Vlčí jámy bez vlků

14.02.2021

Na tomhle místě už jsme taky byli několikrát, ale za návštěvu a návrat na místo činu to určitě stojí. Navíc na kopci je ještě jedna super zajímavost, kterou oceníte hlavně v zimě jako je třeba teď. Podíváme se, co všechno tohle místo nabízí.

Poprvé jsme tady byli na jaře, když Lexíkovi táhlo na půl roku. Zajeli jsme přímo k rozhledně na Blatenském vrchu. Většinou se musí zaparkovat podél hlavní silnice a k rozhledně dojít, protože u ní nebývá místo. Ale my jsme tady byli mimo turistickou sezónu a nikoho jsme nepotkali, ani rozhledna s kioskem nebyla otevřená. Lexíka jsme dali do nosítka a já jsem vyfasovala sto let starou obrovskou zimní bundu, abych ho mohla pěkně zabalit. Takže bylo vlastně štěstí, že tam nikdo nebyl. Tohle by módní policie jen tak nerozdýchala.

Od rozhledny jsme šli po červené stezce dolů z kopce. Jako první narazíte na Ledovou jámu, do které vedou i schody. Dřív tam bývalo hafo ledu, ale jednou přijeli Němci a díky stupidní soutěži vytěžili dvě tuny ledu, aby si v Německu mohli postavit sněhuláka.  Když se vyškrábete z jámy, tak půjdete dále z kopce a brzy narazíte na Vlčí jámy. Nejdřív se na ni mrkněte shora a potom se můžete podívat i na celou krásu z vyhlídkového místa. Přímo do Vlčí jámy prosím nechoďte a respektujte výstražné tabulky. Náš výlet tady poprvé končil a čekal nás je výstup zpátky k rozhledně.

Podruhé jsme na místo dorazili v létě, ale tentokrát jsme jeli až do města Horní Blatná, zaparkovali na náměstí u kostela a šli nahoru do kopce. Nešli jsme však hned na Vlčí jámy, ale odbočili mírně doleva po žluté turistické trase. Tam je totiž krásné jezírko, které láká ke koupeli. Jmenuje se Černé jezírko, ale voda teda černá není. Dále po cestě potkáte i štolu Vavřinec. No a potom už vás čeká jen cesta lesem do kopce k rozhledně. V letních měsících je samozřejmě rozhledna otevřená. Zakoupíte si vstupenku v kiosku (pouze symbolický poplatek) a tradá nahoru. Z rozhledny je moc pěkný výhled do kraje, takže určitě stojí za zdolání. V kiosku si můžete dát třeba nanuka na ochlazení a chvíli posedět. Od rozhledny jsme šli opět dolů po červené jako minule, takže co následuje, už víte. Jámy však nejsou jedinou zajímavostí na zpáteční cestě. Na začátku obce stojí hned dva skřítci. Jeden vypadá jako trpaslík, který vylezl z dolu a druhý jako že Sněhurky. S ním se můžou děti vyfotit a poslat fotku na FB - Vavřineczblatné. Pod druhým skřítkem je ještě jedna věc a to obří lavička. Na ni si samozřejmě vylezte a vyfoťte se, jako že jste se zmenšili. A po téhle srandě už stačí seběhnout zpátky ke kostelu a hurá domů.

Naposledy jsme na tomhle místě byli minulý týden, když jsme jeli z nákupu masa z Horského statku Abertamy. (Mimochodem, ten taky stojí za návštěvu.) Když už jsme byli v těchto končinách, tak nešlo odolat možnost zkusit sáňkařskou dráhu z Blatenského vrchu. Opět jsme zajeli ke kostelu a odtud šli vybaveni sáňkami po červené stezce na samotný vrchol. Cesta nahoru byla prošlapaná od lidí, takže to docela šlo. A navíc vidět Vlčí jámy v zimě, to je moc pěkný pohled. Jenom do Ledové jámy jsme tedy nešli, protože schody pod sněhem prostě neexistovali. Tak dolů by to šlo, ale nahoru by to mohlo být velmi zajímavé. Třeba by se z nás stal taky led, a to jsme fakt nechtěli. Brzy jsme došli k rozhledně, mrkli na sáňkařskou dráhu a začali se připravovat na jízdu dolů. Dráha byla parádně upravená, takže to pěkně jelo. Pod prvním kopeček jsme s Lexikem nabrali i Vikinu, aby se s ní nemuseli rodiče tahat dolů. Jen jsme jim zamávali a frčeli až do města. Jeden a půl kilometru dlouhá dráha je fakt úžasná, jen je škoda, že je na dost špatně přístupném místě. Silnice k rozhledně se totiž v zimních měsících neupravuje, takže autem se tam nedostanete. Cesta nahoru nám trvala hodinu a už vidím, jak donutíte malé děti jít znovu do tak dlouhého kopce. Je to prostě pěkné zpestření výletu.

Tipy a triky už jsme vám nabídli a určitě doporučujeme k návštěvě. Jak v létě, tak v zimě. Jen si v zimě dávejte pozor na silnicích a nezkoušejte vyjíždět kopec k rozhledně. Fakt to za zapadnutí či rozbití auta nestojí. Obligátní otázka na závěr: Navštívili jste již Vlčí jámy či rozhlednu na Blatenském vrchu? Nebo jste dokonce vyzkoušeli i sáňkařskou dráhu? 

Sledujte nás i na Facebooku (dry and wet family) a Instagramu (dry_and_wet_family). Dáváme tam i jiné fotografie a momentky. :-)