Výstup na Meluzínu

21.09.2021

Tak tohle místo je jedno z těch top, které opravdu navštěvujeme často a taháme tam všechny známé, kteří k nám přijedou na chalupu. Asi to bude tím, že to není daleko od chalupy, taky to nezahrnuje dlouhý pochod a hlavně je to naprosto úžasný místo. Uvidíte sami.

Zase si nejdříve řekneme, kde můžete zaparkovat. Tak my nejčastěji jezdíme na křižovatku Loučná pod Klínovcem, Srní a Horní Halže. Tam je takový přístřešek a u něj se dá parkovat. Odtud se dá dojít i na Křížovou horu, kterou máme v naší databázi. (https://www.drywetfamily.cz/l/krizova-hora-bez-krize/) Kde zaparkovat už víme, a tak se vrhneme na samotný výstup.

K Meluzíně se dá dojít hned dvěma cestami. Kousek od křižovatky najdete odbočku doprava do lesa a po ní se vydáte. Jakmile narazíte na rozcestí, tak uhnete na pěšinu doleva a dostanete se přímo pod kopec. My však chodíme tou druhou cestou. Je to o trochu blíž ke skále, ale horší cesta. Tu si však naplno užíváme. Druhá cesta se tedy nachází ještě dále po silnici a potom opět doprava na vyšlapanou lesní cestičku. Jakmile narazíte na odbočku (ušlapanou trávu proplétající se mezi stromky a kameny), tak se po ní vydejte. Dojdete přímo pod kopec a už si stačí jenom nalézt tu správnou trasu.

Už samotná cesta nahoru je dost zábavná a bude neskutečně bavit vaše dětičky. Musíte se proplétat mezi kameny, borůvčím, větvemi a občas i dírami. Kolikrát se nám stalo, že jsme zavrávorali po našlápnutí skryté díry či nastraženého kořene. Při cestě vzhůru nezapomeňte zapnout náhon na všechny čtyři, určitě se bude hodit. No, a když zdoláte všechny překážky a nezaseknete se při pasení miliónu borůvek, tak vás přivítá samotný vrchol Meluzíny. Nečekejte však travnatý palouček a místo na piknik. Tady se vás čeká úplně něco jiného.

Vrchol totiž pokrývá lesní porost a sem tam z něj vyčuhují skalky, z kterých je krásný výhled do údolí. Cestičky mezi skalkami si musíte najít a tady začíná další dobrodružství. Snažte se chodit po vyšlapaných cestičkách, jinak vás čeká trnitá cesta, ze které si odnesete hned pár pěkných škrábanců. Z poslední proplétačky jsem měla pěknou trhlinku přes půl lýtka, ale bylo to tím, že nás vedla tetička bez orientačního smyslu. Takové jedince dopředu skupiny nepouštějte.

Na jedné ze skal se nachází krásně vyřezávaná socha. Jen nevíme, jestli má představovat Meluzínu (větrnou ženštinu) nebo Marcebilu (strážkyni Krušných hor). Ať už je to kdokoliv, tak je dílo moc povedené a krásně tam zapadá.

A když budete mít všechny cestičky a skály prolezlé, tak můžete zahájit sestup. Ten není o nic jednodušší než výstup. Hlavně si najděte správnou cestu, abyste po sestoupení dolů nebloudili v hustých lesích. Nám se to totiž už několikrát povedlo a prodírání s krosnou, ve které je dítě opravdu stálo za to. Ještě, že si to Lexík nebude pamatovat.

Ještě jedna věc na závěr. Minulý rok jsme z Meluzíny sledovali východ slunce a byla to naprostá bomba. Určitě si to ještě někdy zopakujeme. Sice jsem málem přimrzla k foťáku, ale za ten zážitek to rozhodně stálo.

Znáte podobný kopec, na který se třeba obtížně leze, ale vážně stojí za zdolání?

Sledujte nás i na Facebooku (dry and wet family) a Instagramu (dry_and_wet_family). Dáváme tam i jiné fotografie a momentky. :-)