Zajímavosti z Petrohradu

13.09.2021

Možná budete nyní očekávat článek o tipech k navštívení v ruském Petrohradu, ale my jsme se vydali pouze nedaleko domova do českého Petrohradu. Nevěřili byste, kolik věcí tam můžete vidět. Tak jdeme na to.

Obec je sama o sobě zajímavá, je totiž poměrně rozlezlá do krajiny. Projedete kolem docela velkého rybníka, u něj stojí trochu rozpadlá budova bývalého pivovaru a kousek za ním jsou i chmelnice. Hned za polem jsme odbočili k zámku Petrovice. Mysleli jsme si, že tam k němu bude cedulka, ale místo zámku tam stálo - psychiatrická léčebna. Pokud bychom se zbláznili, tak nás prosím umístěte sem, díky.

Dojeli jsme autem přímo k zámku a zaparkovali. Od zámku jsme se vydali po červené turistické stezce. Kousek za fotbalovým hřištěm se dá taky zaparkovat, je tam takový malý plácek. Právě u toho plácku jsme potkali stádo krav, jak si nás pořádně prohlíží. To bylo něco pro naší Vikinu. Zvířata to je její. Od kraviček už jsme začali stoupat do kopce a cestou nás doprovázely obrazy svatých. Na velkých obeliscích jsou připevněny plastiky českých svatých a na samém konci je jeden kámen prázdný. Tam se má člověk zamyslet, jak žije svůj život a jestli by tam taky jednou nemohl být zobrazen. No, to se nám určitě nestane. Ještě by nás osahávalo každý dítě, který projde kolem.

Za posledním kamenem se cestička o dost zúží a prochází kolem ohrad statku. Jelikož jsme tam byli po dešti, tak nám bahnitá cesta dost klouzala. Lexík zase málem zašlápl malou žábu, která si to štrádovala po pěšině. Potom jsme ještě zbystřili jednu a ta už byla pěkně macatá. Tak aspoň měly děti nějakou zábavičku. Za žábami se cesta rozdvojovala a my jsme nejdřív zvolili pravou stranu. Po několika metrech jsme došli ke Kapli Všech svatých. Dovnitř jsme se nepodívali (otevřeno pouze o víkendu 14-16), ale to vůbec nevadilo. Za kaplí je ještě krásná kruhová vyhlídka. Taky si v blízkosti kaple můžete sednout do přístřešku a občerstvit se. My jsme zde dlouho nepobyli a šli se ještě mrknout na zříceninu hradu Petršpurk. Moc z něho nezbylo, ale jedna zvláštnost tady teda je. Můžete zkusit vylézt po schodech a porozhlédnout se po okolí. Jen si dávejte bacha, ať někam nezahučíte.

Od zříceniny jsme se vrátili zpět ke kapli, od ní zase na rozcestí a tentokrát zkusili druhou možnost trasy. Tady by zase měla být podle mapy Dračí sluj a tu si nesmíme nechat ujít, že? A opravdu tam je. Není to nijak daleko a brzy dojdete ke skále, která má v sobě jeskyni. Tahle jeskyně je však průchozí, takže se v ní děti můžou vyblbnout. Na draka jsme tam bohužel (nebo bohudík?) nenarazili.

Tímto však ještě výlet nekončí. Když se vrátíte zase zpátky ke statku, tak se můžete ještě vydat po zelené stezce k Petrohradským skalám. Jako cesta sama o sobě byla výživná. Hned na začátku jsme musela překonat překážkovou dráhu v podobě deseti padlých stromů. Mimo to jsme se opět proplétali a proklouzali bahnem. Ještě jsme prošli těžbou dřeva s bahnitými kolejemi od traktoru, ale jinak naprostá pohoda. A za tu povedenou cestu to fakt stálo. Skály jsou naprosto parádní a jsou ideální pro milovníky boulderingu. Taky jsme po cestě zpátky hned jednoho lezce s matrací na chrbátu potkali. Po prohlédnutí označených tras jsme konstatovali, že jako Spidermani nejsme a nechápeme, za co se tam jako chytají. Velká poklonka.

Od skal už jsme se vydali zpátky k autu, ale byli jsme opravdu spokojeni. Výlet obsahoval tolik věcí - kapli, zříceninu, draka, skály, zvířata u cesty, bahno, překážky. Co víc si přát. Takže se tam určitě vydejte. Nebudete toho litovat.

Přidáte si místo na seznam výletů? My doufáme, že ano. Určitě to můžete spojit i něčím jiným, protože tyhle místa nejsou moc daleko od sebe a nezaberou vám tak celý den. 

Sledujte nás i na Facebooku (dry and wet family) a Instagramu (dry_and_wet_family). Dáváme tam i jiné fotografie a momentky. :-)