Vodní slalom a děti

09.07.2020
V tomto článku naleznete informace o tom, jak začít s vodním slalomem. Samozřejmě můžete začít v jakémkoliv věku, ale zde se zaměříme na slalomářské děti. Jestli chcete mít dítě na vodě, tak čtěte dále.


Když jsme začínali my, tak se to ještě tolik nehrotilo. Většinou jezdili naši rodiče a chtěli, abychom to uměli také. Dnes se jde cíleně za výsledkem už od kolíbky. (Naše ambice začaly už v těhotenství. Jak myslíte, že jsme vybrali jména našich dětiček? Alexandr po dvou slavných slalomářích a Viktorie už to má ve jménu.) My jsme tedy připraveni na vše, ale je nám jedno v čem budou chtít vynikat. Hlavně, aby se jim ta činnost líbila. Nemáme rádi ty přemotivované rodiče, jak řvou na své děti, že to absolutně nezvládly. Tady to spíš nezvládají právě ti rodiče. Chtějí po svých dětech něco, co sami nikdy nedokázali. Taková je bohužel doba a nic s tím nezmůžeme. 

My jsme zastánci jednoduchého pravidla. Když děti uvidí, že rodiče něco dělají (lyžují, jezdí na kole,...), tak to budou chtít dělat také. Je to pro ně zkrátka přirozené, protože nic jiného nezažily. Z toho vyplývá, že jako rodiče máme sakra velkou zodpovědnost za to, co děláme. Jsme velkými vzory pro ta malá stvoření. Tak jim to nekažme hned od mala. Ukažte jim, co umíte. Berte je všude s sebou, ať si zvyknou na různá prostředí (ne do hospod, ale do prostředí s nějakou činností). My věříme tomu, že naše děti budou jezdit na vodě, protože v tom prostředí vyrůstají od samotného začátku jejich života. Sami si to budou chtít vyzkoušet. Stejně jako ostatní sporty, které provozujeme. 

My jsme začali jezdit zhruba v deseti letech. A první závody nás čekali v našich jedenácti a dvanácti. V 11 letech se začínalo v kategorii žáci mladší. Dnes už můžou závodit o několik let dříve. Od osmého do desátého roku spadají do kategorie předžáků. Samozřejmě se najdou i tací, kteří ženou své dítě mimo závod už v pěti letech. Je to sice roztomilé, ale brzy může přijít problém. Děti už jezdí tak dlouho, že je to přestane bavit. Konečně se dostanou do kategorie žáků a přitom už mají za sebou několik let závodění jako staří matadoři. Ztrácí motivaci a chtějí od sportu pryč. My máme jiný plán. Když budou děti chtít, tak samozřejmě budou jezdit, ale ne závodit. Svůj první závod si zkusí až v osmém roce života. I tak je to dost brzy. Předtím si třeba zkusí závod nanečisto na deblu. Někdo je proveze mezi brankami, aby si vyzkoušeli závodní atmosféru. Jaký na to máte názor vy? 

Tak to bychom měli věk našich malých závodníků a teď si řekneme, kde si to můžou vyzkoušet. V každém větším městě je oddíl vodních slalomářů. Na internetu si místní oddíly dohledáte a určitě budou rádi, když se jim s dětmi přihlásíte. Každý menší oddíl stále hledá nové naděje. Třeba narazíte i na náborový letáček. Většinou má každý oddíl materiál k zapůjčení. Nebudete muset hned shánět nové vybavení, které není úplně nejlevnější, ale co je v dnešní době levné. Děti se naučí pádlovat na klidné vodě a postupem času se budou odvažovat zdolávat těžší a těžší vodu. Co k vodnímu slalomu neodmyslitelně patří je eskymácký obrat, který se často nacvičuje v bazénu v zimním období. Díky tomuto manévru se děti nebudou bát těžší vody a vy o ně budete mít také o něco menší strach. Je tedy dobré, aby se nebáli vody, resp. potápění. 

V tomto článku naleznete informace o tom, jak začít s vodním slalomem. Samozřejmě můžete začít v jakémkoliv věku, ale zde se zaměříme na slalomářské děti. Jestli chcete mít dítě na vodě, tak čtěte dále.

Jestli vás sport zaujal, tak to nás jedině těší. Třeba se uvidíme někde na závodech. Tak Ahoj. (P.S.: Hlavně na své děti neklaďte nároky jako na mistry světa. Jsou to přeci jenom ještě děti.)