Vápenka nebo hrad?

14.03.2021

Tak si dáme zas nějaký ten výlet, i když se teď cestovat moc nemůže. Ale určitě si můžete vytvořit seznam (tak jako my) a až to jednou bude trochu možné, tak všechny ty místa objet. Teď alespoň poznáváme krásy našeho okolí a my doufáme, že máte pořádně velký revír. Tak a teď k našemu výletu.

K bývalé vápence u obce Kovářská v Krušných horách chodíme fakt často. Je to jeden z těch kratších výletů, který si můžete zopakovat několikrát do roka. Navíc se zde nehemží davy turistů. A za další to máme opravdu, co by kamenem dohodil od chalupy. K vápence chodíme ze dvou míst. Buď od nádraží Kovářská nebo od rozcestí na méně frekventované cestě mezi Kovářskou, Českými Hamry a Loučnou pod Klínovcem. Od nádraží se jde stále po silnici, takže je to parádní procházka s kočárkem. Od rozcestí se jde chvíli po silnici a potom se zabočí do lesa. Musí se přejít potok po lávce a potom už jen vylézt do kopce přímo k vápence. Cesty často střídáme nebo jdeme celý okruh.

Vápenku objevili rodiče už před nějakým rokem, ale nám se tam pořád moc nechtělo. Říkali jsme si, co uvidíme na nějaký rozpadlý stavbě. Po nějakém čase jsem o ní viděla článek nebo reportáž, už ani nevím, ale rozhodně jsem se dozvěděla, že se jí snaží dát do kupy, aby se více nerozpadla a dokonce se tam budou dělat i prohlídky. Také na místo přidali i informační tabule. Celou stavbu zakonzervovali, aby nám ještě nějaký ten čas vydržela.

Přímo u vápenky si můžete dát svačinku v přístřešku, nebo se porozhlédnout po okolí. Za stavbou je travnatý plácek, kde je i ohniště. Takže svačinka může být i v teplém provedení. Navíc je u plácku i bývalý lom. Jen malé upozornění na závěr: Nelezte do polorozpadlých budov kolem vápenky. Je to zbytečné riziko.

Lexík minule prohlásil, že by ho zajímalo, jak se do toho hradu leze. No takže pro někoho je to vápenka a pro jiného třeba hrad. A co stavba připomíná vám? Už jste tohle místo navštívili?

Sledujte nás i na Facebooku (dry and wet family) a Instagramu (dry_and_wet_family). Dáváme tam i jiné fotografie a momentky. :-)