Vánoční trhy v Annaberg-Buchholz

14.12.2022

Po pár letech jsme se zase dočkali vánočních trhů u našich sousedů. Městečko Annaberg-Buchholz leží nedaleko od hranic (cca 10 km od Vejprt). Jezdíme tam vždycky nachytat tu pravou vánoční atmosféru, i když je to trochu kýčovité, tak to má své kouzlo. A co tam všechno najdete?

Zaparkovat můžete na velkých parkovištích u fotbalového hřiště. Ukazatele vás jistě navedou. Z parkoviště se jde stále dolů z kopce do centra města. Projdete třeba kolem malého rybníčku, kde často někdo krmí kačenky. Taky jsme se na ně byli podívat. Dále už vás čekají vyzdobené výlohy obchodů a hlavně tradiční výroba dřevěných postaviček, svícnů, pyramid a dalších předmětů. Vždycky se kocháme tou precizní prací a vybíráme si Louskáčka, který zavítá k nám domů. (Nesměl by být teda tak drahý.) Ještě než se dostaneme na samotné náměstí, tak se zdržíme v kostele St. Annenkirche. Zaprvé se můžete zajít podívat dovnitř, což je velmi krásný zážitek a kdyby vám to nestačilo (a byli byste na místě v odpoledních hodinách), tak můžete dokonce vylézt na věž kostela a užít se parádní výhled na celé město. 

Teď už se vrhneme na náměstí, kde vás přivítá socha Santy s hračkami. Dále už na vás čekají krásné domečky se zajímavými prvky. V jednom třeba nahoře jezdí mašinka, druhý má zas věž jako na kostele. Všechny jsou však krásně nazdobené. Hned na samém začátku je i klasická pyramida, která na německém trhu prostě nesmí chybět. A co na trhu můžete vidět nebo si koupit? Samozřejmě bílé klobásy, svařák, štolu, namáčené ovoce v čokoládě (my vždycky koupíme jablko a potom třeba ananas nebo maliny), cukrátka jako na pouti, uzeniny, sušené ovoce, ořechy, koření a taky si vždycky koupíme Schneeballen (to je taky dobrota). Mimo dobrot si můžete prohlédnout krásnou ruční práci - výrobky ze dřeva, keramika, paličkované ozdoby, výrobky z ovčí vlny nebo třeba malá kamínka na františka. K vidění toho je opravdu hodně a k ochutnání také. 

Dalším lákadlem je vánoční stromek přímo uprostřed trhu. Pod ním jezdí mašinka na kolejích pro děti. Pro děti je mimo vláčku připraven i kolotoč a taky krásné "dílničky", kde můžou pozorovat sošky, jak vykonávají klasické činnosti - např. výrobu vánočních ozdob, včelaře, řezníka a mnoho dalších. A když už budete na náměstí, tak se zajděte podívat do levého rohu, kde stojí kostel Bergkirche St. Marien. V něm najdete nádherné dřevěné sochy, které jsou jako živé a navíc se tam v těchto mrazech můžete i pěkně ohřát. Kupodivu je tam vážně teplo. 

To by na ukázka asi tak stačilo. Teď už je to na vás, kam se ještě vydáte nachytat tu vánoční atmosféru. Je pravda, že vánoční trhy v Německu opravdu stojí za to, ale určitě nemusíte přímo do Annabergu. Bude to všude podobné. Už jste nějaký ten trh navštívili?

Sledujte nás i na Facebooku (dry and wet family) a Instagramu (dry_and_wet_family). Dáváme tam i jiné fotografie a momentky. :-)