Vrch Strážce aneb pořádná dávka skal

07.06.2021

Na tomhle kopci už jsme byli podruhé a určitě ne naposledy. Je to opravdu moc pěkný místo opět v Krušných horách, kde se bude líbit všem věkovým skupinám. Navíc se zde dá zažít i nějaký ten adrenalin. Co je tam tak zajímavého, že vás na to chceme nalákat? No, to hned uvidíte, když budete číst dále.

Poprvé jsme byli na kopci v době totální uzávěry, což bylo tedy v březnu. Je vám asi jasné, že jsme se tam prodírali závějemi sněhu. Zima byla prostě dlouhá a sněhu habaděj, ale o to víc zábavy na výletech. Vrch Strážce se nachází nedaleko obce Nové Zvolání (u Vejprt). Auto necháváme na křižovatce Nové Zvolání - Kovářská, ale určitě ho můžete nechat i přímo v Novém Zvolání.

Při prvním zdolání jsme se vydali po lesní cestě směrem na Kovářskou a podle mapy, množství sněhu a průraznosti lesa jsme potom odbočili doprava na samotný vrchol. Není to tak úplně jednoduché se tam dostat, ale díky nám tam určitě trefíte po docela dobré cestě. Jen to nebude takové dobrodrůžo. Co určitě doporučujeme, je mapa. Ať už papírová nebo ta moderní v telefonu. Jinak opravdu nebudete vědět, kdy odbočit a jak třeba najít další skály.

V březnu jsme se teda prodrali skrz les a závěje až na vrchol. Tam jsme třeba skákali ze skály do sněhových peřin, což by se dětem určitě líbilo. Bohužel jsme nenarazili na další skály zakreslené v mapě, ale bylo to hlavně díky špatnému terénu. Cestou k silnici jsme se totiž rozhodli jít kus lesem a potom teprve sejít, jestli to náhodou nebude lepší. Prvotně jsme se museli prodrat opravdu hustou smrčinou, ale nakonec jsme narazili na lesní cestu, která nás dovedla až zpět k silnici a právě tudy je ten přístup úplně nejpohodlnější. Odbočka do lesa je cca 400 m od křižovatky, kde necháváme auto. Cesta vás zavede až pod samotný vrchol.

Teď o víkendu jsme vyzkoušeli druhou trasu, která vede právě z Nového Zvolání. Kolem kopce vede zelená turistická stezka. Kousek za obcí jsme našli krásnou vodárnu, která vypadá jako malý hrad. Jen ta princezna tam chyběla nebo možná zlý drak? Rozhodně stojí za omrknutí. Dále se někteří členové výpravy chtěli občerstvit u krmelce, ale bohužel bylo sežráno. Tentokrát jsme taky natrefili na další skalky, když jsme opět uhnuli z cesty a lezli pasekou do kopce k vrcholu.

Tenhle výlet není nijak dlouhý, jen potřeba koukat do mapy a zvedat nohy, abyste nebyli stále na držtičkách. Terén je totiž dost náročný, ale vrchol fakt stojí za to. Ještě by bylo dobré zmínit, že se tam dá pěkně lézt po skalách. Lexík z toho byl nadšenej a až pořídíme lano, tak sem občas zajdeme zkoušet přírodní lezení.

Už jste tohle místo někdy navštívili? Znáte nějaké podobné místo? Nám se tyhle kopce se skalkami fakt líbí a hlavně víme, že když vyslovíme slovo skála, tak Lexík dojde kamkoliv. 

Poznámka: Na mapě je pouze obec Nové Zvolání. Vrch Strážce zkrátka nešel najít, ale kousek od obce. 

Sledujte nás i na Facebooku (dry and wet family) a Instagramu (dry_and_wet_family). Dáváme tam i jiné fotografie a momentky. :-)