřejmě bavilo Lexíka a kupodivu to nebylo všude. Do směsi se nakonec kápne pár kapek vonných olejíčků, zavře se to do sklenice a za týden už se může používat. Tak uvidíme, jak nám domácí purpura dopadne.

Včera večer nás navštívil pekelník a nechal dětem dopis u vrat. Musí se prý polepšit, aby si je neodnesli do pekla. Tak uvidíme, jestli to bude fungovat. Asi ne, ale za zkoušku jsme nic nedali, že? O víkendu se chystáme převléct za čerta a anděla, aby si to děti trochu užily, když už je tenhle rok takový divný. Čerty by asi jinde neviděly, tak musíme vynikat sami. No jsme zvědaví, jak to bude na dětičky působit. Určitě za to dostanou odměnu a ne jednu. Něco dostanou přímo od anděla a další dobroty na ně budou čekat v připraveném adventním kalendáři. Dobroty jim zabavíme a budou je dostávat na příděl. Jinak by to nešlo. Určitě nedostanou jen sladkosti, ale i nějakou hru a jiné malé hračky či ovoce. Možná v nadílce najdou i brambory či uhlí. To tam prostě být musí.

No tak to by bylo. Prozatím to určitě stačí. Třeba se vám některá z aktivit bude líbit a vyzkoušíte jí také. Můžete nám i napsat, co už jste stihli a jak se těšíte na Vánoce.

Sledujte nás i na Facebooku (dry and wet family) a Instagramu (dry_and_wet_family). Dáváme tam i jiné fotografie a momentky. :-)