Záchranná stanice a vodní park Čabárna

25.06.2021

Tak tohle místo se nachází nedaleko města Kladna a mohlo by se vašim dětičkám líbit. Prvotně jsem se o něm dozvěděla od mojí sestry, když mi vyprávěla, jak tam jezdí s dětmi na exkurze. Nikdy předtím jsem o tom neslyšela, ale začala jsem tam jezdit, až s našimi dětmi. Předtím mě to moc nelákalo. Děti však mají rády zvířátka, takže člověk hledá všechny možnosti ve svém okolí.

Většinou jsem tam s dětmi jezdila přes Kladno, ale jednou bylo skoro celé uzavřené, tak jsem to zkusila jinudy. Odbočila jsem ve Smečně a to jsem vážně neměla dělat. Tahle cesta prostě není cesta, ale tréninkové místo pro tanky a jinou vojenskou techniku. Málem se nám rozpadlo auto. Takže tudy fakt nejezděte. Zpátky už jsem radši prokličkovala přes Kladno. (Všeobecně cesty kolem Kladna a Slanýho jsou fakt úžasný.)

Cestu máme za sebou a teď už k místu. Přímo u silnice je parkoviště pro cca deset aut. Nestalo se nám, že bychom tady nezaparkovali. (Ale samozřejmě se to stát může.) Z parkoviště máte hned tři možnosti volby. Doleva, doprava a nahoru do kopce. Takže hezky popořádku, na jedné straně se nachází Záchranná stanice, nahoře je dětské hřiště, ptačí pozorovatelna a Centrum ekologické výchovy, a na druhé straně je Vodní park.

My většinou začínáme v Záchranné stanici. Tam najdete výběhy s kozami, ovcemi, slepicemi, kachnami, husami a bůh ví, čím dalším. Jednou se tam ve vodě válela vydra a podruhé byl ve výběhu čáp černý. Tímto místem to však nekončí. Když půjdete ještě dál, tak dojdete k bráně, za kterou jsou voliéry. Můžete zde dát dobrovolný příspěvek na chod stanice. Ve voliérách jsou třeba sovy, čápi a taky krkavec. To je náš oblíbenec. Když jsme tam byli poprvý, tak za námi najednou někdo promluvil a my pátrali, kdo to jako byl. No jasně, že ten krkavec umí mluvit. Teda umí říct Ahoj, ale i tak je to prostě bomba. U voliér je taky občerstvení, kde si můžete dát třeba kávičku a koupit turistické vizitky.

Teď se mrkneme na Vodní park. Tam procházíte kolem rybníčků a tůněk, kde kvákají žáby jako o život. Taky jsou zde ve výběhu kozy. U domečku jsou králíci, morčata, holubi a hlavně rybičky v nádržích. Opět zde můžete dát příspěvek. Dříve se zde vybíralo drobné vstupné. U rybníka můžete vidět nutrie, černé labutě, lišku, atd. Taky se můžete projít kolem rybníka. My jsme tady uspávali dítě a kroužili dokola. Přímo u vody je taky malé hřiště.

A už jenom poslední část. Na kopci se nachází velká budova Centrum ekologické výchovy (tam asi jezdí děti se školou). Přímo vedle budovy stálo týpí, ale jestli je tam pořád to vám neřekneme. Na louce je potom dětské hřiště a pozorovatelna ptáků. Sem teda většinou nechodíme, ale to neznamená, že to nemá cenu.

Tak co, znáte tohle místo se zvířátky? Už jste ho navštívili? A jak se vám tam líbilo?

Sledujte nás i na Facebooku (dry and wet family) a Instagramu (dry_and_wet_family). Dáváme tam i jiné fotografie a momentky. :-)