Veltrusy a zajímavosti zámeckého parku

20.07.2022

Jak jistě víte, tak v obci Veltrusy se nachází i krásný zámek, a ještě hezčí zámecký park. Ten je tedy poměrně velký, ale určitě stojí za to ho buď projít nebo třeba projet na kolech. Je zde opravdu moc hezkých míst k vidění, tak si o nich něco řekneme.

Tak nejdřív se podíváme na příjezd k zámku. Můžete zaparkovat přímo v obci nebo u kempu u řeky Vltavy. Z obou stran se dostanete do zámeckého parku. My máme nedaleko od zámku loděnici, takže chodíme odtud. Projdeme kolem kempu, kde mají opravdu velké stádo koz, které k vám hned přijdou a nechají se podrbat. Po asfaltce se dostanete přímo k zámku a můžete zajít i na prohlídku. Mají zde hned čtyři okruhy po zámku, cykloprohlídku po zámeckém parku a taky nabízejí projížďku koňským povozem. Hned vedle zámku jsou totiž ustájeni koníci, takže se na ně můžete jít mrknout.

Od zámku se můžete vydat dlouhou Osovou alejí a dojdete k prvním zajímavostem. Když půjdete doleva tak narazíte na pavilon Marie Terezie. Ten je postaven uprostřed oválné louky a jejím stavitelem je Jan Rudolf hrabě Chotek. Když se dostatečně pokocháte první stavbou, tak se vydejte zpátky k aleji a jděte na druhou stranu, tam hned spatříte velice zajímavou věc. Je zde totiž postaven most se sfingou. Přímo vedle mostu je zřícenina egyptského pavilonu. Ten nás velmi překvapil. Slezete dolů po schodech a ocitnete se přímo pod mostem, odkud vylezete kolem vody zpět nahoru. Tohle místo jste možná viděli v poměrně nové pohádce Zakleté pírko.

Od egyptského pavilonu se vydáte další dlouhou alejí a potkáte třeba sochu boha Martha (když tedy najdete odbočku, my jsme u něj ještě nebyli). Nedaleko od zámku se potom nachází další krásná stavba, kterou jste zase mohli vidět v pohádce Princezna a půl království. Chrám Přátel venkova a zahrad je kruhová stavba s deseti sloupy. Uvnitř se konají i svatby stejně jako ve všech ostatních pavilonech. (Třeba to bude pro někoho inspirace na krásné místo.) Od pavilonu můžete jít buď zpět k zámku nebo se ještě zajít podívat na Dórský pavilon. Obdélníková stavba s dvanácti dórskými sloupy. Když dojdete od pavilonů k zámku, tak se určitě zajděte podívat na zámek z druhé strany. Tam je totiž jezírko a v něm se v bezvětří krásně zámek zrcadlí. Když budete mít štěstí tak v oboře uvidíte poměrně velké stádo daňků. Já jsem je několik let vůbec neviděla a potom pokaždý, když jsme do parku vkročili. Je to hodně o náhodě.

Kolem vodního kanálu se vrátíte zpátky k autu a na samotném konci procházky ještě narazíte na poslední stavbu. Laudonův pavilon byl dříve postaven nad původním ramenem Vltavy. Jeho základy jsou klenutý most a také stavidlo, kterým se do kanálu regulovala voda. U pavilonu je hezké místo k odpočinku. Mimo všech zajímavých staveb je v zámeckém parku mnoho krásných můstků. Většinu jich potkáte na okružní cestě parkem.

Procházku zámeckým parkem opravdu doporučujeme. Jen pokud půjdete s dětmi, tak je vezměte buď do kočáru nebo starším dejte kolo, poněvadž je to docela dlouhý pochod. Děti jistě ocení zvířátka - kozy, daňky, koně či rybičky v jezírku před zámkem. Už jste si tento krásný zámecký park prošli? Které místo se vám líbilo nejvíce?

Sledujte nás i na Facebooku (dry and wet family) a Instagramu (dry_and_wet_family). Dáváme tam i jiné fotografie a momentky. :-)