Výběr jmen, to je zatracená zodpovědnost

11.12.2020

V dnešním příspěvku se podíváme na to, jak jsme vybírali jména pro naše dětičky. To je totiž strašná zodpovědnost, ale tak co, přinejhorším si ho můžou v dospělosti změnit. Snad jsme vybrali dobře, abychom si v budoucnu nemuseli zvykat na jiná jména. Přeci jenom už nebudeme nejmladší a už bychom si to nemuseli, tak dobře pamatovat.

Výběr jména začíná samozřejmě tím, že je jeden z dvojice těhotný. Tak většinou je to asi žena, ale tak kdo ví. Nás už by v téhle době nic nepřekvapilo. Po tomhle parádním zjištění si člověk vezme kalendář a začíná listovat. Kalendář jsme si prošli opravdu mnohokrát a moc nás nepotěšil. Na druhou stranu jsme nechtěli vybírat žádná zahraniční jména, protože se to k našemu příjmení prostě nehodí. Jen ta představa Hunter Vaněk nebo Cadence Vaňková. To by s námi asi nikdy nepromluvili.

Je tedy pravda, že jména, která jsme nakonec vybrali, jsou dobře použitelná i v cizině. Asi jsme už mysleli hodně dopředu a představovali si naše děti třeba na stupních vítězů. The winner of Olympic games is - Victoria nebo Alexander. Moderátoři by byli jistě potěšeni, že nemusí číst třeba Jiří, Řehoř či jiná krásná česká jména. To je, ale daleká budoucnost a samozřejmě vtip. Takhle jsme opravdu nepřemýšleli.

Jméno Alexandr bylo ve výčtu ryze českých jmen a nakonec nás nejvíce nadchlo. Kamarádi nám říkali, že nás bude proklínat, až bude nadepisovat sešity, ale to nám fakt nevadilo. Tak mu je nadepíšeme my, když s tím bude mít problém. Jméno se nám také líbilo kvůli dvěma skvělým slalomářům - Alexander Slafkovský (singlíř) a Alexander Grimm. To jsou fakt borci. Výběr se nám plně potvrdil na dovolené v Rakousku, když jsme lezli po schodech v Eisriesenwelt a průvodce nám řekl, že tuhle jeskyni objevil Alexander. Příjmení si samozřejmě nepamatujeme, ale to jméno prostě nesou samý hrdinové.

Ještě před tím, než jsme potvrdili tohle jméno, tak jsme měli jedno "pracovní". Říkali jsme mu Chrudoš. Trvalo opravdu dlouho, než jsme si zvykli na jméno Alexandr, Lexík. Pro holku jsme měli vybrané jméno Izabela, ale to bylo jenom cvičné. Věděli jsme totiž na sto procent, že budeme mít kluka. Navíc, když jsme viděli napsané jméno Izabela dohromady s příjmením, tak to byl děs. Minimálně bychom chtěli Isabelu se S.

Se jménem Alexandr je ještě jeden problém. My mu prostě říkáme Lexík, Lexin a v budoucnu asi Alex. Bohužel se v Česku objevuje takový ruský nešvar, který se nám moc nelíbí. Alexandrovi se prostě říká hlavně Saša. V porodnici mu třeba říkali Sašíku. No to byl děs. Určitě se s tím ještě mnohokrát setká, ale snad jim to bude umět vysvětlit. 😊

Tak a teď přichází na řadu naše dceruška Viktorie. U ní jsme si na sto procent jistí nebyli, takže jsme poctivě vybírali i jméno pro kluka. Můžeme říct, že to bylo mnohem jednodušší. Vybrali jsme krásné české jméno - Vítězslav. Už předtím se nám líbilo jméno Vítek, ale nechtěli jsme dívat tuhle zdrobnělinu a Vít je zase moc krátké. Vítězslav je prostě parádní spojení, které už nevyužijeme. Třetí dítě si kvůli tomu pořizovat nebudeme.

Holčičích jmen jsme měli vybraných několik, ale na první pohled nás okouzlila Viktorie. Hlavně jsme skoro žádné neznali. No to se velmi rychle změnilo, potom co se narodila. Všichni v okolí mají stejné jméno. Zkrátka s Viktorkami se roztrhl pytel, což jsme opravdu nechtěli, ale nic s tím nenaděláme. Naše Vikina už jméno potvrdila v porodnici, když tam řvala na plné kolo jako bláznivá Viktorka z Babičky. Potvrdila tak náš výběr. Snad se to s ní nepotáhne i do budoucna.

Tak takhle to bylo s naším nelehkým bojem o jména. Samozřejmě byla snaha i o pokračovatele rodu - Jiří třetí, ale to teda neprošlo. Ještě se nám líbilo jméno Matyáš, ale to padlo při pořízení psa se jménem Mates. Asi se tohle jméno Lexíkovi nelíbilo. A jak jste to měli s výběrem jmen vy? Mělo to hladký nebo bouřlivý průběh? Všechno nás zajímá, tak pište.  

Sledujte nás i na Facebooku (dry and wet family) a Instagramu (dry_and_wet_family). Dáváme tam i jiné fotografie a momentky. :-)