Za praotcem na Říp

15.01.2023

Jak jistě víte, tak každý správný Čech musí někdy vystoupat na bájnou horu Říp, porozhlédnout se po té úrodné oblasti a vzdychnout: "Proč ten náš praotec nebyl větší horolezec a nevylezl na nějakou horu někde v Alpách." Po zastesknutí se zase vrátíte do reality a i tak se pokocháte tím výhledem do kraje. Ale zpátky na začátek na cesty.

Většina lidí vychází na kopec z obce Rovné. I my jsme tam nakonec skončili. Nedaleko kopce ve vesnici se dá pohodlně zaparkovat na připravených parkovištích. Sice to není zadarmo, ale padesát korun (2023) ještě nikoho nezabilo. Vyrážíme na kopec. Než se začnete drápat na vrchol, tak musíte projít poměrně dlouhou alejí a taky kolem stánku s popcornem, trdelníky a langoši. Dále už je to jen do kopce, místy po panelové cestě, kamenech a my jsme měli to štěstí i na bahenní lázeň. Jako jít nahoru s kočárkem je docela záhul a cestou dolů zas doporučujeme brzdy nebo dobré podrážky na botách.

Za polovinou cesty do kopce narazíte na první vyhlídku do kraje, ze které je třeba vidět Ještěd nebo Bezděz. Po odpočinku znovu vzhůru, ale kopec už tady není tak příkrý. Brzy na vás čeká další nástraha v podobě Chaty Říp. Otevřena i v zimním období. Od občerstvení vás ještě čeká cesta k rotundě sv. Jiří a Vojtěcha. Ta byla o víkendu taky otevřena a byl v ní vystaven pohyblivý betlém. My jsme odtud vyrazili ještě na Roudnickou vyhlídku. Nachází se zhruba 250 m od rotundy, ale samozřejmě je z kopce, takže pokud se chcete vracet stejnou cestou, tak jedině zpátky do kopce. Roudnická vyhlídka rozhodně stojí za návštěvu. My jsme se podle mapy rozhodli, že se nebudeme vracet a slezeme kopec po cestě od vyhlídky. No, to byl tedy nápad. Tahle cesta je spíš pro kamzíky. A kombinace bahna, listí a strmého kopce vážně nejde moc dohromady. Rozhodně jsme nebyli jediní blázni, ale skoro všichni jsme odcházeli s bahnem nejen na pozadí. Cestu si však budeme určitě pamatovat. Tahle pěšina vyleze na louku, po které se dá dojít zpět k aleji a zaparkovanému autu.

Ještě malý tip na závěr. Dojděte se podívat i na dřevěnou sochu praotce Čecha, která stojí u rybníka nedaleko parkoviště. Výlet jsme si zpáteční cestou rozhodně okořenili, jinak by to byla prostě nuda. Taky se vaše výlety stávají nezapomenutelnými? Už jste navštívili horu Říp?

Sledujte nás i na Facebooku (dry and wet family) a Instagramu (dry_and_wet_family). Dáváme tam i jiné fotografie a momentky. :-)