Výstup na Großer Asitz 

29.06.2022

Tak tenhle výlet je pro všechny bez rozdílu věku. Najdou si tady své jak malé děti, tak dospělí. Na kopci jsou hřiště, nádherné výhledy, cachtání v jezerech, jízda na horských kolech nebo třeba výstup na vrchol Großer Asitz. Tak jdeme rovnou k věci, přece jenom toho na nás čeká poměrně dost.

Nejdřív se musíme nějak dostat k lanovce, která se nachází ve městě Leogang. Nedaleko od lanovky je velké bezplatné parkoviště, na kterém bude zřejmě spousta lidí třeba spát v autech nebo dokonce ve stanech. Je zde totiž opravdu vydatný areál pro horská kola. Cena lanovky Asitzbahn je pro dospělého 30 Eur (2022). Cestou nahoru si můžete právě prohlédnout část areálu a omrknout borce létající na kolech. My pouze z povzdáli obdivujeme, do toho bychom vážně nešli. Lanovka je rozdělena na dvě části, my jsme však vyjeli až nahoru, abychom mohli vyšplhat na vrchol a potom už jenom sejít do mezistanice.

Horní stanice lanovky se nachází v 1760 m a my jsme se chtěli ještě vyšplhat na vrchol s výškou 1914 m. Je to docela pěkné převýšení, ale dá se to pohodlně zvládnout. Na cestě je hned několik krásných zastávek, kde zase naberete síly. Kousek od lanovky se nachází první útulna s krásným výhledem na horské masivy naproti. Když půjdete po lesní pěšině, tak brzy narazíte na první dětské hřiště. Takový malý lanový park. Dále na vás čeká krásné jezero, kde si zase můžete parádně odpočinout. My jsme se hned vyzuli a hurá vyzkoušet vodu. Pěkně nám trnuly kotníky, ale jako osvěžení to bylo super. Vedle jezera je takové malé jezírko s pochodovými chodníčky a houpačkou. V jezeře jsme pozorovali veliké ryby a taky jsme zde měli ještě jednu velkou atrakci. Lítal tam vrtulník, který přenášel beton z jednoho místa do druhého. Ten pilot byl vážně borec.

Na druhém konci jezera projdete kolem umělého vodopádu a potom zase pěkně do kopce. V půlce si zase můžete oddechnout v další útulně a dokonce si poslechnout místní hudbu. Odtud už to k vrcholovému kříži není moc daleko. Hurá, zvládli jste to. Teď si už jenom užít ten neskutečný výhled a dát si třeba tu zaslouženou svačinu. Děti si zde můžou pohrát na mini hřišti. Dále po cestě je další útulna, která je atypická tím, že dřevěné lehátko se dá vysunout z domečku nebo naopak zase zastrčit dovnitř. Synátor nás tedy vozil sem tam a měl z toho strašnou zábavu.

Od útulny jsme šli po hřebenu a nacházeli další a další hřiště. Děti si zase vyzkoušely lanový park, projely se na lanovce (my taky), zajezdily si na dlouhé skluzavce a my se mezitím šli podívat na přírodní kino. Tam si můžete sednout buď na lehátka nebo třeba do sítí a kochat se. Z přírodního kina už to není daleko k odbočce dolů z kopce. Cesta se zase vrací ke stanici lanovky a samozřejmě je zde vždy po pár set metrech nějaké malé hřišťátko. Většinou nějaké to lezení - žebříky, lanové sítě, hrazdy a tak podobně. K lanovce je to zase pěkně do kopce, ale zase tam na vás čeká super překvápko. Můžete si zakoupit nějakou tu jízdu na bobové dráze. My jsme jich koupili hned deset za 22 Eur (2022). To docela jde ne? Tahle bobovka je trochu jiná tím, že cestou rozezníváte třeba zvonce nebo jiné "nástroje". Cestou nahoru vám to zahraje hned dvě písničky. Jako dráha není nijak dlouhá, ale dětem to určitě jako povyražení stačí. U lanovky jsou další dvě hřiště, takže zde strávíte poměrně dost času.

Když se rozhodnete jít až do mezistanice, tak se připravte na pěkný sešup a docela dlouhou cestu. Jako dali jsme to, ale bylo docela na morál. (Přece jenom jsme za celý den na kopci našlapali 12 km a to pro skoro pětileté dítě je docela drsný.) Cesta dolů jde skoro celou dobu v lese po úzké pěšince. V jednom místě přijdete dokonce vedle jedné trasy pro kola a určitě zde uvidíte i pár bláznů na skocích. Od křížení cest už to opravdu není daleko ke krásné zastávce u Stille Wasser. Tam si zase můžete sundat prošlapané boty a nechat odpočinout nohy v brouzdališti. Tady ta voda zas tak studená není. Najdete zde i vodní prvky, se kterými si děti opět nějakou tu chvilku pohrají. Od jezírka už je to opravdu kousek do mezistanice, a navíc vám cesta určitě rychle uteče díky krásným prvkům okolo. Najdete zde třeba jeskyni, projdete tunelem, kde na vás bude kapat voda nebo se posadíte na vyřezaný strom. Hned na tuhle trasu navazuje Sinne - Erlebnispark pro děti. Najdete zde prolézačky, houpačky, kuličkodráhu, hrátky s vodou a smysly. Tady budou děti teprve ve svém živlu. Odtud jsme odjížděli asi patnáct minut předtím, než se měla zastavit lanovka. Zkrátka na tomhle kopci jsme strávili třičtvrtě dne a neskutečně rychle to uteklo.

Dětem jsme ještě slíbily, že zajedeme do Zell am See a půjdeme se vykoupat, když to na kopci nešlo. Takže jsme zajeli na pláž Strandbad Erlberg, kterou jsme objevili minulý rok a kupodivu tam nebylo ani moc lidí. Taky jsme pochopili, proč je zde tak dlouhé molo do vody. U břehu je totiž pěkné bahno, a navíc je zde opravdu dlouho mělko. Byli jsme tak tři sta metrů od břehu a stále jsme měli vodu po pas. Voda byla docela teplá a rozhodně to po celodenním šlapání byl krásně zakončený den.

Tenhle výlet i s tím závěrečným koupáním vám opravdu doporučujeme. Tak krásné výhledy na hory, tolik dětských hřišť, nádherně modrá jezera a výstup na vrchol. Jen si u pokladny nezapomeňte říci, že chcete herní plánek pro děti. My jsme ho nikde neviděli, tak jsme si mysleli, že to tam nemají a potom jsme děti viděli, jak plní úkoly. Ale i tak jsme si to moc užili. Už jste někdo vylezl na horu Großser Asitz? A kdo z vás už se cachtal v jezeře Zell am See?

Sledujte nás i na Facebooku (dry and wet family) a Instagramu (dry_and_wet_family). Dáváme tam i jiné fotografie a momentky. :-)