Ve světě medúz a technologie

02.04.2022

Jelikož se jaro opět schovalo do peřin, tak se naše dočasné venkovní aktivity zastavila a přišla bída na kozáky. Odpoledne nebylo, co dělat, a tak vznikl nápad se konečně zajet podívat na ty vyhlášené medúzy v obchodním centru Arkády Pankrác v Praze. Někde jsme viděli, jak se na ně stojí dlouhé fronty třikrát zatočené, tak to asi bude stát za to nebo snad ne?

Tentokrát jsme si odpustili i cestu metrem a dojeli až na místo, tedy s malým problémem. U vjezdu do podzemních garáží obchodního centra jsme si všimli cedule, že se dovnitř s autem prostě nevejdeme. Ještě, že jsme se tam nesnažili natlačit. To bychom tam byli asi ještě teď, minimálně naše auto ano. Naštěstí se dá nedaleko centra zaparkovat na placeném parkovišti (20 Kč za hodinu). Než jsme došli do centra, tak jsme sice málem zmrzli, v PRAZE!! Holt na horách jsme na to zvyklí, ale ve městě, kde je vždycky teplo, nás to velice překvapilo.

V Arkádách jsme chvíli bloudili, došli ke vchodům pro všechny parkoviště, ale nakonec i našli ten správný vchod. Nebojte, je to všude označený, ale nás to bloudění prostě strašně baví. Bez něj by to nebyl ten správný výlet. Překvapilo nás, že dveře z centra vedly ven a expozice medúz je postavena na střeše. Tak a teď k cenám, ať to máme za sebou. My jsme si vzali rodinnou vstupenku 2+2 za 650 Kč. Tady totiž platí děti již od 2 let věku, takže jsme se ničemu nevyhnuli. Jednotlivé vstupné je takové: dospělý - 260 Kč a dítě - 170 Kč (4/2022). Přece jenom jsme v Praze, tak co byste jako čekali.

No a už nás čeká ta prohlídka. Za vstupem máte hned ve zdi několik kulatých akvárií s medúzami. U každého je informační tabulka o daném druhu. Uvidíte zde úplně prťavé medúzky, skoro průhledné medúzky, medúzy podobné houbám či s dlouhými žahavými vlákny. Druhů je zde opravdu dost, akvárka jsou pěkně osvětlená a určitě se pokocháte jejich rozmanitostí. Za kulatými akvárky můžete vystoupat po schodech do patra, kde jsou dvě větší akvárka, jedno v podobě koule a taky několik malých s opravdu mikro medúzkami. Odtud se taky děti můžou svézt tobogánem do přízemí. V přízemí se ještě nachází větší sál se třemi většími akvárky a taky videomaping. Ten bude nejvíc zajímat vaše dětičky. Občas se totiž na stěnách či podlaze objeví animované medúzy a děti se je snaží chytat. Potom už se snaží chytat úplně všechno, co videomaping vytvoří. Vy si tam můžete v klidu sednout na zem a čekat, až to vaše dítko přestane bavit, nebo se mu začne dělat blbě. Tuhle část už máme tedy za sebou a čeká nás ještě druhá záležitost.

Když vylezete z expozice, tak ještě můžete zamířit do druhé části, kde je kavárna a taky koutek pro děti. Na stěně si vezmete omalovánky - rakety, medúzy, astronauty, sednete si ke stolečkům a začnete vybarvovat. Tím to však nekončí. Až budete mít obrázek vymalovaný, tak ho strčíte do skeneru a počkáte, až se malba oživí. Na stěně totiž létají třeba ti astronauti a jeden z nich se obarví podle vašeho vzoru na obrázku. Navíc je stěna dotyková, a tak můžete do jednotlivých objektů strkat a odrážet je. No, dětem se to prostě bude líbit a je to vskutku docela zajímavá činnost.

Až si pořádně pohrajete, tak můžete jít domů. To je vše přátelé. Výstava je zajímavá, ale určitě ji stačí vidět jednou. Mohlo by to být trochu levnější, ale co můžete čekat od Prahy, že? Výsledek naší návštěvy je tedy takový rozporuplný, ale rozhodně nelitujeme, že jsme se tam vydali. Tenhle výlet ještě můžete spojit s návštěvou výstavy Déčko světa na Kavčích horách, která je opravdu nedaleko. Jako poslední přichází samozřejmě na řadu naše klasická otázka: Už jste tohle místo navštívili? A jak se vám tam líbilo, či nelíbilo?

Sledujte nás i na Facebooku (dry and wet family) a Instagramu (dry_and_wet_family). Dáváme tam i jiné fotografie a momentky. :-)