Vodopády na Černé Desné

10.06.2022

Tahle přírodní zajímavost nacházející se u městečka Desná by měla patřit do vašeho seznamu, co byste měli navštívit. Vodopády na menší říčce Černá Desná jsou vážně úžasné, ale rozhodně je doporučujeme navštívit na jaře, když mají dostatek vody. Je to jako u všech vodopádů, vždycky jsou hezčí s větším průtokem vody. Vodopády mají taky jedno prvenství, jsou nejvyšší v Jizerských horách.

Procházka kolem říčky není nijak náročná a vodopády se nenacházejí ani nijak daleko od místa, kde zanecháte auto. K poslednímu vodopádu je to přibližně kilometr a půl, takže pohodička. Navíc se jde po hezké lesní pěšince. Samozřejmě musíte jít do mírného kopce, což je vám asi jasné, když se k vodopádům jde proti proudu říčky. Ale za to zpátky to už upaluje. Tenhle výlet je určitě vhodný i pro menší děti, poněvadž to v pohodě zvládnou ujít. Jen s kočárem se sem nevypravujte. Přece jenom na cestě je dost kořenů a sem tam se překonávají i kameny.

Stezka vede stále po červené turistické trase. Nejdříve narazíte na jez, který nadržuje vodu a kousek nad ním už je první vodopád. Ten nese název Plotnový vodopád a je vážně famózní. Všechna voda se stáhne k pravému břehu a vy se tak můžete k vodopádu opatrně vydat po skále vedle něj. Hlavně tam nespadněte. Na druhé straně říčky se můžete pokochat obřími kameny poházenými ve svahu. Druhý vodopád nese jméno Dlouhý. Je vysoký zhruba 7 m a je složen z několika malých kaskád. Na trase na vás ještě čekají dva vodopády. První z nich je Bukový a druhý Hrncový. Jak z názvu druhého vodopádu vypovídá, tak je v jeho blízkosti pořádný hrnec. Vymleté místo, kde je zkrátka dostatek vody. V říčce je samozřejmě více menších kaskád, které žádná jména nenesou. Tahle říčka má prostě pořádný sklon, a díky tomu voda přes kameny pořádně upaluje. 

U posledního vodopádu jsme se otočili na patě a zamířili zase zpátky k autu. Po červené stezce byste došli k vodní přehradě Souš, kam jsme taky zamířili, ale na místo jsme popojeli autem. Přímo u nádrže se dá zaparkovat. My jsme nikde okolo necourali, jen jsme omrkli hráz, vyfotili zamrzlou vodní hladinu a jeli do hotelu v Tanvaldu.

Jestli se tedy budete pohybovat v oblasti kolem Tanvaldu, tak určitě tyto vodopády navštivte. Nezabere vám to moc času, ani se při tom moc nenadřete, a přitom uvidíte tolik přírodní krásy. Navštívili jste již tyhle vodopády? Měli jste na nich dostatek vody?

Sledujte nás i na Facebooku (dry and wet family) a Instagramu (dry_and_wet_family). Dáváme tam i jiné fotografie a momentky. :-)