“Výstup” na Ještěd

03.06.2022

Tak na tenhle výlet jsme se vydali, když jsme byli ubytovaní v hotelu v Tanvaldu (2019). Moc jsme se těšili, že si vyzkoušíme lanovku a zpátky půjdeme dolů pěšky. Trochu jsme si to chtěli ulehčit, no. Ale nakonec se nám to dost zkomplikovalo a museli jsme měnit plány. Tak se jdeme rovnou podívat na to, co se nám zase přihodilo. To fakt nevymyslíš.

Vydali jsme se tedy přímo pod Ještěd a těšili se na tu jízdu lanovkou. Zaparkovali jsme na placeném místě, Jíra šel hned zaplatit (100 Kč) a potom jsme se vydali k lanovce. Tam jsme trochu znejistili, protože jsme nikde nemohli najít otevřenou pokladnu pro nákup jízdenek. Ať jsme hledali sebelíp, tak prostě kde nic tu nic. Nakonec jsme se vrátili zpět na parkoviště a tam zjistili, že lanovka je mimo provoz. Místo lanovky však nahoru jezdí autobus. Cena jízdenky za jednoho je 100 Kč. No to víš, že jo. Jako byli jsme připraveni zaplatit za lanovku, ale přece jenom to je úplně jiný zážitek než jet obyčejným autobusem.

Nakonec jsme tedy nasedli do auta a jeli na další parkoviště. Když jsem koukla do mapy, tak hned první parkoviště bylo zadarmo, ale Jíra se rozhodl, že radši pojedeme dál. Tohle parkoviště bylo fakt daleko, šlo se stále po silnici a samozřejmě stále do kopce. (Já jsem byla těhotná, takže jsem nakonec byla ráda, že jsme jeli na další parkoviště. Jinak bychom to určitě dali.) Další parkoviště bylo cca 1 km od vrcholu. Opět jsme tedy zaplatili 100 Kč za parkování a konečně vyrazili vzhůru. (Trochu se nám tady to parkování prodražilo.) Cesta nahoru vede opět po silnici, ale pokud z ní chcete uhnout, tak před vrcholem se dá odbočit na červenou trasu a vzít to trochu direkt. My jsme tedy díky mým indispozicím šli stále po silnici. Nebylo to nijak náročné a určitě to zvládnou i malé děti.

Konečně jsme dorazili k té zvláštní stavbě a museli si jí alespoň z části prohlédnout i zevnitř. Uvnitř je samozřejmě restaurace, kterou jsme tedy jenom prošli. Prohlédli si interiér a taky zamířili k suvenýrům. Koupili jsme si turistické vizitky a nějaký ten pohled. Potom jsme ještě šli ven a našli toho slavného mimozemšťana. Jo, na Ještědu přistál mimozemšťan a můžete se s ním vyfotit. Samozřejmě je z kopce krásný výhled do okolí, který za tu procházku vzhůru vždycky stojí. Ještě jedna "zajímavost" z vrcholu kopce. Přímo k hotelu Ještěd totiž můžete dojet autem. Nevíme, jak je tohle parkoviště drahé, ale hned jsme věděli, že až nahoru určitě nepojedeme. Vtipné je, že nahoru je silnice tak pro jedno auto, takže je zde provoz řízen semaforem. Buď se jezdí jenom nahoru nebo dolů.

Takže možností, odkud se dostat na Ještěd je hned několik. Buď zdola lanovkou nebo pěšky, nebo z dalších parkovišť po cestě. Kdo by chtěl dojet až na vrchol, tak tahle možnost je tu také. Pokud budete chtít na Ještěd vyrazit a jet třeba lanovkou jako my, tak se radši předem dobře informujte, jestli je lanovka v provozu. A nás by zajímalo, kdo z vás už Ještěd navštívil? Jestli se vám tam líbilo? A jakou cestu jste si vybrali?

Sledujte nás i na Facebooku (dry and wet family) a Instagramu (dry_and_wet_family). Dáváme tam i jiné fotografie a momentky. :-)